menu
search
account_circle

A héten megöltek két fiatal nőt, Olaszország fellázadt egy borzalmas jelenség ellen, amire magyarul még jó szó sincsen

bűnügy
április 04., 08:37
Sara Campanella
photo_camera Sara Campanella

Sara Campanella, a Messinai Egyetem 22 éves orvos-biológus hallgatója hétfőn kora délután nyugodtan várt a buszára Messinában, amikor a forgalmas szicíliai utca járókelőinek döbbenetére egy férfi lépett oda hozzá, mondott neki valamit, majd elővett egy kést, és összeszurkálta. Egy szemtanú odarohant, és üldözőbe vette a támadót, aki akkor még el tudott menekülni, mások mentőt hívtak, de a fiatal nő a kórházba szállítás közben meghalt.

A rendőrség órákon belül letartóztatta a tettest, aki be is ismerte a gyilkosságot. A saját ügyvédje jegyezte meg róla, hogy a férfi nem mutatott semmiféle megbánást. A 27 éves Stefano Argentino ugyanarra az egyetemre járt, és mint az ügyben illetékes ügyész elmondta, két éve, amióta a lányt felvették, kitartóan és megállás nélkül zaklatta őt. Üzenetekkel bombázta, randevúkra hívta és követte, annak ellenére, hogy a nő a legelső pillanattól egyértelműen jelezte, hogy nem érdekli, és egy idő után kerek perec nemet mondott neki. Volt olyan eset, hogy a lány egyik barátjának kellett közbeavatkozni, amikor Argentino bedurvult azon, hogy Campanella nem hajlandó rámosolyogni. Utólag kiderült, hogy a nő barátai biztatták őt, hogy forduljon a rendőrséghez, de Campanella nem érezte úgy, hogy a diáktársa igazi fenyegetést jelentene. A rendőrség szerint a halála napján azért már olyan üzeneteket küldött pár barátjának, amikben az állt, hogy „az a beteg csávó követ”.

Két nappal a szörnyű eset után, szerdán egy Róma közeli erdőben egy bőröndbe rejtve találták meg a március 23-a óta keresett 22 éves diáklány, Ilaria Sula összeszurkált holttestét. A rendőrség már ki is hallgatta a volt barátját, a 23 éves Mark Samsont, akit a gyilkossággal gyanúsítanak.

A két eset felforgatta Olaszországot. A két érintett egyetem gyászba borult, a héten tüntetéseket tartottak Messinában, Rómában, Bolognában és több más városban, a felháborodás elemi, a kérdésben pedig teljes az egyetértés az országot kormányzó jobboldal és baloldali ellenzéke között.

Nem két elszigetelt esetről, hanem a 2000-es, 2010-es és 2020-as évek Olaszországát megrázó kulturális jelenségről van szó. Márciusban 4, idén már összesen 11 ilyen gyilkosságról tudnak, míg tavaly összesen nagyjából 100 olasz nőt ölt meg az egykori, aktuális vagy reménybeli partnere.

A jelenségnek a kétezres évek elején adták a femminicidio nevet, és olyan mértékben foglalkoztatja a közvéleményt, hogy az Encyclopædia Britannicához hasonló olasz Treccani enciklopédia 2023-ban ezt a kifejezést választotta az év szavának.

Az angolul femicide-nak, olaszul femminicidiónak nevezett jelenség mindenütt ismert, de például magyarul sincs még igazán jó szó rá. Nálunk jobb híján „nőgyilkosságként” szoktak utalni rá, de nem egyszerűen annyit jelent, hogy nőnemű ember lesz gyilkosság áldozata. A fogalom azt a komplex jelenséget takarja, amikor egy férfi egyszerűen nem fogadja el a visszautasítást, és zaklatja, lelkileg-fizikailag bántja, bünteti majd meggyilkolja a nőt. A femicide-ot ezért szinte mindig ismerős, barát, férj vagy partner követi el. A gyilkos lehet mindig is visszautasított, reménytelenül nyomuló alak vagy a szakítást, válást elfogadni nem képes egykori partner.

Egy korábbi áldozat, a 22 évesen meggyilkolt Giulia Cechettin apja így fogalmazta meg a kulturális jelenséget:

„olasz férfiak egész generációi képtelenek elfogadni a visszautasítást. Pedig a szerelem nem birtoklást jelent, a féltékenység nem szerelem, és mindenkinek joga van nemet mondani.”

Az olasz politikai élet oldalaktól függetlenül veszi egyre komolyabban a témát. A jobboldali Meloni-kormány éppen a Giulia Cechettin 2023-as meggyilkolását követő országos felháborodás hatására nyújtotta be most márciusban azt a büntetőtörvénykönyv-módosítást, ami először nevesíti a nőgyilkosságot, amit életfogytig tartó börtönnel büntetne. A módosító csomag részeként szigorítanák az online és élőben történő zaklatásért - angol kifejezéssel a stalkingért - járó büntetést, csakúgy mint a nemi erőszak és a bosszúpornó tételeit. Ahhoz egyébként az új törvény sem kellett, hogy a Cechettint meggyilkoló volt pasiját múlt decemberben életfogytiglanira ítéljék.