Az Európai Unióban egyre több tagállam szankcionálná Magyarországot

További Külföld cikkek
-
Rejtélyes, háromszög alakú torony tűnt fel az 51-es körzetben
- Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban, két ember meghalt
- Légicsapás érte az utolsó gázai kórházat is, az intenzív és a sebészeti osztály teljesen megsemmisült
- Megvan az új német kormány hivatalba lépésének időpontja
- A Harvard beperelte Donald Trump kormányát, szerintük a kabinet „egzisztenciális pisztolyt tart az egyetem fejéhez”
Április 2-án, szerdán ismét Magyarországról vitáztak az Európai Parlamentben. Az ezúttal az EP székhelyén, Strasbourgban rendezett plenárison ugyanakkor nem a magyar jogállamiság volt a vita fő témája, hanem a Pride betiltását célzó, a Magyar Országgyűlés által nemrég elfogadott törvény, valamint a fideszes Hidvéghi Balázs által benyújtott törvényjavaslat, amely a magyar EP-képviselők számára is ugyanolyan vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget írna elő, mint a magyar országgyűlési képviselőknek.
Míg előbbi törvényt leginkább a gyülekezési jog szűkítése, valamint az LMBTQ-közösség elleni diszkriminatív fellépés miatt kritizálták a legtöbben, utóbbit amiatt, mert a javaslat jelenlegi formája szerint a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) akár el is vehetné azon magyar EP-képviselő mandátumát, aki nem adja le vagy valótlanságot állítva tölti ki vagyonnyilatkozatát, ami a Tisza Pártot is sorai között tudó jobbközép-kereszténydemokrata Európai Néppárt szerint kettős mérce, mert az országgyűlési képviselőknél nem járhat el így az NVB.
Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben
A vitán az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa is részt vesz.
A Magyarországról szóló vita azonban túl sok újdonságot ezúttal sem hozott.
A baloldaltól a jobbközépig terjedő képviselőcsoportok (Baloldal, Zöldek, Renew, S&D és Európai Néppárt) bírálták a magyar kormányt és politikáját, és felszólították az Európai Bizottságot és a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsát (röviden: Tanács), hogy lépjenek fel a magyar kormány vélt vagy valós jogsértéseivel szemben.
Addig a Néppárttól jobbra álló képviselőcsoportok, a Patrióták Európáért – aminek a Fidesz és a KDNP is alapító tagja –, az Európai Konzervatívok és Reformerek, valamint a szélsőjobboldali Szuverén Nemzetek Európája képviselői pedig a vita során vagy megvédték a törvényt, mert szerintük annak a célja a gyermekek védelme, vagy pedig az Európai Bizottságot vagy akár a parlamentet kritizálták, amiért szerintük a fontos témák helyett egy demokratikus úton megválasztott kormányt bírálnak szuverén döntésében.
Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben
A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.
Ugyanakkor a vitán többször is szóba került az ún. hetes cikk szerinti eljárás, amelyet baloldali, liberális képviselőcsoportok és a Néppárt a jogállamiság védelme egy hatékony eszközének tartanak, emiatt az Európai Bizottságot és a Tanácsot felszólították annak használatára, míg a jobboldali és szélsőjobboldali képviselőcsoportok szerint az egy politikai bunkósbot, amelyet használva a Bizottság és a Tanács hatalmával visszaélve egy szuverén kormányt akarnának megrendszabályozni.
Ráadásul sajtóhírek szerint egyre több tagállam folytatná a Magyarország ellen indított eljárást.
De mi is a 7. cikk szerinti eljárás?
Egy tagállammal szemben akkor indítják el a 7. cikk szerinti eljárást, ha az EU alapvető értékeit (szabadság, egyenlőség, demokrácia, jogállamiság, emberi méltóság és az emberi jogok tiszteletben tartása) megsérthette.
Nulladik lépésként a három uniós intézmény, az Európai Bizottság, az Európai Parlament vagy a tagállamok harmada kezdeményezheti az eljárás elindítását, amiről utána az EP-nek is szavaznia kell.
Ezután a szakminiszterekből álló Európai Unió Tanácsában (Tanács) párbeszédet kezdeményeznek, valamint meghallgatásokat tartanak a lehetséges jogsértő tagállam részvételével, majd ezek alapján szavaznak arról, hogy fennáll-e „az uniós értékek megsértésének az egyértelmű veszélye” – ennek kimondásához négyötödös többség kell a Tanácsban.
Ahhoz, hogy egy tagállamot szankcionáljanak az uniós értékek megsértése miatt, a tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanácsban kell egyhangúlag szavazni arról, hogy nem csupán a veszély áll fenn, hanem a tagállam súlyosan és tartósan megsérti az EU alapértékeit, majd csak ezután, harmadik lépésben szavaznak minősített többséggel a szankcióról a Tanácsban, ami akár az adott tagállam szavazati jogának a felfüggesztése is lehet.
