6p

A kormányzat megfélemlítő fellépése olyan gyors és gátlástalan, hogy a megfigyelők, a kritikusok, de még a támogatók jó része is teljesen meg van zavarodva. A vezetési válsággal küszködő Demokrata Párt egyelőre alkalmatlan a harcra. Káncz Csaba jegyzete.

Az elmúlt két hónapban Trump elnök külpolitikai vargabetűi nagy nemzetközi figyelmet és még nagyobb feszültséget keltettek. Zöld utat adott Izraelnek, hogy Gázát az amerikaiak által ellenőrzött ingatlanparadicsommá tegyék, miközben nyíltan igényt formál Grönlandra és végül a héten globális vámháborút robbantott ki.

A hatalom koncentrációja – padlógázzal

A vámok Trump általi alkalmazása – amely inkább befolyásszerzést, mint gazdasági célok elérését szolgál – tükrözi egyben azt, ahogyan a hatalomról gondolkodik a belpolitikai fronton, ahol megközelítése nem kevésbé vad, mint a külső fronton. Valóban, Trump esetében nem az ideológia adja a kormányzati cselekvés koherenciáját, hanem sokkal inkább a személyes kötődések intézményi kötődések fölé helyezése, és következésképpen a hatalom koncentrációja a végrehajtó hatalomban.

Gátlástalan és gyors intézkedéseket hozott
Gátlástalan és gyors intézkedéseket hozott
Fotó: MTI/EPA/Getty Images pool/Chip Somodevilla

Ennek következménye a fékek és ellensúlyok rendszerének gyengítése, amely oly bensőségesen jellemzi az amerikai demokráciát: beleértve elsősorban a Kongresszust és a bíróságokat, a független ügynökségeket, az akadémiai autonómián alapuló oktatási és kutatási rendszert, valamint a szabad sajtót.

Az egyetemek megfélemlítése

Az utóbbi időben a Trump-kormányzat a felsőoktatásra is fokozza a nyomást. A New York-i Columbia Egyetem, amely a rendkívül tekintélyes Ivy League tagja, meghajolt a kormány nyomása előtt, és beleegyezett abba, hogy szigorú szabályokat léptessen életbe a Palesztina mellett tüntető diákokkal szemben, és a Közel-Kelet, Dél-Ázsia és Afrika Tanulmányok Tanszéket egy külön erre a célra kijelölt kancellár felügyelete alá helyezi. A Columbia attól tartott, hogy a cselekvés elmulasztása 400 millió dollár szövetségi támogatásba kerülhet.

Hasonlóképpen, a Trump-kormányzat utalt arra, hogy a Pennsylvaniai Egyetem 175 millió forint támogatást veszíthet el, ha továbbra is a DEI (sokszínűség, egyenlőség és befogadás) programját folytatja. Az üzenet az, hogy az akadémiai szabadság megőrzése súlyos pénzügyi károk árán valósulhat meg.

A jogállamiság elleni támadás

Vitathatatlanul a Trump-kormányzat keménykezűségének legmeglepőbb célpontja a jogrendszer. Egy sor elnöki rendelet megtiltja, hogy számos olyan ügyvédi iroda, amelyek Trump politikai ellenfeleit képviselték a múltban, vagy éppen Trump egyes politikái ellen harcoltak az első ciklusa alatt, bármilyen kapcsolatban álljon a szövetségi kormánnyal.

Ez egyenlő a halálos ítélettel ezen cégek számára, amelyek fő tevékenysége a magánvállalatok érdekeinek képviselete a kormány felé. A Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison neves, a demokratákhoz kötődő ügyvédi iroda elnöke kénytelen volt 40 millió dollárnyi pro bono szolgáltatást ígérni a kormány által támogatott ügyek védelmében, miután személyesen találkozott az elnökkel. Az ilyen megfélemlítő taktikák egyre nagyobb riadalmat, ha nem egyenesen pánikot keltenek az amerikai jogi körökben és azon túl is.

Ellenállást keresve

A kormányzat megfélemlítő fellépése olyan gyors és gátlástalan, hogy a megfigyelők, a kritikusok és még a támogatók is teljesen meg vannak zavarodva. A vezetési válsággal küszködő Demokrata Párt a Kongresszus mindkét kamarájában kisebbségben van, így szerkezetileg alkalmatlan a törvényhozási harcra. A republikánusok igazodnak az adminisztráció irányvonalához – és akik nem, azok túlságosan félnek a nyilvános tiltakozástól. Ennélfogva nem érkezik érdemi ellenállás a Kongresszus részéről.

Egyelőre csak a bíróságok részéről érkezik ellenállás. A szövetségi bírák tagadják, hogy az adminisztrációnak jogában áll megfosztani a USAID-t a Kongresszus által elkülönített költségvetéstől; hogy az Elon Musk által vezetett DOGE-n keresztül jogában állna a kormányzatnak kirúgnia a tisztviselőit; hogy blokkolhatja a szövetségi kifizetéseket; hogy eltörölheti az amerikai földön születettektől az állampolgárságot; hogy megakadályozhatja, hogy egy ügyvédi iroda kapcsolatba lépjen a szövetségi tisztviselőkkel; és megfelelő eljárás nélkül kitoloncolhat migránsokat.

