Netanjahu az NKE-n beszélt arról, miért nemzetbiztonsági érdek Izrael erős gazdasága
2025. április 4. – 13:23

„Az erős hadsereg és az erős gazdaság együttese vezet a békéhez” – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE), ahol Civis Universitatis Honoris Causa címet vehetett át. Az MTI tudósítása szerint az egyetem tiszteletbeli polgára cím átvétele után tartott előadásában az izraeli kormányfő az oktatás és a stabil jövőkép fontosságát hangsúlyozta.
Netanjahu vasárnapig tartó látogatásának kiemelt jelentősége van:
A magyar kormány a vizit idején közölte, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatóságát elismerő országok sorából, tiltakozva az ellen, hogy az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki az izraeli kormányfő ellen a Hamász véres terrortámadása után válaszul indított gázai háború miatt, amelynek eddig ötvenezer palesztin halottja van.
A kilépés következményeiről itt olvashat részletesebben. Orbán Viktor a döntést pénteki, interjú formában adott szokásos pénteki nyilatkozatában is megerősítette.
Netanjahunak azért fontos a látogatás, mert a Gázával kapcsolatos terveihez ezzel igyekszik minél nagyobb nemzetközi támogatást szerezni. Orbán az EU-tag Magyarország vezetőjeként régóta szövetségese Netanjahunak, aki Donald Trump támogatását is élvezi. Az amerikai elnök egészen radikális rendezési tervvel is előállt Gázával kapcsolatban, ahonnan szerinte akár a teljes, kétmilliós palesztin lakosságot is át kellene telepíteni más arab országba, és Gáza helyén megteremteni egy „közel-keleti riviérát.”
Erős hadsereghez sok pénz kell
Netanjahu az NKA előtt tartott beszédében elmondta, hogy a zsidó nép fennmaradásához létfontosságú volt, hogy legyen saját államuk, amely védelmet nyújthat. „Ha el akarnak pusztítani, szükséged van egy erős hadseregre, amelyet Izraelnek sikerült létrehoznia” – idézte az MTI.
Rámutatott azonban arra is, hogy egy erős hadsereghez rengeteg pénz kell. Mivel Izrael védelme óriási ráfordítást igényel, a zsidó államnak erős gazdaságra volt szüksége.
Izrael kezdetben szocialista alapokon nyugvó gazdasággal rendelkezett, ezt alakították át szabadpiaci, modern, kapitalista gazdasággá – idézte fel, hozzátéve: az így beindult, magas ütemű GDP-növekedésnek köszönhetően a védelmi kiadások aránya csökkeni kezdett az izraeli költségvetésben.
Az erős hadsereg és az erős gazdaság együttese vezet a békéhez – hangsúlyozta.
Benjámin Netanjahu szólt arról is, hogy szoros partnerségre számít a Donald Trump elnök vezette Egyesült Államokkal, de az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Magyarországgal is.
Orbán és Netanjahu pénteken kilátogattak a Duna partján lévő holokauszt-emlékműhöz is.