Az Európai Bizottság (EB) szakértői bizottsága szerint Magyarország és Szlovákia is szakszerű intézkedéseket hoz a ragadós száj- és körömfájás okozta járványos megbetegedés kezelése során – mondta az InfoRádióban az Európai Bizottság egészségügyi és állatjóléti biztosa. Kiemelte, hogy az Európai Unió és az EB állatorvosokkal, vakcinákkal és kárenyhítéssel is segíti az érintett országokat, valamint a gazdákat.
Várhelyi Olivér úgy fogalmazott, érzelmileg „szörnyű lehet” átélnie egy-egy gazdának, hogy leölik ezer állatát, melyeket akár hosszú éveken át is gondozott, nevelt és szeretett, de jelen helyzetben ilyen nehéz döntéseket kell meghozni. Az egészségügyi és állatjóléti biztos szerint azért, hogy meg tudják védeni a többi állatot – főleg a vadon élő állatokat –, feltétlenül szükség van ezekre az intézkedésekre.
Megállapította, hogy egyelőre nem kell nagyobb kitöréstől tartani, de hozzátette, hogy a jelenlegi is jelentős kitörésnek számít. Az Európai Bizottság közvetlen közelről követi az eseményeket. Egy szakértői bizottság hetente többször ülésezik. Az unió állatorvosi küldöttsége jelenleg is Magyarországon tartózkodik, a vírust pedig az EU laboratóriumában vizsgálják.
Várhelyi Olivér megjegyezte: nagyon komoly vizsgálat zajlik, de reményei szerint nem vesz több időt igénybe két hétnél, és akkor már pontos megállapításokat is lehet majd tenni azzal kapcsolatban, hogyan került ez a betegség Magyarországra. Mint mondta,
a védekezéshez anyagi támogatást nyújt az érintett országoknak az EB, és amikor már láthatóvá válik, hogy milyen veszteségek keletkeztek, akkor a gazdák kártalanításához is hozzájárul.
A vakcinázásnak komoly szerepe lehet abban, hogy megállítsa a vírus terjedését. Magyarország és Szlovákia ebben is számíthat az Európai Bizottság támogatására. Az uniós biztos elmondta: most az az egyik legfőbb cél, hogy csökkenjen a levegőben a vírus jelenléte, és ne fertőzze tovább se Szlovákiát, se Magyarországot. Az EB hamarosan 500 ezer adagnyi vakcinaszállítmányt biztosít a két országnak, melyet jelenleg állítanak elő a gyártók, a hét végére azonban már megérkezhet.
Várhelyi Olivér szerint most az a legfontosabb, hogy az állattartóktól kezdve a lakosságon át mindenki tartsa be a szabályokat. Úgy véli, ha ez a kérés teljesül, akkor remélhetőleg „meg tudjuk úszni ekkora kitöréssel” a járványt.
Ha viszont nem, akkor sokkal súlyosabb, nagyobb problémával kell szembenézni, aminek komoly gazdasági következményei lehetnek.
„Erre az eshetőségre is fel kell készülnünk, de most még nem tartunk itt” – állapította meg az egészségügyi és állatjóléti biztos.
Ha nem lehet elkerülni a nagyobb kitörést, akkor Várhelyi Olivér ígérete szerint amit csak lehet, megtesz annak érdekében, hogy az Európai Unió emelt szintű segítséget nyújtson Magyarországnak és Szlovákiának is.