4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon sok sikert kívánt Benjámin Netanjahunak az „önvédelemhez való jog” érvényesítéséhez, teljes mellszéleséggel kiállt Izrael mellett, és bejelentette Magyarország kilépését az izraeli kormányfő ellen elfogatóparancsot kiadó Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjahu nagyon megdicsérte a magyar miniszterelnököt. A háború gázai áldozatairól nem esett szó, kérdezni nem lehetett.

A világ biztonsága hatalmasat változott az elmúlt években, ezt jelzi a Hamász 2023. október 7-i terrortámadása is; Magyarország világossá tette, hogy kiáll Izrael szuverenitása és biztonsághoz való joga mellett, jelentette ki Orbán Viktor csütörtökön a Karmelita kolostorban, Benjámin Netanjahuval közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Orbán Viktor: kilépünk az ICC-ből 

A magyar miniszterelnök – aki hivatalos látogatás keretében fogadta Budapesten az utoljára nyolc évvel ezelőtt itt járt izraeli kormányfőt – sok sikert kívánt Netanjahunak, hogy „megteremtse saját népének biztonságát és érvényesítse önvédelemhez való jogát” (tehát a gázai háború folytatásához kívánt sikert). 

Kitért arra is, hogy Magyarországon van Európa harmadik legnagyobb zsidóközössége, szerinte Európában ők vannak a legnagyobb biztonságban. 

Hozzátette: Magyarországon ezután sem fognak „Hamász-zászlókat lengetni”, és semmilyen toleranciát nem gyakorol majd az „antiszemitizmussal” szemben. (Itthon – az EU nagy részével ellentétben – minden palesztinpárti tüntetés vagy megemlékezés be van tiltva.)

Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu a tárgyalásuk utáni sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban 2025. április 3-án
Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu a tárgyalásuk utáni sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban 2025. április 3-án
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor úgy véli, hogy az antiszemitizmust Nyugat-Európában „importálják”, az illegális migráció ezt szükségszerűen hozza magával, de Magyarország ezt továbbra sem engedi.

Egyúttal megerősítette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), amely tavaly novemberben elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen. A napokban aláírta a kilépésről szóló dokumentumot, tette hozzá – ezt a teremben, amelyben izraeli újságírók is jelen voltak, szórványos taps fogadta.

Orbán Viktor úgy véli, hogy az ICC politikai bírósággá alakult át. 

A magyar kormányfő röviden kitért az izraeli-magyar gazdasági kapcsolatokra is: tájékoztatása szerint 150 izraeli vállalat több ezer embernek ad munkahelyet Magyarországon, főleg a gyógyszeriparban és a high-tech szektorban. Szerinte jó esély van arra, hogy az együttműködés folytatódik, például a hadiiparban is. 

Végezetül arról beszélt, hogy az izraeli kormányfő látogatása nemcsak politikai, hanem lelki, civilizációs látogatás is, Magyarországra pedig továbbra is számíthat Izrael.

Dicséret Netanjahutól 

Benjamin Netanjahu beszédében megdicsérte Orbán Viktort, mert regnálása alatt Magyarország támogatja Izraelt és a zsidókat. Megköszönte neki azt is, hogy kiállt Izrael mellett az ICC-vel szemben. 

Ő is kitért a Hamász terrortámadására, és azt mondta, hogy országa a barbarizmussal szemben küzd. Szerinte a közel-keleti térségben a terrorizmust Irán támogatja, amely ellen harcolni kell. 

Kitért arra is, hogy az izraeli üzletemberek szeretik Magyarországot. Végezetül pedig barátjának nevezte Orbán Viktort. 

A sajtótájékoztatón kérdésekre nem volt lehetőség. A gázai civil áldozatokat egyik kormányfő sem említette meg.

Miért lépett az ICC?

Az ICC tavaly novemberben adott ki elfogatóparancsot (egy Hamász-vezető mellett) Netanjahu ellen is – a magyar miniszterelnök erre reagálva hívta meg magyarországi látogatásra az izraeli kormányfőt. 

Az ICC szerint „alapos okkal” állítható, hogy „bűnügyi felelősség” terheli „háborús és emberiesség elleni bűncselekmények” elkövetéséért a gázai háborúban. Az izraeli hadműveletek gázai közlések szerint már mintegy 50 ezer áldozatot követeltek, egy jelentős részük nő és gyerek.

Az izraeli hadsereg az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadása után indított hadműveleteket a térségben. A palesztin terrorakcióban csaknem 1200 ember vesztette életét, mintegy 250 embert pedig túszul ejtett a Hamász.   

A magyar miniszterelnök már tavaly jelezte, hogy rossznak tartja az ICC döntését, és Magyarország nem fog érvényt szerezni a letartóztatási parancsnak. Az Európai Bizottság ugyanakkor tavaly novemberben arra figyelmeztette a magyar kormányt, hogy az ICC döntésének ignorálásával Magyarország megszegi a nemzetközi kötelezettségeit, és károsítja saját reputációját. 

Netanjahunak ez az első hivatalos látogatása egy EU-tagállamban az elmúlt másfél évet tekintve.            

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!