Tanmesék a recesszióról, a Kanada elleni háborúról és a végtelen emberi ostobaságról.
Átrendeződik a második világháború vége után kialakult világrend – ilyen és hasonló kijelentéseket fogalmaznak meg a politikai elemzők az elmúlt hónapokban. Mi ehhez nem értünk, a filmekhez viszont igen, ezért ajánlunk olyan tanulságos címeket, amelyek felidézik a hidegháborús viszonyokat, a világgazdasági válságot vagy csak az emberi hülyeség feneketlen mélységeit – hátha tudunk tanulni a múltból, vagy ha nem, legalább röhögni egy jót kínunkban.
Suszter, szabó, baka, kém (2011)
Ilyen, a (gazdasági) hidegháborúra emlékeztető időkben mi mást is lenne érdemes elsőként újranézni, mint minden idők egyik legjobb kémfilmjét? Az írói karrierje előtt kémként dolgozó John Le Carré azonos című regényéből készített adaptációt Tomas Alfredson olyan nagy nevű színészekkel, mint Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, Benedict Cumberbatch vagy John Hurt.
A sztori azzal kezdődik, hogy George Smiley-t (Oldman), a legendás kémet visszahívják az angol hírszerzéshez, hogy derítse ki, ki lehet az a kettős ügynök, aki a Körönd kódnevű székhelyük falai közt a szovjetek számára kémkedik. A sok szálon futó kémjátszmában Párizs, Isztambul és Moszkva mellett Budapest is fontos szerepet kap, sőt az eseményeket elindító incidensre is itt kerül sor.
A Párizsi udvarban felvett jelenetben Mark Strong partnereként Mucsi Zoltán és Csuja Imre tűnik fel epizodistaként.
Égető bizonyíték (2008)
Hogy milyen az, amikor futóbolondok kezdenek belekontárkodni világpolitikai ügyekbe? Coenék erről a témáról már 2008-ban készítettek egy fergeteges szatírát, amely úgy kezdődik, hogy Linda (Frances McDormand), a korosodó fitneszedző és kollégája, Chad (Brad Pitt) találnak egy különös lemezt. Kiderül, hogy egy CIA-ügynök, az alkoholista Osbourne Cox (John Malkovich) visszaemlékezései vannak rajta, akit nemrég rúgtak ki a szervezetből, ráadásul a felesége is válni akar tőle. Linda és Chad pénzt szimatol. Először megpróbálják megzsarolni a férfit, majd amikor ez nem jön össze, az orosz követségre mennek szerencsét próbálni.
A sztori alapján akár komoly thriller is lehetne a film, de a Coen testvéreknél (majdnem) minden szereplő kisstílű, nevetséges pojáca, akiken jó ízűt lehetne nevetni, ha mostanra nem tűnnének annyira valóságosnak.
South Park: Nagyobb, hosszabb és vágatlan (1999)
1999-ben még mindenki jót derült azon, hogy a South Park fékezhetetlen agyvelejű kreátorai a sorozat egészestés moziverziójában egy USA-Kanada háborút vizionáltak, de ma már semmi sem elképzelhetetlen.
A sztori szerint a kanadai komikuspáros, Terrence & Phillip filmje nagy felzúdulást vált ki a címbéli békés amerikai kisvárosban. A kölykök szinte megőrülnek érte, a szülők pedig nem győzik kapkodni a fejüket, annyira csúnyán beszélnek azóta. Az általános tiltakozás hatására letartóztatják Terrencéket, és a felháborodott szülők, Kyle mamájával az élen, hadat üzennek a szélhámosok szülőföldje, Kanada ellen. Cartmanon és barátain a sor, hogy megmentsék a világot a háborútól, alászálljanak a pokolba és jó útra térítsék a Sátánt, valamint megakadályozzák két kedvencük kivégzését.
Sztálin halála (2017)
A diktátorok és autokraták egy dologban mind hasonlítanak egymásra: olyan emberekkel veszik magukat körül, akik kritika nélkül hajbókolnak nekik, sőt egymással versenyeznek abban, hogy ki szereti jobban a nagyvezért. Nem is csoda, hogy amint kikerül a képből a fényes tekintetű elnök / diktátor / főtitkár elvtárs, kitör a káosz.
Armando Iannucci szatírája azt mutatja be, hogy 1953 márciusában, Sztálin halálát követően Hruscsov (Steve Buscemi) és a vezetés többi tagja hogyan vetették bele magukat az őrült utódlásharcba.
A nagy dobás (2015)
A világgazdaságban minden mindennel összefügg, és a dominók nagyon könnyen és gyorsan össze tudnak dőlni. Ezt legutóbb a 2007-2009 közötti gazdasági recesszió idején tapasztalhattuk meg, és Adam McKay forgatókönyvírói Oscarral díjazott filmje az odáig vezető utat mutatta be olyan figurák történetén keresztül, mint a Christian Bale által alakított Michael Burry fedezeti alapkezelő, Jared Vennett ügyvezető, valamint Charlie Geller és Jamie Shipley befektetők. A film őket követi, ahogyan megjósolják az Egyesült Államok ingatlanpiacának közelgő összeomlását.
Teszik mindezt hasonlóan ahhoz, ahogy a tényleges recesszió idején is történt. A válság előtti években többen valóban „fogadásokat kötöttek” a gazdaság bedőlésére. Bár eleinte figyelmen kívül hagyják őket, ezek az emberek rendkívül gazdagok lesznek, amikor bekövetkezik a katasztrófa. És sokan ezek után valóban bűntudatot éreztek, amiért az Egyesült Államokban oly sok család veszítette el mindenét.
Hülyék paradicsoma (2006)
Volt idő, amikor Mike Judge filmje csak egy idétlen sci-fi vígjátéknak tűnt, de az évek múlásával egyre inkább azt érezhettük, hogy egy disztópikus jövőben játszódó, maró filmszatírába csomagolt Kasszandra-jóslat, ami pontosan jelezte előre, hogy lesz egy fekete elnöke az Amerikai Egyesült Államoknak, és hogy 2505-re már csak totálisan együgyű emberek fognak élni az USA-ban, így a több száz évvel korábban hibernált katona (Luke Wilson) és Rita (Maya Rudolph), a prosti lesznek a legokosabb emberek a bolygón.
A Beavis és Butthead megalkotója ráadásul már itt megjósolta, hogy eljön az idő, amikor a szavazók a kedvenc showműsoruk alapján választanak elnököt, így lesz egy debil pankrátor, bizonyos Dwayne Elizondo Mountain Dew Herbert Camacho az USA első embere.