Vékony jégen táncol Magyarország, de a kormány szerint nem kell izgulni

További Gazdaság cikkek
-
Rekordot hozott a húsvét a hazai turizmusban
- Megindultak a kifizetések, indul az otthonokat érintő pénzeső
- Donald Trump a vámháború jelentős deeszkalálását helyezte kilátásba
- Kimondta a kormány: a kecskesajt csak kecsketejből készülhet
- Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát
„Habár januárban volt némi növekedés az ipari teljesítményben, már akkor jeleztük, hogy az év eleji leállásból való újraindulás ennél dinamikusabb szokott lenni. Ez a gyenge momentum pedig meg is érződött a februári ipari adatokban” – hívta fel a figyelmet elemzésében Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. Pénteken derült ki, hogy:
- míg januárban az ipari termelés volumene 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, és 0,8 százalékkal nagyobb volt a decemberi adatnál,
- addig februárban az ipari termelés volumene 8,7, míg a munkanaphatástól megtisztítva 8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a januárinál.
Így a februári adat teljesen lenullázta a januári javulást. Sőt a 2021. év átlagos havi teljesítményéhez viszonyítva az ipari kibocsátás volumene immáron 7,1 százalékos elmaradást mutat. Legutóbb a 2020-as Covid-lezárások idején volt ennyire mélyen az ipari termelés.
Virovácz Péter szerint egyértelműen kijelenthető, hogy a magyar ipar manapság csak akkor képes valamiféle pozitív teljesítményt nyújtani, ha a kisebb súlyú ágazatokban valamilyen egyszeri pozitív megugrás megy végbe. Ugyanis a legfontosabb ágazatok, mint a járműgyártás vagy a villamos berendezések gyártása, továbbra is mélyrepülésben vannak. Viszont idén februárban a feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene havi összevetésben.
Jöhetnek az elbocsátások?
Bár a fogyasztói árak emelkedése a januári magas szint után februárban sem lassított, fontos kiemelni, hogy a belső kereslet talán elkezdett helyreállni: a fogyasztás bővül, a turizmus 2024 után 2025-ben újabb rekordszinten teljesít, és a reálbérek is emelkednek, bár utóbbira később még visszatérünk.
De most érdemes Virovácz Péter elemzéséből kitérni arra, hogy a Magyarországon működő gyártók jelentős része továbbra is munkaerőt tartalékol, a gyenge ipari teljesítmények sorozata egyre közelebb visz minket a törésponthoz.
Ahhoz a ponthoz, amikor a vállalatok tömegével döntenek úgy, hogy egész egyszerűen már nem éri meg számukra a túl költséges a munkaerő tartalékolása.
Ugyanis már a pénteki adatközlésnél jeleztük az Index hasábjain: az okozhat igazi problémát, hogy az ipari termelés most úgy marad el a termelékenységcsökkenéssel karöltve, hogy reálbér-növekedés van. Ez a tankönyvek szerint komoly problémát eredményezhet.
Virovácz Péter szerint kétévnyi lejtmenetet követően egyelőre nem úgy néz ki, hogy 2025 lenne az az év, amikor a magyar ipar kimászik a gödörből. Sőt egyelőre úgy tűnik, hogy a gödör alját sem sikerült elérni. A Donald Trump által okozott világkereskedelmi rendszerváltozás további hatalmas bizonytalanságokat generál. Nem meglepő, hogy az ipari bizalmi indexen belül a foglalkoztatottsági kilátásokra vonatkozó komponens immáron három hónapja negatív tartományban van,
vagyis egyre többen fontolgathatják az elbocsátásokat.
Az ING elemzése szerint a rendelésállományokra vonatkozó megítélés is romlik. „Nem is csoda, hiszen a legutóbbi (januári) részletes ipari adatközlésnél jelezte a KSH, hogy éves bázison 13,6 százalékkal kisebb az összes rendelésállomány, ami ismét csökkenő tendenciát mutat. Ennek a valóságnak továbbra is teljesen ellentmond a friss BMI, ami még mindig az expanziót jelző 50 feletti tartományban van. Így ezen indikátor megbízhatósága továbbra is erősen kérdéses, de talán mondhatjuk azt is, hogy érdemi jelentéssel nem bír” – olvasható Virovácz Péter elemzésében.
A probléma gyökere a német gazdaságon kívül az, hogy gyenge a globális kereslet az iparcikkek iránt. A vámháború előtt sem pörögtek az ipari teljesítmények a készletek feltöltése és a vámok elkerülése érdekében. A készletezési ciklus fordulata még várat magára, és a vámok ezt tovább késleltethetik. „Mindent egybevéve az exportra termelő szektorok kilátásai inkább romlottak az elmúlt időszakban, és amennyiben tényleg felpörög a vámháború, az negatívan érintheti a világkereskedelmet.”
Végezetül az ING az elemzésében annak is hangot adott, hogy itthon egyedi hatásként jelentkezik majd az új kapacitások belépése, ugyanakkor nagyon úgy tűnik, hogy a külső környezet miatt ezek beindulása idénről 2026-ra tolódik. „A belpiacra termelő ipari szektorok abban azért bízhatnak, hogy fennmarad a fogyasztás növekedése, és ez hozhat némi trendszerű bővülést, bár a belföldi rendelésállomány alakulása sem tűnik biztatónak. De még ha lesz is némi fellendülés itt, az exportszektor túlsúlya miatt ez csak csepp lesz az ipari »tengerben«, és összességében az ipar 2025 egészében is érdemben visszahúzhatja a magyar gazdaság teljesítményét.”
A magyar kormány optimista
Érdemes kitérni a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményére is. A kormány szerint a magyar ipari termelés alakulását továbbra is a gyenge külső kereslet befolyásolja. Az Európai Unió versenyképességi problémái, valamint Németország – hazánk legfontosabb gazdasági partnere – két éve tartó recessziója visszafogja a magyar exportot és az ipari kibocsátást. A beszállítói láncokon keresztül jelentkező negatív hatások különösen az autóipart és a gépipart érintik.
A kormány célja, hogy Magyarország ipari kapacitásait a belső és külső kihívások ellenére versenyképesebbé és fenntarthatóbbá tegye. Az ipar számára a külső piacok helyreállása mellett – a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint – az olyan nagyszabású beruházások hozhatnak új lendületet, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP és az EcoPro gyártókapacitásainak bővítése. A kormány emellett elindítja a „100 új gyár” programot is, amely jelentős szerepet játszik az ipar fellendítésében és a gazdaság teljesítményének növelésében.

Az ipari adatok publikálása után Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza küldött lapunknak elemzést. Eszerint a nagymértékű visszaesésben szerepet játszik a bázishatás – 2024-ben szökőév volt, és így a munkanapok száma is eggyel több volt a mostaninál, illetve szezonálisan kiigazítva ettől eltekintve is ebben a hónapban láttuk tavaly a legnagyobb termelési értéket. A szökőnaphatás miatt azonban meglepő, hogy a munkanaphatástól megtisztított adat alig tér el a nyerstől, a visszaesés az alapján is 8 százalékos – az exportban a két adat között sokkal jelentősebb volt az eltérés.
A februári termelés mértéke viszont nemcsak éves összehasonlításban aggasztó, hanem az előző hónapokhoz képest is: az október–novemberi szinttől majdnem 4 százalékkal elmarad, azaz az ipar továbbra sem tud kikerülni a válságból, sőt a problémák inkább csak mélyülnek.
Regős Gábor szerint ebben továbbra is a járműgyártásnak és a villamos berendezések (akkumulátorok) gyártásának van szerepe, mely két ágazat különösen alacsony kereslettel szembesül. A KSH is ezt a két ágazatot emelte ki a visszaesés fő okaként, miközben például az élelmiszeripar és a számítógépgyártás jobban teljesítettek.
Mivel a jármű- és akkumulátorgyártás súlya a magyar iparban jelentős, ezért az ipar csak akkor tud növekedési pályára állni, ha ezek teljesítményében is javulás következik be – vagy legalább nem lesz ekkora lejtmenet.
Ebben a Trump által a héten kivetett vámok semmiképpen sem segítenek.
Ugyanakkor a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint azért túlzottan nagy visszaesést sem okoznak – a probléma inkább csak az, hogy itt ismét a járműgyártás lehet az érintett ágazat. A pénteki adat alapján azonban az látszik, hogy az ipar az első negyedévben is visszafogja a gazdasági teljesítményt, és komoly kockázatot jelent az idei növekedésre nézve.
Így nem meglepő, hogy hétfőn bevallotta a kormány: borult a forgatókönyv. Bár az optimizmus töretlen a kabinet részéről, az idei növekedéssel kapcsolatos kilátásokat lerontották: 2025-re már nem 3,4, hanem pusztán 2,5 százalékos növekedést vár a kormány. De legalább a derűlátásuk megmaradt.
(Borítókép: Akos Stiller / Bloomberg / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Országos jelentőségű, a főváros működőképességének legkritikusabb beruházása zajlik
Jó tempóban halad az elmúlt 100 év legjelentősebb budapesti vasútfejlesztése.
április 18., 10:56
- Gazdaság
Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók
Az új autók piacán továbbra is a lízingelés mellett döntenek a magyarok.
április 20., 07:46
- Gazdaság
Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell
Az áruházláncok és a piacok is a szokásos nyitvatartással várják a vásárlókat.
április 19., 06:49
- Gazdaság
Orbán Viktor szerint fél éven belül eljöhet egy gazdasági megállapodás az Egyesült Államok és Magyarország között
A Donald Trump által kivetett vámok ellensúlyozására.
április 19., 19:50
- Gazdaság
Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire
A vagyonához képest meglepően keveset.
április 20., 07:11
- Címlapon
Ötezer éves kínai türelem néz szembe Trump öklével, végsőkig tartó küzdelem jön
Az Egyesült Államok erőből lép, Kína viszont kitart.
2 órája
- Gazdaság
Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket
Nem váltak valóra a jóslatok, nem lesz fiskális alkoholizmus.
április 19., 09:01
- Címlapon
Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek
Egy nap maradt a döntésre, Ukrajna oroszpártiságot kiált.
5 órája
- Mindeközben
Egykori szépségkirálynő lesz a Mokka új műsorvezetője: „Nagyon tetszik nekem ez a műfaj”
4 órája
- Címlapon
Zelenszkij nemet mondott Trumpnak, az amerikai külügyminiszter máris lépett
Összeomolhat a Trump-féle béketerv.
9 órája
- Címlapon
Amerikából kitoloncolt magyarok jelentek meg a budapesti hajléktalanok között
A főigazgató számolt be a város aktuális ügyeiről.
1 órája
- Címlapon
Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát
A jegybank vizsgálja a Tisza Párt elnökének a korábbi bennfentes kereskedelmét.
5 órája
- Gazdaság
Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is
Fémhuzalok, kábelek, csövek, sör: keresd a kakukktojást!
április 18., 20:12
- Gazdaság
Új lendületet kapnak az innovatív hazai KKV-k a Bay Voucher Program révén
Akár 100 millió forintos támogatást is igénybe vehetnek.
április 17., 21:50
- Gazdaság
Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?
A Makronóm Intézet vezető szakértőjét kérdeztük az amerikai elnök mestertervéről.
április 20., 10:34
- Gazdaság
Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek
A hamis biztonságérzetük is közrejátszhat ebben.
április 20., 11:32
- Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban
Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.
április 16., 09:17
- Gazdaság
Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben
A tárcavezető beszámolt a legfrissebb adatokról.
április 16., 09:20
- Gazdaság
Érdemes résen lenni, április végén az OTP több szolgáltatása sem lesz elérhető
Fejlesztési munkálatokat végez el a pénzintézet.
április 18., 07:46
- Gazdaság
Már több mint száz országban hódít a magyar családi cégből lett multi
Nehezített gazdasági pályán is rekordbevételt ért el a hazai étrendkiegészítő-óriás.
április 17., 14:51
- Gazdaság
Bérnövekedés vagy inflációs csapda? Magyarország útja az 1000 eurós minimálbér felé
A kormány az effektív minimálbér figyelembevételére hívja fel a figyelmet. Belementünk a részletekbe.
április 17., 09:34
- Gazdaság
Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának
Már azt is tudni, milyen fiskális politikát képviselhetnek a jövőben.
április 17., 10:50
- Mindeközben
„Gyakorlatilag mindent újra kell tanulnom” – Horváth Éva elindult a gyógyulás útján a motorbalesetét követően
8 órája
- Gazdaság
Belenéztek a magyarok pénztárcájába, azonnal reagált a kormány
Megérkeztek a legfrissebb adatok.
április 17., 08:44
- Gazdaság
Recessziót jósolnak az elemzők, beszakadhat a globális kereskedelem Donald Trump vámháborúja miatt
A Kereskedelmi Világszervezet vezetője aggasztónak nevezte a helyzetet.
április 17., 08:08
- Címlapon
Ebből a filmből minden kiderül a pápaválasztás titkos folyamatáról
De azért pontatlanságokból sincs hiány a Konklávéban.
2 órája