
Megfejtették a hosszú Covid ellenszerét a nőknél
További Tech-Tudomány cikkek
-
Sikeresen tesztelték a BME-n Magyarország első többcsomópontos kvantumalapú titkosító hálózatát
- Most már az a baj, ha kedvesen beszélünk a ChatGPT-vel
- Kína ismét emberes űrmissziót indít az űrállomásra
- Kína már a műholdas közelharcot gyakorolja, de ehhez Amerikának is van egy-két szava
- Így nézhetett ki Jézus Krisztus a mesterséges intelligencia szerint
A statisztikai adatokból kiolvasható, hogy a terhesség bizonyos mértékig védelmet jelent a hosszú Covid tünetei ellen – állapította meg a Weill Cornell Egyetem Nature Communicationsben megjelent kutatása.
A hosszú Covid egy tünetegyüttes, ami a világon járványként végigsöprő koronavírus okozta fertőzés után hónapokig vagy évekig megmaradó tünetekben jelentkezik. Ezek a tünetek tipikusan fáradékonyság, alvászavar, kognitív és mentális zavar. Hogy az egyébként légúti fertőzés Covid-19 mitől okoz maradandó tüneteket, egyelőre nem tudjuk. Az adatok szerint a kockázatokat csökkentette az oltás, ugyanakkor az állapot gyakoribb idősebbeknél, nőknél és asztmásoknál.
A Weill Cornell népegészségügyi tanára, Chengxi Zang kollégáival két nagy amerikai egészségügyi adatbázisban kutakodott. 72 ezer terhesen megfertőződött nő adatait egyeztették 208 ezer nem terhesen fertőződött nőével, és a betegség után 180 nappal feljegyzett tüneteket vizsgálták 2020 márciusa és 2023 júniusa között.
Az elemzés szerint a nem terhes nők 19 százalékánál alakult ki hosszú Covid, míg a terheseknél csak 16 százalék volt ez az arány.
A kutatás emellett magasabb kockázatot is kimutatott bizonyos csoportoknál: jelentősen emelte a kockázatot, ha valaki túlsúlyos, 35 év feletti vagy afrikai származású. A terhesség védő hatása ugyanakkor elegendő volt ahhoz, hogy statisztikailag is kompenzálja az említett csoport veszélyeztetettségét.
Azt feltételezzük, hogy a megváltozott immunválasz és gyulladás, ami a szülés utáni hatodik hétig tart, hozzájárul a hosszú Covid előfordulásának csökkenéséhez
– vélekedett Zang, aki munkatársaival azt vizsgálja, létezik-e olyan gyógyszer, ami kimutathatóan emelte a terhes nőknél a védettséget.
(Interesting Engineering, Neuroscience News)
