A felnőttek többsége nem zárkózik el attól, hogy  függőségükből gyógyuló, felépülő betegekkel dolgozzon együtt, de alkalmazásuk állami támogatásával nem értene egyet, ez derül ki az IDEA Intézet reprezentatív kutatásából.

A magyarországi alkoholbetegek számát már a legszigorúbb paramétereket alkalmazva is majd egymillió főre becsülik a szakemberek. Az IDEA Intézet korábbi felméréséből pedig az derült ki, nagyjából 3,5 millió felnőttnek vannak olyan családtagjai vagy barátai, akiknek alkoholfogyasztása miatt konfliktusok, feszültségek vagy viták fordulnak elő, erről itt írtunk.

Az IDEA Intézet 2025. március elején elvégzett közvélemény-kutatása során arra volt kíváncsi, hogy a felnőttek hogyan vélekednek a gyógyuló, felépülő függőkről, illetve, hogy e viszonyulásban tetten érhető-e a kormányéhoz hasonló, ambivalens viszony a különböző fajta szerekhez, illetve az azokkal kapcsolatban kialakult függőségekhez.

A kutatás szerint a hazai felnőttek elfogadóak, nyitottak a gyógyuló függők iránt, a döntő többség nem zárkózik el attól, hogy ha egyéb szakmai elvárásoknak megfelelnek, akkor együtt dolgozzon velük.

Habár némi attitűdbeli különbség érzékelhető, még a gyógyuló, felépülő, szermentesen élő  kábítószerfüggők alkalmazását is egyértelmű többség támogatná (60 százalék), a gyógyuló gyógyszer- és alkoholfüggőkét pedig a felnőtt népesség majdnem háromnegyede (70-70 százalék).

Az eredmények azt mutatják, hogy a fiatalabbak, a 40 év alattiak jobban elzárkóznak, mint az idősebbek. Némileg meglepő, hogy a falvakban és a fővárosban élők véleménye közelebb áll egymáshoz, a vidéki, kis- és nagyvárosi lakossági környezet megengedőbbnek tűnik a gyógyuló, korábban aktív függő betegekkel kapcsolatban.

Mindössze a felnőtt népesség legfeljebb bő egyötöde értene egyet azzal, ha az állam adókedvezményt biztosítana a munkáltatók részére akkor, ha gyógyuló, szermentesen élő függőbetegeket alkalmaznak.

Egy ilyen döntésnek csak az 50-60 évnél idősebbek körében lenne az átlagnál egy kicsit magasabb támogatottsága, inkább a diplomások, a nagyvárosokban élők között lehetne az átlagnál valamivel népszerűbb.