Ezeknek a határozatoknak a hatása azonban nem döntő. Nem mindig lehet helyreállítani a megsemmisített elnöki rendelet előtti állapotot, már csak gyakorlati okokból sem (mint például a szövetségi elbocsátásoknál). Még akkor is, ha az elnöki parancsokat blokkolják, sok bizonytalanság marad a végeredményt illetően, mivel az adminisztráció a legtöbb esetben fellebbez, és a cégek és az egyetemek engedelmeskedhetnek a túlzott óvatosság miatt.

Ezenkívül az adminisztráció késleltetési taktikát alkalmaz, hogy elkerülje a határozatok maradéktalan betartását, vagy akár figyelmen kívül hagyja azokat (ahogyan az a deportált venezuelaiak esetében történt). Míg a bíróságokon az adminisztráció jogászai technikai kérdésekről vitatkoznak, a politikai válasz sokkal élesebb.

Pam Bondi főügyész nyíltan azzal vádolta a bírákat, hogy beavatkoznak a kormányzati ügyekbe. Trump odáig ment, hogy felszólított a végrehajtó parancsait hatályon kívül helyező bírák felelősségre vonására, ami miatt John Roberts főbíró Trump nyilvános megrovását kérte – ami rendkívül ritka eset.

El akarják kerülni az alkotmányos válságot

Nehéz megmondani, hogy a kormányzat folytathatja-e ezt az utat. Az ítéletekre adott válaszából ítélve úgy tűnik, nagyon szeretné elkerülni a teljes alkotmányos válságot, amely akkor törne ki, ha nyíltan figyelmen kívül hagyná azokat.

De az is világos, hogy taktikai kiigazításról van szó, így a megfigyelők többsége a jogállamiság elleni további nyomására számít. Ha ez megtörténik, előfordulhat, hogy a bíróságoktól kiindulva végül nem csak a progresszívek, hanem a szövetségi kormány hatékonyságának eróziója miatt aggódó konzervatívok részéről is erős ellenállás keletkezik.

A fékek és ellensúlyok rendszere még mindig visszabillenhet, és helyreállíthatja az egyensúlyt az Egyesült Államok demokráciájában. De az a könnyedség és gyorsaság, amellyel ez a rendszer Trump elnökségének mindössze két hónapja alatt meggyengült, joggal kelt aggodalmat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Német csodafegyver Ukrajnának? Súlyos döntést hozhat az új kancellár
Wéber Balázs | 2025. április 15. 18:31
Míg a búcsúzó német kancellár, Olaf Scholz nem volt hajlandó nagy hatótávolságú Taurusokat szállítani Ukrajnának, a hamarosan hivatalba lépő utódja, Friedrich Merz átlépné a vörös vonalat. Moszkva – úgy tűnik – tajtékzik a dühtől. De milyen következményei lehetnek egy ilyen lépésnek? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Francia börtönöket támadtak
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 18:11
Több dél-franciaországi büntetésvégrehajtási intézmény épülete ellen követtek el támadásokat felgyújtott járművekkel vagy sorozatlövésekkel az elmúlt két napban, helyenként anarchista jelszavakat is festve a börtönök falára – jelentette be az országos terrorellenes ügyészség, amely kedden vizsgálatot indított a támadássorozat ügyében.
Nemzetközi Trump tett egy ígéretet a cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 17:22
Az amerikai elnök gyorsított engedélyezési eljárásról biztosított minden, az Egyesült Államokban beruházást tervező vállalatot – az amerikai elnök ezt arra reagálva közölte, hogy az NVIDIA chipgyártó 500 milliárd dollár új beruházás tervét jelentette be.
Nemzetközi Aggasztó jelentés: Európa a leggyorsabban melegedő kontinens
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:27
A szélsőséges időjárás és az éghajlatváltozás súlyos hatásait megérzi a kontinens. 
Nemzetközi Kicsorbítják Brüsszelben a magyar vétót? Úgy tűnik, megvan a megoldás a szankciós zsarolás ellen
Litván Dániel | 2025. április 15. 15:23
Sok uniós kormány tart attól, hogy Magyarország újra vétóval fog zsarolni az Oroszország elleni szankciók ügyében – de most találtak egy megoldást Orbán Viktor kikerülésére?
Nemzetközi Kiszivárgott egy lista: ezekbe az országokba toloncolnák vissza tömegesen a bevándorlókat 
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 15:04
Az Európai Bizottság tervezete azokat a távoli országokat listázza, ahová a kontinensre érkező menedékkérők egy részét, szabályozott keretek közt tudná átirányítani az EU.
Nemzetközi Putyin kimondta, valójában mit akar
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:26
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyin orosz államfővel, lehetőség látszik az orosz-amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott. 
Nemzetközi Putyin és a bűnözői körök – egyre szorosabb együttműködésben
Káncz Csaba | 2025. április 15. 09:31
A szervezett bűnözési hálózatok hozzáférést biztosítanak Oroszország számára korlátozott árukhoz, például fejlett elektronikai eszközökhöz a hadsereg számára, és megkönnyítik a pénzmosást, valamint az illegális pénzáramlást. Az orosz hírszerző szolgálatok egyre gyakrabban bűnszövetkezetekre támaszkodnak kémtevékenységeik kiegészítésére, beleértve a szabotázst, a kibertámadásokat és a merényleteket. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Már készül az újabb uniós gyomros Oroszországnak
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 19:27
A következő szankciók májusban érkezhetnek.
Nemzetközi Zelenszkij visszaszólt Trumpnak – kiakadtak az ukránok
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 14:50
Az amerikai elnököt várják Ukrajnában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG