Kétszer annyi baktérium van rajta, mint egy WC-ülőkén, mégis minden szobában ott van

Döbbenetes eredményre jutott egy kutatás ezzel a tárggyal kapcsolatban!

Veszélyes plüssmackók és takarók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A MattressNextDay új kutatása kimutatta, hogy a háztartásokban található takarók és plüssfigurák több baktériumot rejthetnek, mint egy vécéülőke.

Veszélyes plüssmackók és takarók

Szinte minden háztartásban előfordulnak plüssmackók, melyeket a gyerekek közel tartanak magukhoz, amikor alszanak. De belegondoltál már abba, hogy mennyi baktériumot rejthetnek ezek? A MattressNextDay új kutatása kimutatta, hogy az otthoni plüssjátékok több mint hatszor annyi szennyeződést rejthetnek, mint egy szemetes, és kétszer annyit, mint egy WC-ülőke.

A vizsgált takarók kétötödénél (43%) és tízből majdnem háromnál (29%) 1000 egység feletti RLU-értéket mutattak ki, az átlagos RLU-érték a takarók esetében 1629, a plüssmacik esetében pedig 1910 volt. Az RLU (Relative Light Unit) egy mértékegység, amelyet elsősorban mikrobiológiai és tisztasági vizsgálatok során használnak.

A vizsgálati módszer egy ATP-biolumineszcencia-vizsgálat volt, amely az adenozin-trifoszfát  az élő sejtekben és azok környezetében található molekula  mennyiségét méri egy adott felületen, jelezve a tisztasági szintet.

veszélyes plüssmackó (2)
Fotó: Christopher Hopefitch / Getty Images Hungary

Az összehasonlítás érdekében a MattressNextDay csapata számos vécéülőkét és a szemetesek fedeleinek belsejét is megtisztította, hogy megállapítsa, hogyan viszonyul az ezeken található baktériumok szintje a takarók és plüssök baktériumszintjéhez. Ebből kiderült, hogy a takarók átlagosan 554%-kal  közel négyszer  piszkosabbak, mint egy szemetesfedél. A gyermekkori plüssmackókról szintén kiderült, hogy 6,5-szer, azaz 650%-kal koszosabbak, mint egy szemetesfedél.

Dr. Snieguole Geige, az It’s Me And You Klinika orvosa így nyilatkozott arról, hogy a takarók és a plüssfigurák mosásának elmulasztása milyen komoly egészségügyi veszélyekkel járhat:

 Nem tudom eléggé hangsúlyozni a takarók és plüssmackók mosásának elhanyagolásából eredő rejtett veszélyeket. Ezek az ártatlannak tűnő tárgyak tökéletes táptalajt jelentenek a baktériumok, gombák és allergének számára. A közelmúltban végzett biolumineszcencia-vizsgálatok eredményei, amelyek magas RLU-szinteket mutattak ki a megtisztított plüssmackókon és takarókon, azt az aggasztó igazságot tárják fel, hogy ezek a tárgyak sokkoló mennyiségű mikrobiális szennyeződést halmozhatnak fel, ami gyakran észrevétlen marad.

Az olyan baktériumok, mint a Staphylococcus aureus és az E. coli gyakori kórokozók, és sokan nem tudják, hogy ezek a meleg, nedves környezetben, pontosan olyan körülmények között szaporodnak leginkább, mint amilyeneket a plüssmackók és takarók biztosítanak számukra. Gyermekeknél, akiknek az immunrendszere még fejlődésben van, a kockázatok még hangsúlyosabbak. A mikrobáknak való állandó kitettség gyakori fertőzésekhez, légzőszervi problémákhoz vagy bőrbetegségekhez vezethet, amelyek mindegyike könnyen megelőzhető lenne rendszeres tisztítással.

veszélyes takaró
Fotó: Olga Rolenko / Getty Images Hungary

A poratka és a penész felhalmozódása a mosatlan plüssholmikon szintén allergiás reakciókat válthat ki, és súlyosbíthatja az asztmát. A plüssállatok és takarók tisztításának prioritásnak kell lennie a háztartásokban az egészség megőrzése érdekében  tette hozzá dr. Snieguole Geige.

Martin Seeley, a MattressNextDay vezető alvásszakértője azt is elmondta: az általában piszkosnak tartott pontok, így például a WC-ülőkék és a szemetesek, még tisztábbak is lehetnek a vártnál, hiszen gyakran takarítják őket. Az olyan dolgok viszont, mint például a plüssállatok és takarók, sokkal több baktériumot rejthetnek, mint gondolnánk.

Általános szabály, hogy a plüssjátékokat és takarókat legalább havonta egyszer, legalább 60 °C-on kell kimosni, hogy elpusztítsuk a baktériumokat és az atkákat. Mosás előtt persze mindig ellenőrizni kell a terméken levő címkét is. Ha valaki minden este használja az ágyban a takarót, akkor jóval gyakrabban kell azt kimosnia. Egy ember átlagosan körülbelül 25 millilitert izzad óránként alvás közben, ami azt jelenti, hogy ágyneműnk gyorsan a baktériumok táptalajává válhat.

Ezt a gyógyszert azonnal kivonták a forgalomból: rengeteg magyart érinthet

Baj van a gyakran használt gyógyszerrel!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük