Rengeteg tányéron ott lapul ez a láthatatlan veszély: így védekezhetsz ellene

Mindennapi étkezések és folyadékfogyasztás során, de még a levegőből is a szervezetbe juthat ez a veszélyes anyag!

Mikroműanyag-szennyezés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre nagyobb figyelem irányul a mikroműanyag-szennyezésre: a mindennapi étkezések és folyadékfogyasztás során, de még a levegőből is juthatnak mikroplasztikok az emberi szervezetbe. Kertész Éva Annamária, a POLCZ szakértője elemzésében rámutat: ez a jelenség egyszerre jelent környezeti és egészségügyi kockázatot mindannyiunk számára.

Mikroműanyag-szennyezés 

A mikroplasztikok a műanyag bomlási folyamata során  többek között hő vagy napsugárzás hatására  keletkező, 5 milliméternél kisebb darabok. A kis méretükkel ellentétben hatalmas kockázatot jelentenek az egészségünkre. Ezekben a percekben is tömegesen kerülnek az ételekbe, a talajba vagy a levegőbe. A visszaszorításuk ezért égetőbb feladattá vált, mint valaha.

„Az alábbi kutatások, vizsgálatok jól szemléltetik, hogy a mikroműanyagok minden szinten részei a mindennapjainknak. Az Environmental Science & Technology tanulmánya szerint egy átlagos felnőtt például évente mintegy 2000 darab mikroműanyag-szemcsét fogyaszt el  kizárólag a sóbevitellel. Hazai vizsgálatot tekintve pedig Greenpeace kimutatta, hogy a Duna budapesti szakasza jelentősen szennyezett mikroműanyaggal, főként az eldobható csomagolóanyagok használata miatt. Levegővel kapcsolatos kutatások szerint pedig hetente akár egy hitelkártya tömegének megfelelő mennyiségű mikroműanyagot is belélegzünk” – tájékoztat Kertész Éva Annamária, a POLCZ szakértője, aki sikeres, fiatal vállalkozóként célul tűzte ki, hogy egészségtudatos megoldásokat kínáljon fogyasztóinak akkor is, amikor készételt választanak.

A mikroműanyag-részecskéket az teszi igazán veszélyessé, hogy különböző toxikus vegyületek találhatók bennük, melyek a körforgásba kerülve kioldódhatnak belőlük, egészségügyi problémákat okozva ezzel. A Kaliforniai Egyetem egyik kutatása megerősítette, hogy egyes esetekben a mikroplasztikok irritálhatják a légutakat, csökkenthetik a tüdőfunkciót, vagy akár meddőségi problémákhoz is vezethetnek.

mikroműanyag-szennyezés
Fotó: Microgen Images/science Photo Li / Getty Images Hungary

A legijesztőbb tény, hogy miközben egy folyamatosan vizsgált problémáról van szó, a műanyaggyártás nem áll meg, sőt, extrém méreteket ölt  2060-ra akár megháromszorozódhat a mennyisége. Ezért szükséges tudatos felhasználóként nemet mondani az eldobható zacskókra, vagy az elviteles műanyag edényekre.

Sosem volt ennyire fontos a műanyag visszaszorítása, ami mára közös felelősséggé vált az egészség és a környezet érdekében. Nem elegendő a hulladék újrahasznosítása, mindennapi szokások változtatására és elköteleződésre van szükség.

A szakértő szerint remek példa a műanyag edények lecserélése üvegre. A plasztikból készült ételes dobozokból ugyanis könnyebben jutnak mikroműanyagok a szervezetbe, nem beszélve a rövidebb élettartamukról, ami a földet is jelentősen terheli (például az említett vizsgálat a Duna szennyezettségéről az eldobható csomagolások miatt). Ugyanilyen praktikus és könnyen kivitelezhető lépés az eldobható italos palackokat kulacsra vagy más, fenntarthatóbb anyagra cserélni.

Ha egy termék mindenképpen műanyag csomagolásban van, érdemes megnézni, hogy milyen típusú műanyagról van szó – ezt a csomagoláson található háromszög alakú jelzés mutatja. A számok segítenek abban, hogy elkerüld a veszélyesebb anyagokat.

Ha 5-ös (PP) vagy 2-es (HDPE) számot látsz, az jó jel, mert ezek a műanyagok kevésbé hajlamosak káros anyagokat kibocsátani. Ezzel szemben a 3-as (PVC), 6-os (PS) és 7-es (egyéb) jelölésűeknél már érdemes óvatosnak lenni, mert ezekből könnyebben oldódhatnak ki egészségre káros anyagok, különösen hő hatására vagy hosszabb tárolás során. Egy gyors ellenőrzéssel tehát tehetsz az egészségedért!

„A mikroműanyagok ott vannak a tányérunkon, a poharunkban és sajnos egyre inkább bennünk is. A mindennapi döntéseinkkel sokat tehetünk azért, hogy kevesebb jusson belőlük a környezetünkbe és a szervezetünkbe. Ezért üvegcsomagolásra cserélni a rendeléshez használt műanyag tárolókat, edényeket egy fenntarthatóbb jövőhöz és egészségtudatosabb életmódhoz vezethet” - mondja Kertész Éva Annamária.

A mikroplasztikok problémája tehát rámutat a fenntarthatatlan fogyasztási magatartásra és egy olyan riasztó jövőképre, amit érdemes megelőzni. Szokásaink megváltoztatásával egy egészségesebb, tisztább környezetet is teremthetünk magunknak is és a következő generációk számára is.

Ezt a gyógyszert azonnal kivonták a forgalomból: rengeteg magyart érinthet

Baj van a gyakran használt gyógyszerrel!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük