A márciusi budapesti áramtarifa 9,04 eurócent volt. Ez nem egyszerűen alacsonyabb érték a többi európai fővárosénál, hanem sok esetben azokénak a töredéke – írta a Világgazdaság. Így márciusban is megtartották legkedvezőbb pozíciójukat az Európai Unióban a magyarországi bruttó lakossági végfelhasználói villamosenergia- és földgázárak. A szélesebb merítést nézve a kijevi gázrezsi ugyan a budapestinek a kétharmada volt, az ukrán főváros áramrezsije viszont kicsivel már magasabb a magyarországinál – mutatta ki a finnországi VaasaETT friss elemzése.

Az áram összességében mintegy egy százalékkal lett olcsóbb Európában az euróban számolt adatok szerint. Az euróra történő átváltás miatt a magyarországi adatok is módosulhatnak hónapról hónapra, de forintban több mint tíz éve ugyanazon a csökkentett, majd alacsony szinten befagyasztott szinten állnak. Ez magyarázza, hogy a budapesti adat évek óta verhetetlenül kedvező.
Azért budapesti, és nem magyarországi, mert az elemzés a vizsgált országok fővárosainak meghatározó szolgáltatójának a díjait veti össze.
Igaz, Magyarország esetében a budapesti és az országos rezsiadatok azonosnak mondhatók, de más országokban lehetnek érezhető különbségek országon, sőt, a fővároson belül is.
Bár kisebb-nagyobb mértékben más országok kormányai is igyekeznek védeni a lakosságot az áram- és gázárak elszabadulásától, a magyarországinál azonban jóval kevésbé hatékony eszközöket vetnek be.
Elsősorban a 2022-es energiaválság hónapjaiban voltak aktívak. Az elmúlt évet és az ideit azonban már az előzőleg adott adó- és más kedvezmények visszavonása jellemzi.
Az uniós és az annál kicsit alacsonyabb teljes európai átlag a hazainak körülbelül a két és félszerese volt, a lista túlsó végére került brüsszelinek és berlininek pedig a negyedét sem tette ki – derült ki az elemzésből.