
Idén eddig nyolc önkormányzati választást rendeztek kisvárosokban, ezeken a nem fideszes jelöltek nyolc, a fideszesek három mandátumot szereztek. Volt két időközi országgyűlési választás is, januárban Dombóváron a fideszes Csibi Krisztina, márciusban Újpesten a DK-s Varju László nyert.
Most hétvégén három újabb választást rendeztek. Ezek közül Tiszakécskén és Tiszafüreden a Fidesznek elvileg pofonegyszerű dolga van, Mosonmagyaróváron viszont az elmúlt hetek eseményei alapján nem nekik áll a zászló.
A márciusi pápai és orosházi időközi választást is az ellenzéki jelölt nyerte. És miért érdekes ez a mosonmagyaróvári 2-es választókerület szempontjából? Az ellenzéki jelölt mindhárom helyen nemcsak a választókerületét, hanem a polgármester-választást is megnyerte a júniusi önkormányzati választáson. A képviselőtestületben viszont patthelyzet alakult ki, a Fidesznek és az ellenzéknek ugyanannyi szavazata volt. A polgármester-egyéniképviselőknek pedig csak egy szavazatuk van, ezért célszerűnek tűnt a polgármestereknek lemondani egyéni mandátumukról, és egy szövetségest küldeni maguk helyett.
Pápán ezért mondott le a 3-as választókerületben Grőber Attila polgármester. A manőver sikerült, szövetségese, Kerti Györgyi nyert a rendszerváltás óta fideszes városban.
Orosházán ezért mondott le az 1-es választókerületben Raffai János polgármester, itt is nagyon nagy különbséggel (71:24) nyert párttársa, Lengyel Rebeka a fideszes jelölt ellen.
Ezek mind olyan városok, ahol hosszú éveken át masszív fideszes többség volt – egészen 2024-ig. Mosonmagyaróváron sem volt másképp, a 34 ezres város elvesztése egyike volt a fájó fideszes vereségeknek. Egy néhány nappal ezelőtti sajtótájékoztatóján Magyar Péter ezekről a településekről mondta, hogy ez az a hátország, amit a Fidesz magára hagyott, és elveszített.
Szabó Miklós polgármester december 16-án fordult Facebookon a város polgáraihoz:
„A Fidesz-KDNP eddig is többször akadályozta a munkánkat, elég csak az Adventi Korzóra gondolni. Szavazógépük kikapcsolásával megpróbálták ellehetetleníteni az új adventi programsorozatot. Az Adventi Korzó hatalmas siker lett, de küzdenünk kellett érte és hajszálon múlt, hogy végül megvalósulhatott a rendezvény. Számos új, ehhez hasonló város- és közösségépítő tervünk van, az eddigiek alapján világos, hogy nem számíthatunk az Fidesz-KDNP-frakció együttműködésére, a költségvetési koncepciónkat nem szavazták meg.”
Szabó Miklós 2006 és 2010 között MDF-esként volt már a város polgármestere, akkor a Fidesz is támogatta. Őt követte a polgármesteri székben Nagy István, a jelenlegi agrárminiszter.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!