Visszautasítja a vádakat, de átvizsgálja szegénységi adatait a KSH
2025. április 3. A szegénységi adatokkal kapcsolatos vádakat határozottan visszautasítja a KSH. Mint erről kiadott közleményükbe leírták: a rosszindulatú interpretációt, a hangulatkeltést, az intézmény hírnevének rontását jogilag vizsgálhatja a hivatal. Arról is írtak, hogy öt évre visszamenő revíziót hajtanak végre.Természetes módon nem alakulhattak így a KSH jövedelmi szegénységi adatai – kommentálta Németh Zsolt, a KSH korábbi elnökhelyettese Tátrai Annamária és Gábos András tudományos elemzését (elég amúgy ránézni az erről szóló cikkünkben levő grafikonra, hogy jól látszódjon, miről is beszél). A Központi Statisztikai Hivatal erre reagálva hangsúlyozta: működésében szakmailag független, hiteles és az adatainak feldolgozásában a nemzetközi standardoknak megfelelően jár el.
Megtudhattuk még, hogy az EU-SILC felmérést (ez tartalmazza az említett adatokat) is hazai és nemzetközi sztenderdek mentén végzik el, amelynek eredményeit az Eurostat minden évben validálja és ezt követően a saját adatbázisában publikálja. Ugyanakkor a KSH jelenleg az EU más tagállamaihoz hasonlóan a népszámlálási adatok alapján – 5 évre visszamenő – revíziót hajt végre. (Arra nem tértek ki, hogy az UNICEF 2023-as tanulmányában adatproblémák miatt nem szerepel Magyarország.)
A közleményben leírták továbbá, hogy a statisztikai adatok gyűjtése és feldolgozása szigorú szakmai és etikai szabályok szerint történik. A KSH minden adatsorát megfelelő szakmai felügyelet alatt dolgozza fel, és minden esetben átláthatóan és pontosan kommunikálja az eredményeket. A szándékos manipuláció vádját – nyomatékosították – határozottan visszautasítja a KSH. A rosszindulatú interpretációt, a hangulatkeltést, az intézmény hírnevének rontását jogilag vizsgálhatja a hivatal.
Szerző: BVJ
Címkék: statisztika, KSH, szegénység, tanulmány, elemzés