Miközben dúl az ukrajnai háború és Kijev, valamint szövetségesei időhúzással vádolják Moszkvát, ahová még Donald Trump elnök is azt üzente, hogy „dühös”, meglepő módon egy magasrangú orosz képviselő járt Washingtonban. Erre nem volt példa azóta, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Kirill Dmitrijev, az oroszországi Közvetlen Befektetési Alap vezetője és Putyin elnök különmegbízottja Steven Wittkoff-fal, Trump elnök különmegbízottjával tárgyalt a kétoldalú kapcsolatok javításáról, majd a CNN vendége volt.
„Ezen a ponton nem beszéltünk a szankciók enyhítéséről. Csak arról, hogy ha Amerika akar kereskedni Oroszországgal, akkor természetesen lehet róla szó” – mondta az orosz megbízott. Arra a kérdésre, hogy miért kellene bárkinek is hinnie a folyamatban, azzal válaszolt, hogy korábban elképzelhetetlen bizalomerősítő dolgokról tárgyaltak, például az energetikai hálózatot kímélő, részleges ukrajnai tűzszünetről és az ukrán–orosz fogolycseréről. A felek azonban valójában tovább lövik egymást és az átfogó tűzszünet várat magára, fogolycserék pedig már korábban is zajlottak.
Dmitrijev a megbeszélések után a Fehér Ház előtti parkban beszélt az orosz médiának a tárgyalásokról és azt mondta: „A Trump-kormányzat érti Oroszország aggályait. Az egyik fő téma a Biden-elnökség alatt megszakított párbeszéd felújítása volt.” Kitért arra, hogy sok amerikai cég „vissza akar térni az orosz piacra és elfoglalni azokat a szegmenseket, ahonnan ideológiai okokból kivonultak az európai cégek. Ez lehetséges ott, ahol az orosz kormány ezt jónak látja.” Azt is közölte, tárgyalnak a közvetlen légikapcsolatok felvételéről.
Az eddig nem túl ismert Dmitrijevet az ukrajnai háború lezárására tett lépések egyik kulcsfigurájának neveze a CNN. Ő is ott volt Rijádban, amikor az oroszok amerikai képviselőkkel megindították a tárgyalásokat és Witkoff-fal együttműködve segítette az orosz hatóságok által bebörtönzött amerikai tanár, Marc Fogel hazatérését.
A Stanford Egyetemen végzett és korábban a Goldman Sachs befektetési banknak dolgozó orosz küldött ellen amerikai szankciók voltak érvényben, és csak úgy tudott Washingtonba utazni, hogy azokat ideiglenesen feloldották.
Érdekes módon a látogatásra akkor került sor, amikor Donald Trump vámokat vetett ki a világ országaira. Oroszországra azonban nem, mivel szerinte a szankciók miatt már nullára esett a kereskedelem. Dmitrijev az X-en, egy bejegyzésében méltatta az amerikai elnök lépését, amely szerinte „precedens a saját erőforrásokra épülő növekedésre és munkahely-teremtésre” és lépés a gazdasági szuverenitás felé.
Dmitrijev és Witkoff közeli kapcsolatai és az utóbbi hónapokban intenzívebbé vált amerikai–orosz párbeszéd ellenére Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint „a kontaktusok nem hoztak el áttörést”, de „apró lépésekkel elkezdtünk mozogni a normalitás felé” – mondta egy lapinterjúban.