Több helyen változtattak az Alaptörvény-módosítás szövegén, a teremtés sorrendje sem lesz benne
További Belföld cikkek
-
Tordai Bence: Menő párt a Tisza, de…
- Tiborcz István reagált Orbán Viktor luxusélettel kapcsolatos kijelentésére
- Magyar Péter is elindult Ferenc pápa temetésére
- Majtényi László: Borzasztó veszélyes a magyar politikai kultúrában a kétpártrendszer
- Májustól változás lép életbe a Székesfehérvár–Szombathely vasútvonalon
Az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága április 3-án, csütörtökön több ponton is változtatott az Alaptörvény-módosítás eredeti szövegén. Az új szöveget a 33 képviselőből 27-en szavazták meg, hárman tartózkodtak és hárman voksoltak ellene. Többek között az ember születési nemére vonatkozó részből is kikerült a teremtés sorrendjének említése – adta hírül a HVG.
Az eredeti szöveg szerint a preambulumban az szerepelt volna, hogy „az ember születési neme biológiai adottság, amely – a teremtés sorrendjével egyezően – vagy férfi, vagy nő lehet”, a mostani módosítás azonban a gondolatjelek közötti részt kihagyja. A döntést nem indokolták, a változtatáshoz annyit fűztek a kormánypárti képviselők, hogy „a javaslat az Alaptörvény hatályos szövegének megtartására irányul”.
Megszavazták viszont a települések önazonosság-védelmi jogára vonatkozó módosításokat. Az Alaptörvény jelenleg hatályos szövege szerint „mindenkinek, aki törvényesen tartózkodik Magyarország területén, joga van a szabad mozgáshoz és tartózkodási helye szabad megválasztásához”. Most ezt megtoldották azzal, hogy „a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog gyakorlása nem járhat Magyarország helyi közösségei önazonossághoz való alapvető jogának sérelmével”.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter korábban elmondta, már dolgoznak az „identitásvédelmi törvényen”, amelyet azért látnak indokoltnak, mert számos kistelepülés – különösen a budapesti agglomerációban és a Balaton környékén – azt érzi, „elsöpri” őket a túl sok beköltöző.
Korlátozhatná az önkormányzat az ingatlanvásárlást, ha úgy érzi, túl sok a beköltöző
Minden esetben lennének mentességi esetek, amikor nem lehet tiltással élni.
Korlátozhatná az önkormányzat az ingatlanvásárlást, ha úgy érzi, túl sok a beköltöző
Minden esetben lennének mentességi esetek, amikor nem lehet tiltással élni.
Korlátozhatná az önkormányzat az ingatlanvásárlást, ha úgy érzi, túl sok a beköltöző
Minden esetben lennének mentességi esetek, amikor nem lehet tiltással élni.
A bizottság érintette az állampolgárság felfüggesztését lehetővé tevő mondatot is. Törölték belőle azt a szakaszt, hogy annak csak olyanokkal szemben lehet helye, akiknek másik állampolgársága nem az Európai Gazdasági Térség (EGT) államához kötődik. Egyúttal a szövegben egyértelműsítették, hogy az eljárásban a köztársasági elnöknek nincs szerepe.
A módosítást azzal indokolták, hogy az EGT-állampolgárokra vonatkozó rész úgy is szerepelni fog a konkrét törvényben. Az erről szóló javaslatot április 2. szerda reggel adták be az Országgyűlésnek.
Hozzányúltak a veszélyhelyzetre vonatkozó szakaszhoz is. Az eredeti elképzelés törölte volna az Alaptörvényből azt a részt, amely szerint a kormány maximum 30 napra hirdethet veszélyhelyzetet, amit az Országgyűlés további 180 napra hosszabbíthat meg, de ezzel korlátlan alkalommal élhet. A Törvényalkotási Bizottság most úgy döntött, mégsem hagyja meg a fenti részt.