
Így nézett ki Kossuth Lajos felesége, nem véletlenül maradt ki minden tankönyvből
Olvass tovább...
Imre herceg éppen készült volna átvenni apja örökét, készült a trónra, amikor megtörtént a tragédia.
A mai napig az egyik legnagyobb magyar tragédia, és joggal vetik fel a kérdést sokan, hogy mi történt volna, ha Szent István király, az első magyar király nem utód nélkül hal meg, hanem fia követi őt a trónon, és folytatja azt a munkát, amit elkezdett a Magyar Királyság területén.
A halál körülményei sem biztosak, hiszen több kutató szerint meglehet, hogy a vadkan kifejezés nem is állatra utal, nem egy vadkan okozta a herceg halálát, hanem egy Vadkan nemzetségnevű besenyő.
Pedig Imre herceg és István is hatalma csúcsán állt, Győrnél Imre herceg csapatai legyőzték az országra törő németeket, és a király arra készült, hogy megkoronáztatja egyetlen fiát, aki átvette volna tőle a királyság irányítását. Ekkor jött a hír a szörnyű tragédiáról, végül 1031. szeptember 2-án halt meg a herceg, és a krónikák szerint az ország gyászba borult.
Olvass tovább...
Készültek tehát a koronázásra és Gizella királyné a saját kezével készített miseruhát a fontos alkalomra. Később amúgy ezt használták majd évszázadokig kisebb módosításokkal Koronázási Palástként. Ezt viselte az utolsó magyar király is 1916-ban a koronázásakor Budapesten.
Van felirat is ezen a paláston, amely a mai napig meg van.
A ráhímzett felirat szerint Szent István király (997–1038) és Gizella királyné készíttette és ajándékozta 1031-ben a székesfehérvári Szűz Mária-egyháznak. Sok ábrázolás található rajta, az aranyozott hímzés mentén látható Krisztus alakja is, az Ószövetség prófétái is feltűnnek. A kereszténység mártírjai mellett pedig figyelemreméltó, hogy rajta szerepel Szent István és Gizella portréja is, ezek az egyetlen hiteles ábrázolások, amelyek a magyar uralkodópárról előkerültek.
A király és a királyné között pedig egy nagyon fontos másik ábrázolás, a kutatók szerint Szent Imre herceg látható a paláston, egy kisebb, kör alakú keretben. A palástot amúgy évszázadokkal később átalakították a kor trendjének megfelelően.
Ebben a videóban rendkívüli érdekességeket tárnak elétek a Magyar Koronázási Palástról, 0:39-nél pedig láthatjátok is Szent Imre herceg ábrázolását, illetve Szent István és Gizella arcképeit is:
Olvass tovább...
(Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)