Korábban is röppentek fel hírek róla, de csütörtökön Gulyás Gergely, majd a Benjamin Netanjahuval találkozó Orbán Viktor is egyértelművé tette, Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Noha a bírói fórum alapító tagjai vagyunk, és maga a miniszterelnök léptette be hazánkat még első kormányzati ciklusa idején.

Izrael miniszterelnöke eközben üdvözölte Magyarország „merész és elvi” döntését a mai Karmelita kolostorban tartott közös sajtótájékoztatójukon.

A bökkenő az, hogy ez a gyakorlatban nem ilyen egyszerű procedúra: Magyarországnak írásban kell értesítenie az ENSZ főtitkárát a szerződésből való kilépésről, a Római Statútum 127. cikke értelmében

a kilépés csak egy évvel később lép hatályba.

Fad El-Abdullah, az ICC szóvivője a BBC-nek elmondta: 

Netanjahu látogatása alkalmával a Bíróság az elfogatóparancs kiadása után szokásos eljárásait követte. A Bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel.


Mint a portál fogalmaz, Magyarország kilépése ugyan szimbolikus súllyal és politikai vonzattal bírhat, de az ICC működési kapacitásán vagy jogi keretein nem változtat jelentősen.

Az Orbán-kormány Netanjahu látogatása miatti döntése precedenst teremthet más nemzetek számára, hogy megkérdőjelezzék vagy feladják a nemzetközi igazságszolgáltatás iránti elkötelezettségüket politikai szövetségek vagy konkrét ítéletekkel való nézeteltérések alapján – jegyezte meg a lap.

„Bomlasztás" helyett döntött a kormány, Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

A kormány arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön. A kérdés többek között az izraeli miniszterelnök érkezésével került napirendre. Az Economxnak nyilatkozó büntetőjogász szerint egyenesebb dolog a nemzetközi jog szabályai szerint kilépni egy egyezményből, vállalva a politikai következményeket, mint a tagjaként bomlasztani azt és rombolni a tekintélyét. Részletek.