Ukrajnában akadhattak rá a legősibb, emberek által megmunkált elefántcsont tárgyakra

Elefántcsont töredékekre bukkantak régészek 400 ezer éves ukrajnai kőzetekben, amik a legkorábbi, ember által megmunkált elefántcsont tárgyak lehetnek – írta meg csütörtökön a New Scientist.
A lelőhely Ukrajna nyugati részén, a Déli-Bug folyó völgyében található. Itt a kutatók az International Journal of Osteoarchaeology folyóiratban március végén megjelent tanulmányuk szerint két tucat elefántcsont töredéket fedeztek fel tűzgyújtó helyek feltételezett maradványai mellett. A megtalált csontok alapján a területen ősi lovak, nagymacskák és gyapjas orrszarvúak éltek, de az elefántcsontok sztyeppei mamutokból (Mammuthus trogontherii) származnak.
Az ukrán kutatók szerint az elefántcsontból készült tárgyak túl puhák lehetettek ahhoz, hogy azokat vágóeszközként alkalmazzák, így valószínűleg tanítóeszközökként vagy játékokként lehetett szerepük. A leletek kora és a lelőhely elhelyezkedése alapján azokat a Homo heidelbergensis-hez tartozó emberelődök használhatták, ugyanakkor erre még nincs a lelőhelyről közvetlen fosszilis bizonyíték.
„Ha helyes a leletek interpretációja, akkor hozzáadnak ahhoz az egyre terjedő felismeréshez, hogy mennyire intelligensek voltak a korai emberek” – mondta a lapnak Gary Haynes, a Nevadai Egyetem antropológusa.
A legősibb csonteszközök egy márciusi, áttörő felfedezés szerint 1,5 millió évesek lehetnek. A Tanzániában előkerült leletek mennyisége arra utalt, hogy ekkoriban már bevett dolognak számított a Homo nembe tartozó emberelődök között a csonteszközök készítése.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: