A szülés utáni depresszió gyakori jelenség, átlagosan 10-ből 1 anyát érint. Ugyanakkor nemcsak a nők, hanem azok a férfiak is megtapasztalhatják, akik a közelmúltban váltak apává.
Ilyenkor érdemes gyanakodni
A brit NHS segítségével most bemutatjuk, milyen tünetekkel járhat a szülés utáni depresszió:
- szomorúság és lehangoltság kitartó érzése,
- az érintett nem lel örömöt semmiben, és nem érdekli a külvilág
- enerváltság, folyamatos fáradtságérzet
- alvászavarok, a kismama éjszaka nem tud aludni, napközben pedig álmosnak érzi magát
- problémát okoz neki, hogy gondoskodjon magáról és a gyermekéről
- kapcsolatok leépülése
- nehezen megy a koncentrálás és a döntések meghozása
- rémisztő gondolatok, például a gyermek bántásáról
A panaszok nem feltétlenül egy időben jelentkeznek, hanem fokozatosan, idővel alakulnak ki. Bármikor is jelenjenek meg, védőnőtől, orvostól is kérhetünk segítséget.
Többféleképpen kezelhető
Szülés utáni depresszió esetén segíthet a pszichoterápia, kognitív viselkedésterápia, akár gyógyszeres kezeléssel, antidepresszánssal kiegészítve. Az is segíthet, ha a kismama megosztja a környezetével a gondolatait, és segítséget kér hozzátartozóitól.
A betegséget komolyan kell venni! Súlyosabb esetekben az anya nem tudja ellátni a gyermekét, és akár öngyilkossághoz is vezethet az állapot.
Ha Te is úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116, 123, vagy 06/80-820-111-es telefonszámot! Ha öngyilkossági gondolataid vannak, olvasd el ezt az oldalt! Ha pedig másért aggódsz, ezt az oldalt keresd fel!