Netanjahu azt mondta, idefelé jövet Orbán tájékoztatta arról, hogy ebben a teremben Beethoven is zenélt. Ezt nem tudta, de mutatja, milyen gazdag kultúrát ápol Magyarország, akárcsak Izrael. „Köszönöm szépen, kedves barátom, Viktor!” – mondta.
Netanjahu szerint Magyarország és Izrael is a zsidó-keresztény nyugati civilizációt védi, amit jelenleg Irán proxyjai – most éppen a Hamász terroristái – támadnak. Netanjahu szerint Európát is védik, amit talán vannak, akik Európában nem értenek meg, de Orbán Viktor megérti.
Végre eljutottunk a lényeghez: Netanjahu azt is mondta, hogy Magyarország az izraeli futballnak is segít, ugyanis a válogatott nálunk játszhatja a meccseit.
Netanjahu megköszönte, hogy Magyarország támogatja Izraelt a NATO-ban, az EU-ban, az ENSZ-ben, és megköszönte, hogy a „korrupt” ICC ellen is felszólalt. Az izraeli kormányfő szerint ők a barbarizmussal szemben veszik fel a küzdelmet, az ICC pedig korrupt és rothadt. Netanjahu szerint kiállása Izrael mellett az antiszemitizmus elleni kiállás, mert Izrael nélkül nincs zsidóság sem.
Netanjahu felidézte, hogy amikor 1991-ben Budapestre látogatott, nem sokat tudott Magyarországról, Puskás Ferencről és Gábor Zsazsáról tudott, illetve, hogy a második világháború után Magyarország megszállás alatt állt, ami bizonyos hasonlóságot mutatott Izrael népének a történelmével. A holokauszt után óriási ellenszélben kellett létrehoznunk hazánkat – mondta Netanjahu.
Személyes, lelki, ha úgy tetszik, civilizációs látogatás ez – mondta Orbán.
Orbán beszélt a Nemzetközi Büntetőbíróságról is: felidézte, hogy még 2000-ben ő írta alá, hogy belépünk, most pedig ő írta alá, hogy Magyarország kilép belőle. (Itt szórványos tapsot kapott a teremben.) Orbán szerint politikailag motivált az ICC, és ezt a leglátványosabban az Izraellel szembeni döntések mutatták meg. Ilyesmiben magára valamit adó ország nem vehet részt. Ezzel a fórummal nem tudunk és nem is akarunk közösséget vállalni – mondta.
Orbán felidézte, hogy 150 izraeli cég több ezer embernek ad munkahelyet Magyarországon, ezek főleg a gyógyszeriparban és a high-tech szektorban jöttek létre. Orbán bízik abban, hogy a jó együttműködés folytatódik. Izraeltől számos eszközöket vettünk és építettünk be a magyar hadseregbe – mondta Orbán, aki annak is örül, hogy Izrael nem gördített akadályt az izraeli export elé.
Orbán azt mondta, az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, az illegális migráció szükségszerűen hozza azt magával, a brüsszeli elit nem tudja/akarja ezt megállítani, de Magyarország ebben nem enged, a migráció „szuverenitási kérdés a mi számunkra”. Nemzeti érdekünk, hogy Izrael biztonságos és stabil ország legyen – mondta Orbán.
Orbán felidézte, hogy Netanjahu utoljára 8 éve járt Budapesten, Orbán pedig 2021-ben volt utoljára Izraelben. Azóta a világ nagyot változott, súlyos globális események történtek. Beszélt az október 7-i súlyos terrortámadásról, ami nagy hatással volt a világra és Magyarországra is. A kormány azóta is Izrael önvédelemhez való jogának érvényesítése mellett áll, ebben sok sikert kívánt továbbra is.
Magyarország a szabadság szigete Európában. A magyar zsidó közösség lélekszámát tekintve Európa harmadik legnagyobb zsidó közössége, és Orbán szerint biztosan ők vannak ma Európában a legnagyobb biztonságban. Orbán azt mondta, itt nem lengetnek Hamász-zászlókat, mert Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmus ellen.
Az izraeli miniszterelnököt háborús bűnökkel gyanúsítják, érvényes nemzetközi elfogatóparancs van ellene, Budapesten mégis díszsorfallal fogadták. A magyar kormány Benjamin Netanjahu tiszteletére bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, aminek alapítója volt. Ezzel Burundit és a Fülöp-szigeteket követjük, akik a véreskezű vezetőiket védték. A magyar lépés az amerikai-izraeli kampányt követi, ők már Putyinhoz hasonlóan kriminalizálnák is a nemzetközi igazságszolgáltatás intézményét. Ilyen a szelektív szuverenitásvédelem: a magyar kormány most is akkor beszél politikai beavatkozásról, ha a barátait vonnák felelősségre, fordított esetben hallgatnak, ezzel az emberi jogok védelmét, a nemzetközi bűncselekményekkel szembeni fellépést és az európai soft powert is kritikus pillanatban próbálják gyengíteni.
Orbán Viktor mellett ott volt az Oroszlános udvarban a kormányfő felesége, Lévai Anikó is, illetve Szijjártó Péter külügyminiszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is.