- Belföld
- nemzetközi büntetőbíróság
- benjamin netanjahu
- orbán viktor
- ellenzék
- demokratikus koalíció
- mi hazánk
- momentum
„Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr?” – kiakadtak Orbán Viktor lépésén

További Belföld cikkek
- Szexuális erőszakot akadályozott meg egy szabadnapos rendőr Budapesten
- Visszatért a kőkemény fagy Magyarországra, és ez még csak a kezdet
- Orbán Viktor beavatkozna, a szervezők nem adják fel, miközben épp újraoszthatják a lapokat
- Kiütéses győzelem Mosonmagyaróváron, négyszer több szavazatot kapott az MPKE jelöltje, mint a Fideszé
- Elsodródott, majd fennakadt két hajó a Dunán
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtök hajnalban érkezett Budapestre, hogy tárgyalásokat folytasson Orbán Viktor miniszterelnökkel. A két politikus a Karmelita kolostorban tartott sajtótájékoztatót, amelyről itt számoltunk be.
Orbán Viktor olyat mondott, hogy a mellette álló Benjamin Netanjahu megtapsolta
A két politikus a Karmelita kolostorban tárgyalt.
Az izraeli miniszterelnök magyarországi látogatása a világsajtóban is központi téma lett az elmúlt napokban, mivel 2024 novemberében Netanjahu ellen elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC), ugyanakkor a magyar kormány többször jelezte, hogy nem tartja érvényesnek a parancsot, és nem is hajtja végre azt.
A kormány csütörtökön kezdeményezi Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – jelentette be Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a testület az eredeti céljától eltérve politikai szervezetté vált, amit jól példáz a Netanjahu elleni vádemelés. A kormány elfogadhatatlannak tartja ezt a folyamatot, ezért nem kíván tovább részt venni a bíróság munkájában. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója kifejtette, hogy miért döntöttek úgy, kiléptetik Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
A Demokratikus Koalíció szándékos provokációt emleget
Rónai Sándor, a párt alelnöke így fogalmazott közleményében:
A Demokratikus Koalíció szerint az elmúlt napok eseményei rámutattak arra, hogy Netanjahu meghívása nem csupán baráti gesztus Orbán részéről, hanem egy szándékos provokáció szövetségeseinkkel szemben. A találkozó időzítése és háttere egyértelműen arra utal, hogy a jelenlegi magyar kormány nem az izraeli nép iránti szolidaritását kívánja kifejezni, hanem inkább politikai tőkét próbál kovácsolni a nemzetközi feszültségek közepette.
A politikus szerint: „Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy miközben a Nemzetközi Büntetőbíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen, ezzel párhuzamosan Orbánék bejelentették, hogy Magyarország kilép a szervezetből. Ez a lépés csak tovább erősíti azt a megközelítést, hogy a magyar kormány szándékosan távolodik el nemcsak európai, hanem globális szövetségeseinktől is.”
Rónai Sándor azt állítja: „Orbán Viktor politikai stratégiája a káoszra épít. Az alapvető válságokról való figyelemelterelés érdekében teremt zűrzavart mind a hazai, mind a nemzetközi színtéren. Ezzel a káosszal nemcsak a hazai helyzetet súlyosbítja, hanem tovább hízeleg Putyinnak és rezsimének is, miközben Magyarországot egy még mélyebb nemzetközi elszigeteltség felé sodorja. Mi, baloldaliak mindig ki fogunk tartani nemzetközi szövetségeseink, az EU és a NATO mellett, mert csak ez biztosítja a békéjét és biztonságát.”
A Mi Hazánk tiltakozik
Dúró Dóra, a Mi Hazánk elnökhelyettese, országgyűlési képviselője a Facebookon közölte, hogy a párt tiltakozik Benjamin Netanjahu látogatása ellen. Dúró Dóra az izraeli kormányfőről azt írta, hogy „háborús bűnös”. A párt egy molinóval is készült:
Bedő Dávid: Újabb mérföldkőhöz érkeztünk a Fidesz autoriter ámokfutásában
Bedő Dávid úgy vélekedett: „Ma újabb mérföldkőhöz érkeztünk a Fidesz autoriter ámokfutásában: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Ez a lépés világos üzenet: Orbán és rendszere fél a nemzetközi felelősségre vonástól, és a háborús bűnösöket védi. Számukra a jog semmit sem jelent, csak a saját politikai túlélésük számít. Az időzítés sem lehet véletlen, hiszen épp ma érkezett Budapestre Benjamin Netanjahu, akit a büntetőbíróság vizsgál háborús bűncselekmények miatt.”
Ez nem más, mint egy újabb szög a magyar demokrácia koporsójában. Magyarország az állampártnak köszönhetően egyre inkább elszigetelődik, és egy olyan klubba sodródik, ahol a hatalom bármit megtehet következmények nélkül. A kérdés csak az, hogy meddig tűrjük még, hogy Orbán a saját hatalmának védelmében ennyire semmibe vegye a magyar embereket
– jelentette ki a Momentum frakcióvezetője.
A szintén momentumos Fekete-Győr András több kérdést is feltett a Nemzetközi Büntetőbíróságból történő kilépési folyamat elindításával kapcsolatban. „Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr? Mi a garancia arra, hogy nem fogja ugyanezt megtenni hazánk európai uniós tagságával is?” – érdeklődött a volt pártelnök.
MSZP: Ez a lépés súlyosan ellentétes hazánk nemzetközi kötelezettségvállalásaival
Az MSZP is megszólalt az ICC-ügyben: „A Magyar Szocialista Párt mély aggodalmát fejezi ki a kormány döntése kapcsán, miszerint Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Ez a lépés súlyosan ellentétes hazánk nemzetközi kötelezettségvállalásaival és az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettségével, valamint tovább távolítja Magyarországot az Európai Unió alapértékeitől.”
A Magyar Szocialista Párt arra szólította fel a kormányt, hogy „haladéktalanul vizsgálja felül döntését, és tartsa fenn Magyarország tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságban. Csak így biztosíthatjuk, hogy hazánk továbbra is aktív szereplője maradjon a nemzetközi igazságszolgáltatásnak, és hozzájáruljon a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonásához”.
(Borítókép: Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu 2025. április 3-án. Fotó: Szollár Zsófi / Index)