HIRDETÉS
Belföld

Lezsák Sándorék a vagyonukkal is felelhetnek az egyetemi pénzek eltőzsdézése miatt

Adrián Zoltán / 24.hu
Lezsák Sándor
Adrián Zoltán / 24.hu
Lezsák Sándor
Korábban kényelmes állásnak tűnt, ma már inkább veszélyesnek: hűtlen kezelés miatt akár börtönbe is kerülhetnek a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagjai, amiért négy évvel ezelőtt megszavazták a 127,5 milliárd forintnyi kötvényvásárlást, ráadásul a vagyonukkal is felelhetnek a súlyos károkat okozó döntéssorozatért, amit az Állami Számvevőszék tárt fel részletesen. Megkérdeztük az érintetteket: milyen megfontolásból fordították az egyetem fejlesztésére kapott pénzeket egy kockázatos, ám alacsony hozamú befektetésre?

Nagy bajba kerülhetnek a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagjai az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által kifogásolt, 127,5 milliárd forintos Optima-kötvényvásárlás miatt: ugyanis anyagi és büntetőjogi felelősséggel tartoznak a döntéseikért.

Kialakult joggyakorlat, hogy ilyen esetekben az igen szavazat, a nem szavazat, illetve a tartózkodás alapozza meg vagy zárja ki a felelősséget

– fejtette ki a 24.hu kérdésére Bárándy Péter ügyvéd, egykori igazságügyi miniszter, aki szerint a vezető testületek tagjai akár a vagyonukkal is felelhetnek az okozott kárért. Erről gyakran a büntetőeljárásban született ítélettel együtt hoznak döntést.

„Ha a büntetőjogi felelősséget megállapítja a bíróság, és amennyiben egyszerűen meg lehet ítélni a kár mértékét, arányát, eloszlását, valamint a sértett polgári jogi igényt is beterjesztett, akkor a bíróság az ítélettel együtt erről is dönthet. Ha nem terjesztettek be polgári jogi igényt, akkor a büntetőjogi felelősség megállapítása után lehet polgári pert indítani” – magyarázta Bárándy az ilyenkor szokásos eljárást.

Számvevőszéki kifogások

Az Állami Számvevőszék több dolgot kifogásol az alapítvány összesen 127,5 milliárdos Optima-kötvényvásárlása ügyében (az összefonódásokon és az összeférhetetlenségi szabálytalanságon kívül):

  • bár likvid befektetésként volt feltüntetve, a kuratórium azóta is képtelen visszaváltani a kötvényeket, pedig erre az ÁSZ külön felszólította, és a testület is hozott erről határozatot, határidő megszabásával – mindhiába.
  • A befektetés kockázatos volt: az Optima Befektetési Zrt. érdekeltségébe tartozó, a legjelentősebb vagyontömeget képviselő lengyel GTC részvényeinek árfolyama folyamatosan csökken a varsói tőzsdén, a vásárláskori értékének több mint a felét elvesztette, ami miatt jelentős vagyonvesztés érheti az egyetemet. A részvényeket még 9 zloty árfolyamon vásárolták, azóta folyamatosan gyengül, jelenleg mindössze 3,7–3,8 zloty körül mozog az árfolyam.
  • A 10 éves futamidejű kötvények nagyon alacsony kamata (fix évi 2,5 százalék) miatt is jelentős kár érte az alapítványt az ÁSZ szerint. Ha állampapírba fektették volna a pénzt, akkor 2023-as befektetés esetén 15,4 milliárd forinttal többet fialt volna a pénzük a következő 12 hónapban, vagyis ekkora összegben állapította meg az elmaradt hasznot egy évre a számvevőszék.
  • Az alapítvány az államtól kapott vagyont nem a rendeltetésének megfelelően hasznosította, azaz nem az egyetem és az infrastruktúra fejlesztésére fordította.

A kuratóriumi tagok persze nem ingyen viszik a bőrüket vásárra: havi 1,6 millió forintos fizetést kapnak a nem túl nagy elfoglaltságot, ám annál komolyabb felelősséget jelentő feladat ellátásáért. Ugyanekkora díjazásban részesültek a felügyelőbizottsági tagok, köztük Kecskemét fideszes polgármestere is.

A kötvényvásárlásokra négy kuratóriumi tag szavazott igennel:

  • Lezsák Sándor fideszes parlamenti képviselő, az Országgyűlés alelnöke,
  • Gaál József kecskeméti alpolgármester,
  • Nagy Zoltán, az egyetem elnök-vezérigazgatója,
  • valamint Bánkuty Tamás, a kötvényes cég felügyelőbizottsági tagja.

A kuratórium elnöke, Csizmadia Norbert összeférhetetlenség miatt tartózkodott, ugyanakkor ő volt a javaslatok előterjesztője egy társával együtt.

Megkerestük az összes érintettet, mondják el a saját verziójukat, miért támogatták a rendkívül kis hozamot kínáló, de annál kockázatosabb konstrukciót ahelyett, hogy az egyetem fejlesztésére fordították volna az államtól kapott összesen 144 milliárd forintos pénzügyi támogatás túlnyomó részét.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik