
A lap arra jut, hogy első ránézésre úgy tűnik a megállapodás, mint egy szoros amerikai-ukrán gazdasági partnerség, valójában azonban nincs erről szó.
Az EP szerint minden döntés amerikai kezekbe koncentrálódik, Ukrajna pedig szinte semmit nem kap cserébe.
A megállapodás lényege, hogy Ukrajna és az USA létrehoznak egy közös befektetési alapot, melynek egy öttagú testület áll majd az élén – az alapot három amerikai és két ukrán vezeti. Ez az alap befektetéseket tesz majd Ukrajna nyersanyag-lelőhelyeinek kitermelésébe, illetve dönt majd a nyersanyaghozam bevételeinek elosztásáról, újrabefektetéséről is – ennek pontos menetrendjéről az említett testület dönt.
Mivel a többségi döntéshozatal amerikai kézben van, végeredményében minden egyes döntésben az USA akarata érvényesül majd: bármilyen felvetést implementálni tudnak, illetve meg tudják vétózni az ukrán testületi tagok összes döntését.
Mindemellett a nyersanyag-megállapodás előírja, hogy Ukrajnának az új nyersanyag-projektek bevételeinek 50%-át el kell helyezniük ebben az alapban, Amerika pedig minden évben kapna belőle 4% hozamot, fizetségként azért a támogatásért cserébe, melyet az Egyesült Államok (többnyire a Biden-éra alatt) Ukrajnának adott. Ha az EP jól értelmezi a dolgokat, a 4% nem az alapban elhelyezett vagyonra vetített összeg lenne; a számítási alapot az USA Ukrajnának nyújtott támogatása jelentené, vagyis függetlenül attól, hogy mi történik, Ukrajnának az idők végezetéig kb. 7 milliárd dollárt minden évben ki kellene fizetnie az USA-nak a 2022 és 2025 között nyújtott segítségért cserébe.
Mindemellett az USA nem ad semmilyen biztonsági garanciát Ukrajnának a megállapodás aláírásáért cserébe, az apróbetűs részek csak arról szólnak, hogy az USA milyen módon irányíthatja, döntheti el, hogy pontosan kinek, milyen módon lehet eladni az Ukrajnából kitermelt nyersanyagokat. A vitás ügyekről pedig amerikai bíróságok döntenének.
Az EP elemzése szerint ez a megállapodás összességében
- kiszervezné az ukrán állam egyik elsődleges funkcióját, az állami bevételek és beruházások kezelését külföldi kézbe,
- ez nem csupán az állam szervezését, hanem az egyéb szervezetekkel való együttműködést (pl. IMF) is megnehezíti,
- az ukrán döntéshozók hatáskörét teljesen alárendeli az USA döntéshozóinak,
- olyan, jelentős pénzügyi terhet rak Ukrajna nyakába, amely nem is létezett eddig, hiszen Ukrajna segélyként kapta az USA támogatását, nem pedig kölcsönként,
- kizárja a nemzetközi jogi szereplők felügyeletét a mechanizmusból és teljes mértékben amerikai kézbe teszi a jogi ügyek menedzselését.
Mindemellett nincs lehetőség az egyezség újratárgyalására sem: ha Zelenszkij egyszer aláírja a megállapodást, Ukrajna generációkon átívelően elkötelezi magát egy ilyen, előnytelen egyezmény mellett.
Az EP szerint ráadásul hasonló „együttműködési” modelleket más országokra is rákényszeríthet az USA, ha Kijev ezt elfogadja.
A lap végeredményében azt javasolja az ukrán vezetőknek, hogy semmiképpen ne fogadják el ezt az „együttműködési” keretrendszert; célszerű lenne inkább olyan módon befektetési partnereket találni, mellyel szavatolják Ukrajna biztonságát és gazdasági függetlenségét is. Ebben az EU partner lehet, nem véletlen, hogy ki akarják az egységes blokkot zárni az amerikaiak az együttműködésből.
Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyszer már majdnem aláírta az együttműködést, az elmúlt napokban arról beszélt Donald Trump amerikai elnök, hogy szerinte ki akar hátrálni az ukrán vezető a dealből.
Címlapkép forrása: Chip Somodevilla/Getty Images
Lefelé vették a tőzsdék az irányt Amerikában
Csendes, de mínuszos kereskedést hozott a csütörtök.
Magyarázatot követel a magyar kormánytól a Nemzetközi Büntetőbíróság
Május 23-ig várnak választ.
Vészhelyzet az élelmiszerbiztonságban: Leállították a kulcsfontosságú tesztprogramot
A lépés hátterében a létszámcsökkentések állnak.
A világjárványnál is jobban átírta a terveket Trump vámháborúja
Begyorsultak a célárvágások..
Lépett a kormány: 400 település korlátozhatja a beköltözést Magyarországon
Itt vannak a részletek.
Nagy a baj: alig néhány napja maradt túlélésre a vasműnek
A gyár jövője a termelőeszközök értékesítésétől függ.
Követett részvények - 2025. április
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?
Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési határidő. Az éves adót bevalló társaságoknak az idei évben 2025. júniu
A környezeti zaj hatása a gyermekek olvasási képességére és viselkedésére Európában
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elemzése szerint a közlekedési zaj rontja a gyerekek olvasási képességét és viselkedését.
Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság? Miért népszerűek az állampapírok válság idején? A tőzsdei ingadozások és a ma
Megint a HOLD lett az Év Alapkezelője
Kilencedik alkalommal, zsinórban harmadjára lett a HOLD az Év Alapkezelője a hazai befektetési alapok Oscar-gáláján, a Klasszis 2025 díjátadón. A Deep Value Részvény Alap és...
The post Megin
Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni A devizahitelek generációs traumája A devizahitelek miatt egy egé
A francia Klímatanács 2024. évi jelentése
A francia Klímatanács szerint az ország eddigi intézkedései nem lesznek elegendőek a 2050-re célul kitűzött karbonsemlegesség megvalósításához.
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

Idén is motivált női vállalkozókat keres a Visa She’s Next program (x)
Anyagi támogatás és egyéves mentorálás várja a program nyerteseit

- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Évszázados, régóta elfeledett fegyverhez nyúl Donald Trump: egy egész féltekéről söpörnék ki Kínát
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Példátlan esélyt kapott Putyin Donald Trumptól - Hamarosan végleg eldőlhet Ukrajna sorsa?
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Tízmilliárdokba kerülhet a száj- és körömfájás, napról napra nő a veszteség
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.