eur:
405.68
usd:
368.99
bux:
87909.31
2025. április 10. csütörtök Zsolt
Nyitókép: NASA/SpaceX

HUNOR-program: Az Ax-4 misszió minden eddiginél több kísérletet végez majd el az űrben

A magyar részvétellel zajló űrmisszió során Kapu Tibor űrhajós számos orvostudományi kísérletet végez majd el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.

A legkorábban idén májusban induló Ax-4 küldetés kutatási programja mintegy hatvan tudományos vizsgálatot és tevékenységet foglal magába - írták a HUNOR-Magyar Űrhajós Program Facebook-bejegyzésében csütörtökön. Úgy fogalmaztak:

az Ax-4 misszió történelmet ír, mivel még sosem végeztek ennyi kísérletet az Axiom Space küldetései során.

A négy ország (Egyesült Államok, ESA/Lengyelország, India, Magyarország) űrhajósaival induló misszió által végzett vizsgálatok középpontjában többek között a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, valamint a mikrogravitáció emberi agyra és testre gyakorolt fiziológiai hatásai állnak - fűzték hozzá.

A tájékoztatás szerint a kutatások kiterjednek az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak vizsgálatára is. Mindezek célja az űrhajósok felkészítési folyamatának továbbfejlesztése, valamint a földi orvostudomány fejlődésének elősegítése - hangsúlyozták.

Hozzátették: a HUNOR-program Ax-4 küldetés keretében végzett kutatásai az emberi szervezetet és különféle anyagokat érő űrbeli hatások megismerését célozzák.

Az eredmények nemcsak a jövő űrkutatását támogatják, hanem a Földön is alkalmazhatók.

Arra is kitértek, hogy a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor csaknem harminc magyar kísérletet fog elvégezni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.

Vizsgálja majd az emberi mikrobiom (baktérium-, vírus- és gombaflóra) űrbéli változásait, feladata lesz a bolygólégköri dinamika modellezése folyadékkísérlettel, a sugárzás okozta DNS-károsodás kijavításában szerepet játszó mechanizmusok feltérképezése, valamint a kognitív képességek és a mozgáskoordináció változásainak vizsgálata mikrogravitációs környezetben.

A kísérletek között szerepel a nanoszálalapú gyógyszer szemészeti alkalmazásának vizsgálata űrbéli körülmények között, a személyi dózismérő eszköz segítségével végzett sugárterhelés- és környezetmonitorozás, a növényi csírázás, mikrozöldség-termesztés és levélfejlődés tanulmányozása, az asszociatív tanulás és a vizuális információfeldolgozás működésének kutatása és az agyi véráramlás űrrepüléshez való adaptációjának megértése is.

Címlapról ajánljuk

Így lehet Magyarország a Trump-vámpolitika relatív nyertese

Területenként más-más célja van Donald Trump vámpolitikájának – vélekedett az InfoRádió GeoTrendek című magazinműsorában Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője. Az amerikai elnök szerinte egyszerre kezd kereskedelmi háborúba, csökkenti külkereskedelmi deficitét és kerül zsarolási pozícióba. Arról is beszélt, hol keresi a kiskaput Magyarország, amely veszteségminimalizálásra törekedhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Óriási emelkedéssel indul a nap a tőzsdéken, széttépik az OTP-t

Óriási emelkedéssel indul a nap a tőzsdéken, széttépik az OTP-t

Tegnap hatalmas emelkedést láthattunk Amerikában, miután Donald Trump bejelentette, hogy egy 90 napos szünetet rendel el azon országok számára, amelyek nem vezettek be megtorló (visszavágó) vámokat az Egyesült Államokkal szemben. Ezt követően ma reggel Ázsiában is óriási pluszokat láthattunk, legalábbis Kína, valamint hongkong kivételével, ugyanis amíg a világ többi része örülhetett, addig Kína nem úszta meg: az amerikai elnök 125 százalékos vámot vetett ki az ázsiai országra. Európában is nagy emelkedéssel indul a nap, ebből pedig a magyar tőzsde sem maradt ki: az OTP vezetésével több mint 5 százalékos emelkedésben kezdte a napot a BUX. Gazdasági események szempontjából amerikai inflációs és munkanélküliségi adatokra ajánlott ma figyelni a vámháborús fejlemények mellett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×