menu
search
account_circle

A Nemzetközi Büntetőbíróság szóvivője: „Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel”

külföld
április 03., 14:39

„A bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel” - mondta Fad el-Abdullah, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője a BBC-nek.

A szóvivő azután beszélt erről a lapnak, hogy hajnalban Budapestre érkezett a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság által körözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, ezzel egy időben pedig a magyar kormány bejelentette, hogy megkezdi a kilépési folyamatot az ICC működését meghatározó, 2002. szeptember 10-én New Yorkban elfogadott megállapodásból.

Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu
photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Miközben az Izrael demokratikus hagyományait felrúgó, vég nélkül háborúzó miniszterelnököt hazájában már azzal vádolják, hogy embereinek pénzügyei összeértek a Hamászéival, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerdán éjszaka a budapesti repülőtéren fogadta Netanjahut, aki máshova nem is nagyon látogathatna jelenleg, hiszen a világ és az EU jelentős részében a letartóztatást kockáztatná, a 2024 novemberében érvénybe lépett elfogatóparancs következtében.

photo_camera Fotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf / Facebook

A látogatással kapcsolatban az ICC szóvivője azt mondta,

„az ICC álláspontja szerint Benjámin Netanjahu esetében a bíróság a megszokott eljárást követte a nemzetközi elfogatóparancs kiadásával. A bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel”.

Ezzel emlékeztetve a magyar kormányt is arra, hogy a kilépés folyamata egy évig tart, a jogilag vállalt kötelezettséget pedig nem lehet egyik napról a másikra megszüntetni.

Eközben Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója egy Facebook-posztban reagált a történtekre. Mint írta, az ICC „az elmúlt években több esetben is olyan döntést hozott, amellyel lezáratlan, folyamatban lévő konfliktusokba avatkozott be, megnehezítve ezzel a békét és a tartós lezárás lehetőségét – ezáltal pedig többek szerint visszaélt a tagállamok által belé vetett bizalommal.”

„A Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése nem illeszkedik többé Magyarország békestratégiájába. A nemzetközi szervezeti tagságunknak csak akkor van értelme, ha az a világban zajló háborús konfliktusok békés lezárásán dolgozik. Sajnálatos módon az ICC esetében ez már nem biztosított.”

Netanjahu látogatására reagált a távozófélben lévő német kormány zöldpárti külügyminisztere; Annalena Baerbock is, aki szerint

„szomorú nap ez a mai a nemzetközi igazságszolgáltatás számára”.

Netanjahu és korábbi védelmi minisztere, Joáv Galant pedig fellebbeztek az elfogatóparancs ellen, és határozottan visszautasítják a vádakat. Mind Izrael, mind a két politikus elutasítja a bíróság joghatóságát és döntésének legitimitását.