Kiemelik az Aquincumban talált Mithras-szentélyt

Tudomány

Kiemelik és bemutatják az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyét. A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) szakemberei által feltárt romfalakat daruval kezdték el kiemelni csütörtökön, az óbudai építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben mutatják be a nagyközönségnek.

Cím
Megkezdődött az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyének kiemelése

Szöveg
Budapest, 2025. április 3. Az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyének kiemelése a fővárosi Folyamőr utcában 2025. április 3-án. A Budapesti Történeti Múzeum szakemberei által feltárt romfalakat daruval kezdték el kiemelni. Az óbudai építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben mutatják be a nagyközönségnek. MTI/Szigetváry Zsolt

Azonosító
DSZZS20250403005
Az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyének kiemelése a fővárosi Folyamőr utcában 2025. április 3-án. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeumának régész-főmuzeológusa a területen csütörtökön tartott sajtótájékoztatón elmondta: kiemelik és bemutatják az aquincumi katonaváros első ismert Mithras-szentélyét, amelyet egy épülő lakópark területén a közelmúltban tártak fel.

Csorba László, a BTM főigazgatója kiemelte: most olyan partnerekkel dolgozhatnak együtt, akikkel meg lehet találni a megoldást az értékőrzésre, ami nélkül egy közösség nem létezik. „Végtelenül fontos, hogy amit találunk, az megmaradjon, és továbbra is segítse az identitás építését” – hangsúlyozta. Hozzátette: ugyanakkor a modern világnak vannak olyan kihívásai is, amelyekkel ezt a szándékot egyeztetni kell, ennek eredményeként lehetséges az örökségelemekből tudást, érzelmi élményt meríteni, és azt a modern technika segítségével közkincsé tenni.

Kutasi Gábor, a területen beruházó Biggeorge Property fejlesztési igazgatója elmondta: az építési területen 2017 óta folytatott régészeti feltárások során 2023 őszén bukkantak rá a múzeum szakemberei a Mithras-szentélyre. A múlt év végén a feltáró munkák lezárultak, ezen a héten pedig az emlékek kiemelése és megfelelő védelmet biztosító raktárterületekre való szállítása zajlik.

Szavai szerint a területen a Waterfront City ötödik ütemének beruházását követően 2027-ben tervezik bemutatni a restaurált Mithras-szentélyt, parkosított környezetben, megfelelő védelemmel ellátott épületben. A római kori emlék mindenki számára szabadon látogatható lesz, a terület új kulturális helyszínné válhat.

Cím
Megkezdődött az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyének kiemelése

Szöveg
Budapest, 2025. április 3. Csorba László, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatója beszédet mond az aquincumi katonaváros Mithras-szentélye kiemelésének kezdetén a fővárosi Folyamőr utcában 2025. április 3-án. A Budapesti Történeti Múzeum szakemberei által feltárt romfalakat daruval kezdték el kiemelni. Az óbudai építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben mutatják be a nagyközönségnek. MTI/Szigetváry Zsolt

Azonosító
DSZZS20250403002
Csorba László, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatója beszédet mond az aquincumi katonaváros Mithras-szentélye kiemelésének kezdetén a fővárosi Folyamőr utcában 2025. április 3-án. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

A Mithras-szentély kiemelésekor a leletegyüttesről Milbich Tamás és Budai Balogh Tibor ásatásvezető régészek adtak tájékoztatást.

Mint elhangzott, az egykori Óbudai Szeszgyár, jelenleg az épülő lakópark területén feltárt római kori romok több méterrel a jelenlegi járószint alatt vannak, ezért a bemutatásuk csak magasabbra emelve oldható meg. A romfalakat ezért a helyszínen „felszeletelik”, daruval kiemelik, az építkezés befejezéséig – mintegy másfél évig – szakszerűen tárolják, majd egy erre a célra kialakított védőépületben mutatják be a nagyközönségnek.

A kis méretű, teljes egészében csak 2024-ben feltárt szentélyt Mithras tiszteletére, a népszerű misztériumvallás gyakorlásának helyszíneként építették több mint 1800 évvel ezelőtt. Egyszer átépítették, majd a 260. évi szarmata betörést követő zűrzavaros időszakban a szentély is beszüntette működését az elnéptelenedő külvárosban.

A szentély értékesebb berendezési tárgyait, így a kultuszképet és a kultuszedényeket elszállították, később az épület teteje beszakadt, falai föld alá kerültek a többi római kori épületmaradvánnyal együtt. Bár az Óbudai Szeszgyár megépítése, kibővítése és közművesítési munkái során bolygatták a területet, a Mithras-szentély viszonylagos épségben vészelte át az elmúlt 150 évet.

Cím
Megkezdődött az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyének kiemelése

Szöveg
Budapest, 2025. április 3. Olajmécsesek és edény töredékek az aquincumi katonaváros Mithras-szentélye kiemelésének kezdetén a fővárosi Folyamőr utcában 2025. április 3-án. A Budapesti Történeti Múzeum szakemberei által feltárt romfalakat daruval kezdték el kiemelni. Az óbudai építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben mutatják be a nagyközönségnek. MTI/Szigetváry Zsolt

Azonosító
DSZZS20250403014
Olajmécsesek és edénytöredékek az aquincumi katonaváros Mithras-szentélye kiemelésének kezdetén a fővárosi Folyamőr utcában 2025. április 3-án. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

A feltárás során a falakon kívül négy, stukkó- és festéknyomot hordozó oltárkőre bukkantak, amelyek egyikén még a festett, csak a Mithras-kultuszhoz kapcsolható TRA(n)SITO(!) - az „Istenség Áthaladásának” szóló – ajánló felirat is megmaradt. További fontos lelet még egy fríg sapkás alakokat ábrázoló ólomvotív (fogadalmi ajándék), egy nagy patás háziállat koponyája az alatta elhelyezett háromlyukú mécsessel és egy kőtál töredéke. A szentély falát egykor díszítő falfestmény leomlott darabjainak összeillesztése során egy férfi portréja rajzolódott ki, aki talán Mithras lehetett.

Bár Aquincum tágabb környezetében több Mithras-szentélyt is feltártak már, az egykori katonaváros területén ez az első ilyen maradvány. Mithras tisztelete a katonák körében igen népszerű volt, és a misztériumkultuszok sorában azok közé tartozott, amelyekből különösen sokat merített a kereszténység.