Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Fontos bejelentést tett Trump kormánya a NATO-ról

Fontos bejelentést tett Trump kormánya a NATO-ról

Fontos bejelentést tett Trump kormánya a NATO-ról
Fotó: Donald Trump amerikai elnök az amerikai kereskedelmi partnerekkel szembeni új amerikai vámrendszerről beszél a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében 2025. április 2-án. Az Egyesült Államok kiemelt kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül az Európai Unióra megállapított 20 százalék és a Kínára kiszabott 34 százalék mellett Japán esetében 24 százalék, Indiára 26 százalék, az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10 százalék lesz a viszonossági vám, az Izraelből az Egyesült Államokba szállított termékek után pedig 17 százalékot kell fizetni. MTI/EPA//Kent Nishimura

Marco Rubio szerint az USA egy erősebb, életképesebb NATO-t akar, és ennek szerinte csak egyetlen módja van.

„Az Egyesült Államok továbbra is tagja a NATO-nak, jelenleg is aktív résztvevői vagyunk, ugyanolyan aktívak, mint korábban” – fogalmazott Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben. A NATO külügyminiszteri találkozójára érkezve kijelentette, hogy „a globális és néhány amerikai médiában megjelenő hisztéria és túlzás a NATO-val kapcsolatban indokolatlan”. „Trump elnök világossá tette, hogy támogatja a NATO-t. Továbbra is a szövetség tagjai maradunk” – szögezte le. Egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy az USA egy erősebb, életképesebb NATO-t akar, és ennek az egyetlen módja az, ha a szövetséget alkotó nemzetállamok nagyobb védelmi képességekkel rendelkeznek.

„A NATO nem csupán szövetségesek és partnerek gyűjteménye, hanem fejlett gazdaságoké, gazdag országoké, amelyek képesek többet tenni” – húzta alá a külügyminiszter. Ezt követően elismerte, hogy a védelmi kiadások növelése áldozatokkal jár, hiszen minden ország – így az Egyesült Államok is – küzd belső szükségletekkel és költségvetési döntésekkel. Ennek ellenére Washington a világban betöltött szerepe miatt a védelmet helyezi előtérbe, és ugyanezt várja el szövetségeseitől is. Rubio szerint több szövetséges ország hosszú évek alatt erős szociális rendszert épített ki, így nehezen vonnak el abból forrásokat a honvédelem javára.

Ugyanakkor kiemelte, hogy a közelmúlt eseményei – különösen a háború Európa szívében – azt mutatják, hogy a katonai erő elrettentő szerepe továbbra is létfontosságú. „Szeretnénk, ha a tanácskozáson egyetértés születne azzal kapcsolatban, hogy a tagállamok teljesítsék vállalásaikat, és védelmi kiadásaik elérjék a GDP 5%-át. Ez az Egyesült Államokat is magában foglalja – nekünk is növelnünk kell az arányt” – magyarázta. Rubio elmondása alapján amennyiben a jelenlegi fenyegetések valóban olyan súlyosak, mint ahogyan ő és a szövetség tagjai gondolják, akkor ezekkel csak valódi elköteleződéssel és megfelelő katonai képességekkel lehet szembenézni.

Felidézte, hogy ez már Trump elnök első ciklusának is fontos üzenete volt, és most is ezt képviseli. „Az elnök nem a NATO ellen van, hanem egy olyan NATO ellen, amely nem rendelkezik a szükséges képességekkel ahhoz, hogy teljesítse azokat a kötelezettségeket, amelyeket a szerződés minden tagállamra ró” – hangoztatta Marco Rubio az MTI szerint. Végül még megjegyezte: bár senki nem várja el a célok gyors, egy-két éven belüli teljesítését, a haladásnak valódinak és kézzelfoghatónak kell lennie.


Korábban egyébként arra is kitértünk, hogy az USA azt akarja, hogy az EU amerikai gyártású fegyvereket vegyen. A felhívás azután érkezett, hogy az amerikai kormány a közelmúltbeli lépéseivel arra késztette az EU-t, függetlenedjen az Egyesült Államoktól fegyverbeszerzések terén. Az ezzel kapcsolatos részletekről ebben a cikkben olvashat bővebben.