Elemzők szerint a „kötelező” derűlátást indokolja az is, hogy közeleg az a határidő, amelyet a CDU-elnök, egyben kancellárjelölt Friedrich Merz jelölt meg az új kormány hivatalba lépésére. Ez április 29. lenne, ezen ugyanakkor ő maga is finomított, kijelentve, hogy a megegyezés a fontos, nem az időpont.
Mindezt közvetve megerősítette csütörtök este a ZDF heti politikai műsorában Markus Söder, a kisebbik keresztény párt, a CSU elnöke és Lars Klingbeil, a szociáldemokrata SPD társelnöke, aki feltételezések szerint Merz helyetteseként az alkancellári tisztséget töltheti majd be. Noha a tárgyalókat saját pártjaikon belül is egyre több bírálat éri, mindketten azt hangoztatták, hogy „helyes úton” járnak.
A felmérések ugyanakkor egyáltalán nem ezt tükrözik. A közvélemény-kutatásokat hosszú idő óta vezető CDU/CSU támogatottsága a február 23-i parlamenti választások óta több százalékponttal csökkent, ezzel ellentétben a radikális jobboldali AfD párt immár szorosan ott van a konzervatívok nyomában.
Söder és Klingbeil hangsúlyozta, hogy olyan koalíciós megállapodáson dolgoznak, amely „megoldja Németország problémáit”. A hitelesség függ attól, hogy sikerül-e változtatni a korábbi politikán – tették hozzá.
A tudósítások kiemelték a több korábbi, egyaránt nagy visszhangot kiváltó nyilatkozatai miatt elhíresült CSU-elnök kijelentését. „Ha nem állapodunk meg mindenben, akkor nem állapodunk meg semmiben” – hangzott az értékelés. Azt ugyanakkor Söder elismerte, hogy vannak még vitás pontok. Ezzel kapcsolatban arra utalt, hogy a konzervív pártoknak továbbra is az adócsökkentés az egyik fő célja. Ezen kívül jelentős megtakarításokat kell elérni az állampolgári juttatásban (Bürgergeld) és nem utolsó sorban az államapparátusban.
A derűlátó nyilatkozatok ellenére a további ütemtervről konkrétan nem tettek említést. Klingbeil ugyanakkor utalt arra, hogy hátra van még az SPD-párttagság megkérdezése a majdani kormányzati megállapodásról. Határozottan kiállt ugyanakkor a leendő koalíció mellett. Az AfD-re utalva kijelentette, hogy a koalíció, illetve a stabil kormány jelentheti a legjobb megoldást egy szélsőjobboldali párt ellen.
Értesülések szerint „ingadozik” az AfD teljes kiközösítése többi között az CDU egyes helyi tartományi szervezeteiben, ahol a konzervatívok készek a radikális párttal való együttműködésre.A konzervatívok egyik korábban tekintélyes tisztséget betöltő politikusa a Die Weltnek nyilatkozva bírálta pártja politikáját, megkérdőjelezve az AfD-vel szemben létesített "tűzfalat". Anderas Rödder 2023-ig a CDU alapértékeit felügyelő bizottságának elnöke volt, és akkor azért mondott le, mert bírálták az AfD teljes kiközösítését elítélő álláspontját. Az interjúban az hangsúlyozta, hogy a párttal szemben differenciált megközelítésre van szükség. „A CDU-ban is vannak radikálisok és mérsékeltek” – tette hozzá, saját pártját arra szólítva fel, hogy új módon kezelje a politikai ellenfeleket.