Már évek óta húzódik a Magyarország ellen indított eljárás
Magyarország ellen még 2018. szeptember 12-én indították el a hetes cikk szerinti eljárást, miután az Európai Parlament a Sargentini-jelentésre hivatkozva megszavazta azt. Ezzel a lépéssel az Európai Parlament többsége azt mondta ki, hogy
a magyar kormány az EU alapvető értékeit megsérthette.
Ez, mint fentebb is írtuk, lényegében az eljárás nulladik lépése. Ezután ugyanis a tagállamok szakminisztereiből álló Tanácsban tartanak meghallgatásokat a lehetséges jogsértő tagállam részvételével.
Ezeknek a fő célja, hogy az uniós intézmények és a tagállam között párbeszédet kezdeményezzenek, és lehetőleg a meghallgatások során megfogalmazott uniós ajánlásoknak a tagállam eleget téve megszünteti a jogsértést.
Ugyanakkor a Magyarország ellen még majdnem hét éve elindított eljárás itt lényegében elakadt, hiszen a Tanácsban a meghallgatásokon kívül még sosem tűzték napirendre a szavazást.
Ennek oka, hogy ahhoz, hogy az eljárás folytatódjon, politikai akarat is szükséges: a soros elnökséget ellátó tagállamnak napirendre kell tűzni a meghallgatásokat, valamint a szavazást is. Azonban előbbit a legtöbb soros elnök letudta egy meghallgatással – ha egyáltalán tartottak –, utóbbira pedig eddig amiatt nem került sor soha, mert azt nem támogatja elég tagállam, hogy kimondják, Magyarországon fennáll az egyértelmű veszélye az uniós jogok megsértésének.
A lengyelek újra lendületet adnának az eljárásnak
Azonban úgy tűnik, most újra elővehetik az eljárást: egyrészt a mostani EP-vitán a Tanácsban a soros elnökséget betöltő Lengyelországot képviselő Adam Szlapka bejelentette, hogy május 27-én a Tanácsban ismét meghallgatást tartanak a magyar kormánnyal, valamint az Eurológus arról számolt be, hogy
már 19 tagállam szavazná meg a Tanácsban a Magyarország ellen indított eljárás folytatását.
A lap információi szerint Ausztria, Belgium, a Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia kormányai úgy látják, Magyarországon fennáll az uniós értékek megsértésének az egyértelmű veszélye – azaz az eljárást a következő, második lépésre léptetnék tovább.
Ahhoz, hogy a Tanács az uniós értékek megsértésének egyértelmű veszélyét kimondja, négyötödös többségre van szükség, azaz a 27 tagállamból 22-nek kellene azt megszavaznia.
Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon kívül eddig kimaradó Bulgária, Ciprus, Görögország, Horvátország, Málta, Románia és Szlovákia hetesből még háromnak kellene így döntenie.
Amennyiben erre sor kerülne, akkor immáron az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács foglalkozna tovább az eljárással, ahol azonban már a tagállamok egyhangú döntése lenne szükséges ahhoz, hogy kimondják, Magyarország tartósan megsérti az EU alapvető jogait, hogy azután ismét a Tanácsban döntsenek minősített többséggel a lehetséges szankcióról.
Ha még a Tanácsban ki is mondanák, hogy Magyarországon fennáll az uniós értékek megsértésének a veszélye,
arra akkor sincs túl sok esély, hogy az Európai Tanácsban már megszavaznák, hogy azokat Magyarország súlyosan és tartósan megsérti,
hiszen Robert Fico szlovák miniszterelnök már korábban jelezte, ő ilyen esetben vétózik – márpedig utóbbihoz egyhangú döntés szükséges.
(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: Shutterstock)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Lőttek az oroszoknál a hétvégi alkoholárusításnak?
Az egyik régióban már sikerrel vezettek be korlátozásokat.
április 6., 17:34
- Külföld
Francis Fukuyama Donald Trump vámjáról: A legidiótább döntés, amelyet amerikai elnök eddig hozott
A politológus szerint az amerikai elnök politikája olyan, mint amely a II. világháborúhoz vezetett.
április 6., 16:39
- Külföld
Már a közös bizniszről egyeztetnek Putyinék Trump megbízottaival a jövő héten
Nem kellett sokat várni, hogy egyeztessenek a ritkaföldfémekről, a cseppfolyósított földgázról és az Északi-sarkvidékről.
április 6., 17:34
- Mindeközben
Létezik egy étterem, ahol testalkat alapján adnak kedvezményt, minél kisebb résen fér át valaki, annál olcsóbban ehet
48 perce
- Mindeközben
Rácz Jenő rendelt egy szőnyeget a Temuról, de kis híján dobott egy hátast, amikor megérkezett a csomag
3 órája
- Külföld
Rejtélyes, háromszög alakú torony tűnt fel az 51-es körzetben
Vannak, akik azt állítják, képes lehet embereket szállítani tér és idő között.
