Az Alaptörvényre hivatkozva sem tagadható meg a bejegyzett élettársaktól a családi pótlék
A Háttér Társaságnak bírósághoz kellett fordulni annak érdekében, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő ügyfelüknek elismerjék a házastárssal azonos jogosultságát a közösen nevelt gyermekek után járó családi pótlékra.
Az érintett párjával három gyermeket nevel, kettőjüknek a vér szerinti édesanyja a bejegyzett élettársa. Az erről szóló törvény utalószabálya alapján az ügyfél benyújtotta a családi pótlék iránti kérelmet mindhárom gyermek után.
A kormányhivatal azonban ezt elutasította: úgy ítélték meg, hogy csak a vér szerinti gyermeke után illeti meg a családi pótlék, a másik két gyermekkel nincsen családi kapcsolatban. Annak alapját az olyan szülő-gyermek viszony képezi, melyben az anya nő, az apa férfi. Az elutasítással szemben a társaság a bírósághoz fordult, a Budapest Környéki Törvényszék 2025 januárjában megsemmisítette a kormányhivatal határozatát és új eljárásra kötelezte a hatóságot.
A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény utalószabálya alól nem képeznek kivételt a családtámogatások, így ebből a szempontból a bejegyzett élettársak a házastársakkal azonos elbírálás alá esnek. A bíróság kiemelte: a rendelkezés „csak a családi kapcsolat alapját határozza meg, nem magát a családot. Ezen alaptörvényi szabály sem zárja ki a tágabb értelemben vett családi kapcsolatok törvényi védelmét”.
A törvényszék megerősítette: a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő szülőknek ugyanazok a jogosultságok járnak, mint a házastársaknak.