eur:
406.36
usd:
370.66
bux:
83028.96
2025. április 7. hétfő Herman
Mentőalakulatok tagjai dolgoznak a litván főváros, Vilnius repülőterének közelében 2024. november 25-én, miután lezuhant a DHL német postai és logisztikai cég egyik teherszállító repülőgépe. A legénység egy tagja életét vesztette, hárman megsérültek.
Nyitókép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis

Tévedés, fáradtság – minden lényeges kiderült a vilniusi repülőtragédiáról

A fáradt pilóta mellényúlt a vezérlőpanelen, és ezt későbbre sem vette észre, a mentő ötlet is már későn jutott eszébe.

A hajtóművek jégtelenítő rendszerének bekapcsolása helyett a pilóták tévedésből lekapcsolták az egyik hidraulikarendszert, így a tudtuk nélkül behúzott fékszárnyakkal hajtották végre a leszállást, ez okozott szerencsétlenséget - írja az Airportal.hu, miután a vilniusi kormány közlekedési események kivizsgálásával foglalkozó osztálya kiadta a Swiftair november 25-i vilniusi katasztrófájáról készült előzetes vizsgálati jelentést.

A spanyol légitársaság EC-MFE lajstromjelű, 1993-ban gyártott Boeing 737-476(SF) áruszállító repülőgépe a német DHL BCS 18D hívójelű járataként a hajnali órákban Lipcséből a litván fővárosba érkezett, de a végső megközelítés során a futópálya küszöbétől kevesebb mint egy mérföldre a földnek ütközött. A pilóták mintegy 15 perccel a baleset bekövetkezése előtt arról döntöttek, hogy az időjárási körülmények miatt bekapcsolják a repülőgép hajtóműveinek jégtelenítő rendszerét. A repülőgép adatrögzítőinek vizsgálata szerint a fej feletti panelen közvetlenül a jégtelenítő rendszer kezelőszervei alatt elhelyezkedő kapcsolók átállításával tévedésből az egyik hidraulika-rendszert inaktiválta a kapitány.

Az elhangzó figyelmeztető jelzés és a robotpilóta kikapcsolása ellenére sem gyanakodtak hibára,

a járat folytatta a megközelítést úgy, hogy a repülőgépet az elsőtiszt kézzel vezette az automatikus tolóerő-szabályzó használatával. Az elsőtiszt mintegy tíz perccel később rákérdezett a kapitánynál, hogy működik-e a jégtelenítő rendszer, aki ezt tévesen megerősítette.

A pilóták fáradtságára utal még az is, hogy a kapitány a vilniusi körzeti irányítás, majd később a közelkörzeti irányítás rádiófrekvenciáját is rosszul állította be.

A megközelítés későbbi szakaszában a pilóták a sebesség csökkentéséről döntöttek, és megkezdték a fékszárnyak kiengedését, ám az azt mozgató hidraulika-rendszer kikapcsolt állapota miatt a kar beállítása ellenére a fékszárnyak alaphelyzetben maradtak.

Bár a hangfelvételek arról tanúskodnak, hogy a pilóták felismerték, hogy a repülőgép nem lassul megfelelően, de azt nem, hogy mi okozza ezt.

Eközben a repülőgép már a végső egyenesen, négy mérföldre volt a futópálya küszöbétől, a közelkörzeti légiforgalmi irányítás átadta a járatot a toronynak, ám a kapitány ismét rossz frekvenciát állított be.

Az elsőtiszt ekkor vette észre, hogy a fékszárnyak behúzott állapotban vannak, de rögtön ezután aktiválódott a repülőgép kormányrázó mechanizmusa, és elhangzott a túl gyors süllyedésre figyelmeztető jelzés, majd vészhangjelzés.

A pilóták ezután már késve döntöttek az átstartolás mellett.

A fedélzeten négyfős személyzet tartózkodott, a két pilótán kívül két DHL-alkalmazott. A kapitány a helyszínen életét veszítette, a többiek súlyos, életveszélyes sérüléseket szenvedtek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×