A '90-es évek alvilági leszámolásait is vizsgálják a héten elfogott Veszprémi Jimmy ügyében
A kilencvenes évek legsúlyosabb robbantásos és életellenes bűncselekményekkel összefüggésben, valamint a Portik Tamás és társai ellen folytatott büntetőügyekben is felmerült már a neve az alvilágban csak Veszprémi Jimmyként ismert Gy. Lászlónak, ezért az 59 éves férfival kapcsolatban a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai is vizsgálódnak. Ezt a rendőrség közölte a Telex kérdésére, miután lapunk még kedden megírta, hogy a Terrorelhárítási Központ munkatársai aznap reggel veszprémi otthonában elfogták Veszprémi Jimmyt.
A rendőrség a Telex azon értesülését is megerősítette, hogy a férfit egyebek mellett emberkereskedelem gyanúja miatt vették őrizetbe. A rendőrség pénteken megküldött válaszából kiderült az is, hogy Veszprémi Jimmyt az emberkereskedelem mellett kényszermunka, súlyos testi sértés kísérlete és jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűncselekményekkel gyanúsítják. A rendőrség válaszából az is kiderül, hogy helytálló volt lapunk azon információja, miszerint összefüggés lehet Jimmy elfogása és több másik veszprémi férfi ellen folyó büntetőeljárás között.
Utóbbiak közül az 53 éves P. Sándort még tavaly szeptemberben fogták el és ellene kapcsolati erőszak, kitartottság, zsarolás és jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt indult eljárás. Egy másik, januárban elfogott férfit, az 52 éves B. Ferencet rablással gyanúsítják, míg a februárban elfogott 54 éves B. László ellen jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt folyik eljárás. A rendőrség szerint az érintettek fenyegetéssel próbálták a tanúkat rábírni arra, hogy a vallomásaikat megváltoztassák. Kérdés persze, hogy a három férfi és Jimmy ügye hogyan függ össze, ezzel kapcsolatban a rendőrség azt írta, hogy a „közöttük lévő pontos összefüggéseket” vizsgálják.
Lapunk információja szerint kényszermunka miatt azután indult eljárás, hogy egy férfi feljelentette Veszprémi Jimmyt. Úgy tudjuk, hogy a férfi korábban szabálytalanul közlekedett a motorjával és karambolozott Jimmyvel, aki a balesetben kis híján meghalt. A férfi ezután különféle ház körüli munkákat végzett el Jimmynek. Úgy tudjuk, ezt ítélte kényszermunkának a rendőrség.
A rendőrség válaszából azonban kiderül, hogy Veszprémi Jimmy esetében a kilencvenes években elkövetett életellenes ügyeket is elővették. Hogy pontosan milyen ügyekről van szó, arra a közleményben a rendőrség nem tért ki, és úgy tűnik, hogy egyelőre egyik ilyen ügyben sem lett Veszprémi Jimmyből gyanúsított.
Az, hogy a rendőrség a közleményben külön kiemelte Portik Tamást és társait, nem meglepő. A Telexnek rendőrségi és alvilági források is megerősítették, hogy Jimmy része volt annak a veszprémi, Balaton környéki körnek, amely a kilencvenes években az Energol olajos cég körül felbukkant. Sőt, a kilencvenes években Budapesten elkövetett, azóta már rég elévült, sérüléssel egyébként nem járó kézigránátos támadásokról is tudni lehet, hogy a fővárosi bűnözők kérésére egy veszprémi, Balaton környéki kör hajtotta végre.
A kézigránátos ügyek arra szolgáltak, hogy az olajos bűncselekményben utazó Energol nehézfiúi leterheljék és meggyengítsék a rendőrséget. Ez olyan jól sikerült nekik, hogy 1996-ban a megromlott közbiztonság miatt Horn Gyula akkori miniszterelnök a teljes rendőri vezetést, köztük Pintér Sándor akkori rendőrfőkapitányt is menesztette. A kézigránátos támadásokat minden bizonnyal Portik Tamás és köre szervezte.
Kétségtelen az is, hogy Veszprémi Jimmy neve is többször felmerült a kilencvenes évek erőszakos bűncselekmények, azon belül is az energolosokkal kapcsolatban hozott bűnesetek felderítése során, főleg tanúvallomásokban, de több más érintetthez hasonlóan őt soha nem vonták felelősségre, nem gyanúsították meg. Rendőrségi források a Telexnek ugyanakkor elmondták, hogy Jimmy mindig is a radaron maradt. Valószínűleg a rendőrök most kihasználják az alkalmat, hogy a veszprémi ügyben Jimmy egy időre rács mögé kerül, így ez idő alatt előveszik azokat a régi ügyeket, amelyekről már régóta aktáik vannak.
Az egyik ügy, amiben felmerült a neve, de ő mindig is tagadta, hogy bármi köze lenne hozzá, az a veszprémi alvilág egyik erős emberének, Molnár Péternek a felrobbantása. Szinte biztos, hogy ezt az ügyet most újra vizsgálja a rendőrség. Molnár, aki egy időben az 1997-ben meggyilkolt Szlávy Bulcsú észak-balatoni helytartójának számított, de aztán összeveszett Szlávyval. Ezután Boros Tamással üzletelt, Veszprém egyik legbefolyásosabb nehézfiúja volt. 1997-ben Szentkirályszabadja és Balatonalmádi közötti útszakaszon robbantották fel Nissan Patrol terepjárójában. A merénylők szlovák gyártmányú, danubit nevű plasztik robbanóanyagból készített, távirányításos pokolgéppel hajtották végre a gyilkosságot. 1998-ban Boros Tamást is felrobbantották, ez volt a hírhedt Aranykéz utcai gyilkosság, amiben már Portik Tamást és a szlovák bérgyilkost, Jozef Rohácot jogerősen el is ítélték.
Molnár felrobbantását azonban leginkább a felvidéki maffia háborújával hozzák összefüggésbe. A Dunaszerdahelyen 1999-ben lemészárolt Pápay-klán elől bújkáló Sátor Lajos nevével fémjelzett banda tagjai 1997 környékén Magyarországon, Veszprém környékén bujkáltak, ebben pedig állítólag Molnár is segítette őket. Egyes elméletek szerint a Sátorékra vadászó Pápay-klán emberei bemérték, hogy haragosaik egy Ajka melletti tanyán lehetnek. Annak érdekében, hogy mozgásra bírják őket, felrobbantották a nekik segítő Molnárt. Tény, hogy Molnár felrobbantása után Sátorék a környékről elmenekültek és Győr környékén vertek tanyát.