- Külföld
- egyesült államok
- európai unió
- szijjártó péter
- donald trump
- magyarország
- vámtarifa
- kereskedelem
- kereskedelmi háború
- európai bizottság
Itt a magyar kormány válasza Trump vámjaira: Tárgyalni kellett volna!
További Külföld cikkek
-
A szlovák parlament elfogadta a civil szervezetekről szóló „orosz törvényt”
- Trumpék olyan tárgyalásba kezdtek, ami történelmet írhat
- Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu
- Donald Trump elárulta: ekkor fog Oroszország válaszolni a tűzszüneti javaslatra
- Tragédia Nápoly közelében, lezuhant egy felvonó kabinja, négyen meghaltak
Az európai gazdaság és így végső soron az európai emberek újra a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák – ezzel kezdte Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter azt a bejegyzését, amelyben arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök április 2-án 20 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból érkező termékekkel szemben.
Mint a magyar külügyminiszter fogalmaz:
A helyzet az amerikai elnök tegnapi vámbejelentései után egyértelmű: az Európai Bizottságnak tárgyalnia kellett volna! Minderre volt (lett volna) két és fél hónapjuk.
Szijjártó szerint az Európai Bizottságnak a vámügyi együttműködésről kellett volna egyeztetnie Donald Trump adminisztrációjával, valamint az Európai Uniónak csökkentenie kellett volna az autóipari vámokat az eddigi 10 százalékról 2,5 százalékra.
Az Európai Bizottság azonban ezt is elhibázta. Nem tárgyaltak, helyette megint ideológiai kérdést csináltak egy gazdasági ügyből. S mindezt több ezer eurós havi fizetésért…
– zárta bejegyzését Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter.
Egyébként az Európai Bizottság több biztosa is megfordult Washingtonban az elmúlt két hónapban, hogy a Trump-adminisztrációval tárgyaljon.
Maros Sefcovic kereskedelemért és gazdasági biztonságért felelős biztos még február elején találkozott Washingtonban az amerikai kereskedelmi miniszterrel, hogy többek között a két fél közötti kereskedelemről tárgyaljon. Ugyan a találkozó után Sefcovic szerint egy produktív találkozót folytatott Howard Lutnickkal, azonban egy héttel később Trump mégis bejelentette, hogy új vámtarifákat fog kivetni az Európai Unióra.

Azonban például Kaja Kallast, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét Marco Rubio külügyminiszter nem is fogadta, ahogy Ursula von der Leyen Európai Bizottság-elnök is csak egyszer találkozott személyesen az új Trump-adminisztráció egy tagjával. Von der Leyen még J. D. Vance-szel beszélt egy rövid találkozó erejéig Párizsban még a Müncheni Biztonsági Fórum előtt, ahol Vance kemény kritikával illette Európát. Az amerikai–európai kapcsolatok változásával korábban az alábbi cikkünkben foglalkoztunk bővebben.
Trump nemcsak Kijevben, Brüsszelben is felforgatja az állóvizet, az EU komoly lépésekre készülhet
Az amerikai elnök nem hajlandó tárgyalni az Európai Unióval.
Mint arról korábban beszámoltunk, Donald Trump amerikai elnök április 2-án, magyar idő szerint este tíz órakor bejelentette, hogy minden országra egységesen 10 százalékos vámtarifát vet ki, ugyanakkor néhány országra ennél többet – az Európai Unióra például 20 százalékot, de több ázsiai országra még ennél is nagyobbat, Vietnámra például 46 százalékot.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a bejelentést követően elítélte Donald Trump intézkedését, határozott választ ígért, emellett felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval, és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást.
Von der Leyen üzent Trumpnak: Ha egyvalakit megtámadnak közülünk, az mindannyiunk elleni támadás
Az EU ellenintézkedéseket tervez.