A szupererő, amiben fekete öves a magyar: a pszichológus elárulta, miről, mennyit és miért panaszkodunk
Köztudottan jók vagyunk benne, de mégis miért panaszkodunk annyit?

Tedd a szívedre a kezed: te is imádsz panaszkodni. Valami rejtélyes oknál fogva az ember imádja áldozatként feltüntetni magát, amikor a nyaraláson esik az eső, amikor elfogy a kedvenc péksütije a boltban, vagy amikor csak úgy érzi, minden összeesküdött ellene.
Sokszor hallani, hogy ez népbetegség, igazi jó magyar szokás. Tény, hogy én is sokszor éreztem már: nekünk valahogy mindig félig üres az a bizonyos pohár (a másik felében pedig szinte mindig alkohol van... de ez egy másik cikk témája). Persze a panaszkodás nemzetiségtől függően mindenkibe bele van kódolva – a szakértő pedig most azt is elárulja, mi a három visszatérő topik.
Mennyit és miért panaszkodunk?
Jeffrey Bernstein PhD pszichológus szerint egészséges mennyiségű nyavalygás természetesen belefér, hiszen így vezethetők le a mindennapi frusztrációk. Ha az életünk egy gumimatrac, amiben a stressz a levegő, a panaszkodás a szelep rajta. Egy pont után azonban a pesszimista hozzáállás egy negatív spirálba taszít minket, és nemcsak a saját energiáinkat, de másokat is lemerít.

A durva pedig az, hogy gyakran észre sem vesszük magunkat. Emlékezz csak vissza az utolsó beszélgetésedre egy barátoddal, pároddal vagy családtagoddal. Szinte biztos, hogy több megjegyzésben is kifejezted frusztrációdat, a bunkó buszsofőr, a lassú internetkapcsolat, vagy a hülye főnököd miatt. A panaszkodásra – trendibb nevén ventilálásra – egyébként már a tartalomgyártók is felfigyeltek, nem véletlenül olyan népszerűek a fiatalok körében a különböző ranter videósok.
Top3 dolog, amiről panaszkodunk
Mások viselkedése
Legyen szó idegesítő kollégákról vagy toxikus családtagokról, rengeteg panasz fakad mások viselkedéséből. Ez persze gyakran teljesen jogos, és fontos beszélgetés tárgyát képezi, sok esetben viszont saját elnyomott frusztrációnkból és kisebbrendűségi komplexusunkból fakad. Ha elpanaszolod egy munkatársad a főnöknek, lehet, hogy valójában az elismerés hiányától szenvedsz. Ilyen esetben a legfontosabb az lenne, hogy frusztrációnk gyökerét fejtsük fel, és kezeljük mélyebb szinten, ha szükséges. Az ilyen típusú kommunikációval a szülőknek jobb vigyázni, mert akár a gyerek önbizalmára is hatással lehet – erről a jelenségről itt írtunk bővebben.
Mindennapi kényelmetlenségek
Nem véletlenül említettem a péksütit vagy a lassú internetkapcsolatot. A különböző hétköznapi kényelmetlenségek és bosszúságok szintén nagyon visszatérő topikok ventiláláskor. Van, hogy már munkába menet telítődik az ember a nagy dugóval, és a figyelmetlen utasokkal – ez pedig egész napjára rányomja a bélyeget.
Ennél a típusú problémánál a legjobb megoldás egyszerűbb, mint gondolnád: fogadd el. Dugó mindig lesz, a sorok mindig hosszúak maradnak, és az ügyfélszolgálatot sem lesz könnyebb elérni. A probléma racionalizálásával pedig egyúttal el is távolodsz tőle, így könnyebben tudsz felülkerekedni rajta.

Személyes stresszfaktorok
Mindenki más élethelyzetben van, így mindenkinek más jelenti a fő stresszforrást. A pénzügyi gondok, párkapcsolati problémák, vagy akár az iskolai jegyek is képezhetik panaszkodás alapját. Erre tehát nehéz gyógyírt találni, leginkább csak univerzális praktikákat alkalmazhatunk. Sokat segíthet, ha a fókuszt olyan területekre helyezed, amik felett van kontrollod, a többit pedig elengeded. Amire viszont van hatásköröd, ott ne félj megtenni az első lépéseket. A dugót például nem tudod megszüntetni, azonban el tudsz indítani egy jó podcastet a háttérben, amivel eltereled a gondolataid.
Végül pedig nem utolsósorban: tudatosítsd magadban, hogy nincs is olyan rossz sorod. Ez lehet elsőre toxikusan pozitívnak hangzik, de a hála érzése elsöpri a mindennapi nyűgöket. Nem fogom azt mondani, hogy a „gondolat teremtő ereje”, meg, hogy „vonzd be a jó dolgokat”, de amikor legközelebb úgy érzed, minden elromlott, állj meg egy pillanatra. Vezess naplót, és a panaszok mellé írd le a pozitív dolgokat is, amiktől mégiscsak jó az életed.
Hogy győzd le a negatív gondolatokat? 6 tudományosan bizonyított módszer, ami működik
A negatív gondolkodás az élet minden területére rossz hatással van. Néhány gyakorlattal azonban könnyen legyűrheted, és a vele járó szorongást is.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- pszichológus
- pszichiáter