Az új típusú dohánytermékek egyre nagyobb kockázatot jelentenek, ami miatt a Belügyminisztérium Népegészségügyi Főosztályának Dohányzás Fókuszpontja és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet közös szakmai javaslata alapján 2025. április 1-jétől új országos monitorozási rendszert vezettek be. A rendszer célja a hagyományos és új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek okozta egészségügyi kockázatok pontosabb nyomon követése és elemzése – áll a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közleményében.
A monitorozási rendszer bevezetését főként az indokolja, hogy az elmúlt években az új típusú nikotintartalmú termékek térnyerése mellett egyre több mérgezéses eset és légzőszervi panaszt jelentettek. A részletes adatok elemzése hozzájárulhat az egészségkárosodások csökkentéséhez, mivel az egészségügyi hatóságok számára pontosabb információkat biztosít a jogszabályi környezet és a közegészségügyi stratégiák továbbfejlesztéséhez, a prevenciós és leszokást támogató programok hatékony tervezéséhez.
A mérgezéses eseteket eddig az érintett orvosoknak és egészségügyi intézményeknek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatbázisában kellett rögzítenie. A most bevezetett monitorozási rendszer ezt a bejelentési kötelezettséget bővíti ki azzal, hogy mindezt hagyományos és az új típusú dohány- és nikotintartalmú termékekre vonatkozóan bővített adattartalommal kell megtenni, amihez új bejelentőlap is készült.
Hagyományos dohánytermékek
· cigaretta
· szivar
· szivarka
· vízipipa
· rágódohány
· tüsszentésre szolgáló dohánytermék (például tubák)
· snüssz
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek
· elektronikus cigaretta
· dohányzást imitáló elektronikus eszköz
· elektronikus cigaretta és dohányzást imitáló elektronikus eszköz utántöltő folyadéka
· hevített dohánytermék
· dohányzási célú gyógynövény termék
· dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék (például nikotinos tasak)