Mint ismert, Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), ezt csütörtök reggel, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatása napján jelentette be először Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, majd Tuzson Bence igazságügyi miniszter jelezte, hogy már be is terjesztette az erről szóló törvényjavaslatot.
Az izraeli kormányfő ellen – a Hamász elleni gázai övezeti válaszcsapások miatt – még novemberben adott ki elfogatóparancsot a hágai székhelyű szervezet, amelynek döntése elleni tiltakozásul hívta meg Magyarországra izraeli kollégáját Orbán Viktor miniszterelnök.
A BBC a magyar lépés nyomán arra emlékeztet, hogy Nemzetközi Büntetőbíróságnak joghatósága van népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel és háborús bűnökkel vádolt személyek felett. Magyarország alapító tagja a szervezetnek, és az első európai uniós ország lesz, amely kilép belőle. Az Egyesült Államok, Oroszország, Kína vagy Észak-Korea sem tagjai bíróságnak így nem ismerik el annak joghatóságát. Izrael sem részese a szerződésnek, de az ICC 2021-ben úgy döntött, hogy joghatósága kiterjed a megszállt Ciszjordániára, Kelet-Jeruzsálemre és Gázára is.
Az Egyesült Államok elítélte a Netanjahu elleni letartóztatási parancsot, és az izraeli kormányfő november óta meglátogatta az országot. Magyarországi látogatása jelenti első európai útját azóta.
A BBC szerint a kilépés nem érinti a folyamatban lévő ügyeket.
Magyarországnak most írásos értesítést kell küldenie az ENSZ főtitkárának a kilépésről, de ez valójában egy évvel később lép hatályba a bíróságot létrehozó Római Statútum 127. cikke szerint.
Fad El-Abdullah, az ICC szóvivője a portálnak elmondta: Netanjahu látogatása alkalmával a bíróság az elfogatóparancs kiadása után szokásos eljárásait követte, és a szervezet emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel.
Mióta a parancsot kiadták, a magyar hatóságoknak technikailag le kellene tartóztatniuk Netanjahut és átadniuk őt Hágának, de a tagállamok nem mindig hajtják végre az ICC határozatait. Európában néhány tagállam jelezte, hogy letartóztatná az izraeli vezetőt, ha belépne országukba; mások – köztük Németország – bejelentették, hogy Netanjahut nem tartóztatnák le látogatása esetén, és Franciaország is hasonlóképpen foglalt állást.