Széles körű konzultációt hirdetett a szerb elnök a kormányalakítás kérdésében, Négy-öt párt már jelezte is a részvételét a tárgyalási folyamatokban. Aleksandar Vucic elnök április 18-at szabta ki határidőnek a kormányalakításra, ha addig nem sikerül új kormányt alakítani, akkor ki kell tűzni az előre hozott választásokat Szerbiában – adott helyzetértékelést az InfoRádió megkeresésére Viola Cintia.
A Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértője szerint a kormányalakítási folyamat nem fenyegeti az elnök pozícióját, az előre hozott választás pedig senkinek sem érdeke.
"Egyrészt a kormányzó Haladó Párt valószínűleg veszítene valamennyit a népszerűségéből, de így is megnyerné a választásokat, az ellenzéknek pedig éppen ezért nem érdeke az új választás kiírása, hiszen semmiképpen nem lenne esélye arra, hogy kormányt alakíthasson. Így valószínű forgatókönyvnek tűnik, hogy sikerül megállapodni tárgyalásos úton a Haladó Pártnak az új kormányról" – fejtegette Viola Cintia.
Mint ismert, 2024 novemberében kormányellenes tiltakozások kezdődtek Szerbiában, azt követően, hogy az újvidéki vasúti pályaudvar előteteje november elsején leszakadt. A tömegkatasztrófában tizenöt ember halt meg, aminek következményeként lemondott két miniszter és Milos Vucevic miniszterelnök is.
A tiltakozások első szakaszában leginkább azt követelték a demonstrálók, hogy mondják meg, hogy ki a felelős a tragédiáért, azóta azonban már rendszerellenes hangjai is vannak a tüntetéseknek. A szakértő úgy véli, lehet rendszerellenes tüntetésről beszélni, több sajtóorgánum is így hivatkozik a folyamatos tömegdemonstrációkra, ugyanakkor hangsúlyozta, ez alapvetően „diákmozgalom”, amely nagyon sok embert mozgat meg. „Amennyire rendszerellenes, annyira apolitikus is”, vagyis az ellenzéki pártok sem tudtak rátelepedni a tömegtüntetés-sorozatra, és „a diákok nem is nagyon állnak szóba senkivel”, ezért követeléseiket nehéz is teljesíteni.
„Az újvidéki tragédia után a felelősök felelősségre vonását szerették volna elérni. Azóta megjelentek olyan követelések, hogy a korrupciót számolják fel Szerbiában, legyen nagyobb az átláthatóság, a médiacenzúrát töröljék el, állítsák vissza a jogállamiságot, de az nem követelés, hogy az elnök mondjon le vagy írjanak ki új választásokat” – húzta alá.
Ennek ellenére szerinte
a Haladó Párt igyekszik meghallani a kritikát, korrupcióellenes kampányt is hirdetett,
lemondott két miniszter és később a miniszterelnök is, de a tiltakozásokkal egyelőre nem tud mit kezdeni, „az elán nem lett kisebb”, minden nap van megmozdulás, és nem csak Belgrádban, más városokban és kisebb településeken is.
Azt is lehetségesnek tartja, hogy szakértői kormány felállítása jelent majd kiutat a hétköznapi válságból, de erről sem tudni, milyen esélyekkel kecsegtet. Mindenesetre – mint összefoglalóan mondta – ilyen egységes tüntetéshullám nem volt még, és semmilyen párt nem is tud megtelepedni rajta, ezért rendszerváltást sem tud hozni.