Feleségével éjjel érkezett, csütörtök délelőtt pedig vendéglátójával, Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu, kora délutánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek.
Orbán Viktor a tájékoztatón emlékeztetett, 8 éve járt izraeli miniszterelnök Budapesten, Orbán Viktor pedig 2021-ben volt Izraelben, "azóta a világ teljesen megváltozott, másfél éve a szuverenitást lábbal tipró terrortámadást szenvedett el Izrael", amelynek joga van megvédenie magát.
Ezt követően arról beszélt, hogy Magyarország a szabadság szigete, a magyar zsidó közösség pedig Európa harmadik legnagyobb közössége, de a legnagyobb biztonságban van, miközben Nyugat-Európában az antiszemitizmus soha nem látott méreteket öltött. Kijelentette, Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben, senki nem fog itt Hamász-zászlókat lengetni.
Beszámolt arról, hogy szóba került kettejük közt, hogy az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, de Magyarország nem enged ebben a kérdésben.
A két ország érdekközösségével kapcsolatban a biztonságról és a stabilitásról beszélt, majd a kereskedelmi kapcsolatokról szólt, több ezer embernek adnak munkát izraeli cégek Magyarországon a gyógyszeripar és a high-tech világában. Az együttműködés kiterjed a hadiipari területre is, ezt az együttműködést folytatják - közölte Orbán Viktor.
Végezetül szólt "az egyik legaktuálisabb kérdésről" is, utalt Magyarország ICC-ből való kilépéséről, amelybe 2000-ben épp az Orbán Viktor által vezetett kormány idején lépett be Magyarország. Szerinte a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) már nem egy pártatlan bíróság, hanem politikai, ebben pedig az ország nem vehet részt, ezt a pártosságot pedig épp az Izraellel kapcsolatos döntések mutatják meg. Az ehhez szükséges törvényt rövidesen benyújtják a parlamentnek, Magyarország "kilép a Római statútumból", amely ezt a testületet létrehozta.
Zárszavaként arról beszélt, hogy a látogatás "személyes, lelki, civilizációs" természetű is, Magyarország Izrael szövetségese marad.
A vendég üzenete
Benjamin Netanjahu "rendkívül megindítónak" nevezte ezt a napot. 1991-ben Izrael egyik fontos tisztségviselőjeként utazott Magyarországra, hogy szerepet vállaljon a két ország kapcsolatainak helyreállításában. Akkor ismerte Puskás Ferencet és Gábor Zsazsát Magyarországról, aláhúzta, Orbán Viktor vezetése alatt nagy dolgokat tett Magyarország Izraelért, országa támogatásáért, "bátor és jelentős lépést tette a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyében is", amelyet korrupt szervezetnek nevezett.
"Mindannyiunk számára fontos, hogy a barbarizmussal szemben felvegyük a küzdelmet, bátor fellépés kilépni ebből a rothadásból" - fogalmazott Magyarország lépésével kapcsolatban.
Leszögezte, a zsidó állam nélkül nincs zsidóság, lehetőség arra, hogy zsidó életet zsidó módon lehessen élni.
Megköszönte, hogy Magyarország otthont ad izraeli labdarúgócsapatoknak - ismert, az ország válogatottja is klubcsapatai számos alkalommal Budapesten játszották "hazai" mérkőzéseiket.
Megfogalmazása szerint a judeokeresztény hagyomány támadás alatt áll, mégpedig a radikális iszlám részéről, ennek meghajtó motorjaként pedig ott van Irán, a 2023 októberi terrortámadást Irán "proxyháborújának" nevezte, ígérve, hogy "eltiporják az iráni terrortengelyt", a túszokat pedig haza fogják vinni.
Sérelmezte, hogy ezt Európában vannak, akik nem értik meg ezt, de örömét fogalmazta meg, hogy Orbán Viktor igen.
Kiemelte, hogy még nem tud eleget Magyarországról, Budapestről, de örömmel hallotta, hogy a tájékoztatónak otthont adó teremben Beethoven is zongorázott.
Ezzel véget is ért kettejük tájékoztatója.