44 perce
- Külföld
Marine Le Pen: Nem ismerem a megadást, Franciaország léte a tét
Párizs központjában a szélsőjobb gigatüntetése.
április 6., 16:18
- Külföld
Jön az Európai Unió válaszcsapása Donald Trump vámjaira
Az EU vámokat szabna ki a fogselyemtől az élelmiszerekig számos termékre.
április 6., 16:49
- Mindeközben
Gelencsér Tímea ott rúgott bele a vőlegényébe, ahol egy férfinak a legjobban fáj, és ezt videóra is vette
6 órája
- Mindeközben
Kínos baki tette tönkre egy fiatal pár esküvőjét, rémálmukban sem gondolták volna, hogy ilyen előfordulhat velük
8 órája
- Külföld
Autópályán hajtott végre kényszerleszállást egy repülőgép Brazíliában
Az esetet sérülés nélkül úszta meg mindenki.
április 6., 14:50
- Külföld
Úgy tűnik, Kína megtalálta a pótlást a kieső amerikai USAID-támogatásokra
A szuperhatalom a fejlődő országokat vette célba, új finanszírozási programokat is bejelentett már.
április 6., 20:06
- Külföld
Orbán Viktor a mélyállam ügynökeinek legyőzésével gratulált Matteo Salvininek
A miniszterelnök videóüzenetet küldött a Liga tisztújítására.
április 6., 13:47
- Címlapon
Nagy kormányzati tervek: jöhetnek az új közvetlen repülőjáratok
Nagy Márton felfedte a részleteket az Indexnek.
2 órája
- Címlapon
A Mészáros Csoport kemény választ adott Hadházy Ákos vádjaira
A független képviselő Várkonyi Andrea ruhájának az értékéről írt bejegyzést.
3 órája
- Külföld
Netanjahu méltatta Magyországot az Izraelnek nyújtott támogatásért
Az izraeli kormányfő Budapesten beszélt még Washingtonba indulása előtt.
április 6., 21:17
- Külföld
Újabb gyilkosságokat vallhat be a rettegett orosz sakktáblás gyilkos
Alekszandr Picsuskint még 2007-ben ítélték el.
április 6., 06:17
- Címlapon
Figyelmeztetett az Aldi, baj van az egyik termékükkel
Minden üzletükben felfüggesztették az értékesítését.
3 órája
- Külföld
A buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadítására emlékeztek
Német politikusok a szélsőséges ideológiák mai terjedésére figyelmeztettek.
április 6., 21:20
- Mindeközben
Sarah Jessica Parkerék le sem tagadhatnák ikereiket, Marion az anyjára, míg Tabitha az apjára ütött
tegnap, 19:08
- Külföld
A pirosra tenne Thaiföld, de könnyen lehet, hogy a fekete jön be
A thai kabinet első körben jóváhagyta a vitatott kaszinótörvényt.
április 6., 21:39
- Külföld
Elismerte az izraeli hadsereg, hogy hibázott, amikor tüzet nyitott egy humanitárius konvojra
Egy katonai tisztviselő szerint azért kezdtek lőni a mentősökre, mert fenyegetve érezték magukat.
április 6., 12:01
- Külföld
Hózápor borította fehérbe Spanyolországot
Az országban március óta szélsőséges időjárási viszonyok vannak jelen.
április 6., 11:23
- Külföld
Erdőtüzek tombolnak az Egyesült Királyságban a száraz időjárás miatt
Tavaly szeptember óta nem tapasztalt meleg volt az országban.
április 6., 08:06
- Címlapon
A 21 kutatóközpont felmérést indított, hogy Kollár Kingának le kell-e mondania a Brüsszelben tett kijelentése miatt
Kiderülhet, mit gondol az ország a kijelentésről.
2 órája
- Külföld
Évekig tudatosan rosszindulatúan és törvényellenesen járt el a szlovák belügy a kettős állampolgársággal kapcsolatban
Precedensértékű pert nyert a felvidéki ügyvéd.
április 6., 11:51
- Külföld
Együtt reggelizett Szijjártó Péter és Benjamin Netanjahu, kisütöttek valamit közösen
A két fél az együttműködés fontosságát hangsúlyozta.
április 6., 12:08
- Címlapon
Megrendítő videón a Szumit ért támadás – pokoli jeleneteket rögzítettek a 32 áldozatot követelő tragédia után
10 órája
- Címlapon
Michael Schumacher 12 év után először mutat életjeleket
Felesége, Corinna segítségével aláírta Jackie Stewart legendás sisakját.
7 órája
- Külföld
Világháborús bombákat találtak Németországban, mintegy 15 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát
A tűzszerészek négy gyanús pontot vizsgálnak át.
április 6., 11:14
- Külföld
Lovas kocsival hajtott az autópályára egy részeg magyar férfi Ausztriában
A hatóságok eltiltották a vezetéstől.
április 6., 09:26