A világjárvány hatalmas változásokat indított el az irodapiacon, a home office erőre kapott, és a dolgozókat a pandémia után is nehéz visszaparancsolni a munkahelyeikre. Világméretű alkufolyamat kezdődött, amelynek eredménye a hibrid munkavégzési modell elterjedése, vagyis a hét meghatározott napjait az alkalmazottak az irodában töltik, a többit pedig otthon a privát szférájukban.

Az irodapiac világméretű változására egzakt adatok alig állnak rendelkezésre, de olyan infók is vannak, hogy például New Yorkban az irodakapacitás 20-30 százaléka kihasználatlan, sőt, ennél sokkal rosszabb statisztikák is adódnak. Miközben az Egyesült Államok városai szembesülnek a világjárvány utáni valósággal, a belvárosi gazdaságokat, üzletközpontokat megalapozó irodaházak némelyike küzd a bérlők vonzásával.

Kép: Economx

Azonban az irodaépületek lakásokká alakítása meglehetősen bonyolult és költséges folyamat. A burkolatokat, padlóelemeket sok esetben ki kell cserélni, a régebben épült ingatlanok meglehetősen kevés természetes fényt engedtek be, emellett az épületrendszereket, mint például a HVAC-t és a vízvezetékeket is át kell alakítani. Nem beszélve az alaprajzi átalakulásról, amelyet meghatároznak a főfalak és a gépészeti strangok.

Nálunk sem idegen a dolog

De mi újság Magyarországon? Nálunk jelenleg az üresedési ráta a budapesti irodapiacon nagyjából 14 százalék. A pandémia óta szép lassan kúszott felfelé a szám, majd mintha stagnálás következett volna be. Utóbbi oka lehet, hogy egyre kevesebb irodaház épül, idén meglehetősen szerény nagyságrendű volumen érkezik a piacra. Bár jövőre nagyobb állományt adhatnak át, valamint a zöld és fenntartható épületek keresettek a bérlők körében, azért megindult itt is az átalakulás.

Emellett számos állami intézmény, szervezet költözik új irodaházba, bérleménybe, amelynek következtében több százezer négyzetméternyi irodaterület szabadul fel Budapesten. Itt következhetnek be a funkcióváltások, irodaházból lakótömb vagy szálloda lehet. Nyilván a belvárosban az utóbbira nagyobb esély mutatkozik, ráadásul erre van már példa is.

Többnyire a B és C kategóriás irodaépületek lehetnek a metamorfózis alanyai, egy nem túl esztétikus házból még akár lakóprojekt is lehet, ahol a lakhatási válságra megoldásul kisebb garzonokat alakíthatnak ki.

Nem véletlen, hogy a nagy irodafejlesztő vállalatok nyitnak a lakáspiac irányába. Már korábban is jellemző volt, hogy egy-egy meghatározó cég több lábon állt, elég csak a Futureal-csoportot vagy éppen a Winget megemlíteni, de már a  DVM Group és az Atenor is épít lakásokat, és valószínűleg érkeznek a többiek is. Ennek az oka, hogy a hazai kereskedelmiingatlan-szektort meghatározó irodapiac gyökeres átalakuláson megy keresztül, bár sok szakember jósolja, hogy eljön még a reneszánsz.

Kép: Pixabay

Mégis évek óta a  logisztika tündököl, ugyan az ipari ingatlanpiacon is konszolidáció zajlik, egyrészt a pandémia utáni hihetetlen felfutás magas szintjét nem lehet hosszú távon tartani, másrészt a világválság betett az autóiparnak, és mi erősen kitettek vagyunk ebben a szegmensben. Emellett a szállodaipar turbósebességbe kapcsolt, nemcsak a négycsillagos márkák érkeznek, hanem már az ötcsillagosok is megvetették a lábukat a magyar fővárosban, és köszönik szépen, jól érzik magukat.

Április 30-án a Várkert Bazárban kerül megrendezésre Az Év Irodája konferencia és díjátadó gála, ahol az izgalmas trendeket bemutató előadások és szakmai beszélgetések mellett kihirdetik a verseny győzteseit. A konferencián olyan külföldi sztárelőadók lesznek jelen, mint Cassandra Charles (Genesys, USA), Carolyn Creswell (Hustle House, UK), Clive Lucking (Studio Alliance, UK), Hana Gray (The Office Manager Group, UK), Duncan Morris (Forefront Group, UK). A magyarok között említhetjük meg többek között Massányi Tibort (DVM group) és Hoffer Dávidot (Skanska). Jegyvásárlás>>>

Józsefvárosban is lépnek

Az irodaház helyett lakóház koncepció felmerült Józsefvárosban is, ahol az Atenor 2018 óta építi a nagyszabású, 72 ezer négyzetméteres Aréna Business Campus irodanegyedet a Hungária körútnál. Érdemes górcső alá venni a környéket, amely hihetetlen fejlődésen ment keresztül. A Hungária körút és a Kerepesi út kereszteződésében, illetve tágabb környezetében korszakalkotó volt a Puskás Aréna újjászületése, de a közeli Arana Mall is jól tartja magát. Majd érkezett a hír, hogy a Puskás Ferenc Stadion metrómegállóra épül Budapest legújabb multifunkciós központja, a Centrale. De itt van egy nagy irodakomplexum is, az Arena Corner. 

Visszatérve az Aréna Business Campusra, az első, 21 ezer négyzetméteres épületet már 2020-ban átadták az egykori kenyérgyár józsefvárosi telkén. Azonban a tervezett további három épület még nem készült el teljesen, hiszen közbeszólt a járvány, a válság, a háború és az energiakrízis. Nem véletlenül a piaci igények megváltozása miatt a beruházó módosította az elképzeléseket: irodaházak helyett lakóház és hotel épülhet a Hungária körút mentén.  

Kép: Economx

Ennek érdekében a március 27-i ülésen a képviselőtestület a józsefvárosi kerületi építési szabályzat módosításának kezdeményezéséről és településrendezési szerződés megkötéséről döntött. Az önkormányzat szerződést köt a Hungária Greens Kft.-vel a 2018. januárban ettő alá hozott településrendezési szerződés módosítására.

Az előterjesztés leírása szerint az „A" épület bérbeadását követően a fejlesztő megkezdte a „B" épület felépítését is, amelynek kivitelezési munkái a COVID-19 idején felfüggesztésre kerültek. A beruházó tájékoztatása szerint a „B” épületet a jelenlegi helyzetben gazdaságilag észszerűtlen irodaként kiépíteni. Ezért a beruházó a szerkezetkész „B" épületet, valamint egy további épületet („C" épület) lakóépületként szeretné befejezni, illetve megépíteni, míg a negyedik, „D" jelű épület szálloda funkciót kapna.

A lakófunkció megjelenése a Százados negyed számára is kedvező, mivel az irodafunkcióhoz képest a lakások használata kisebb gépjárműforgalommal jár, valamint az új lakosok révén a kereslet növekedésével bővülhet a jelenleg hiányos szolgáltatások köre, amelyre jelentős igény mutatkozik.