A Merkúr öt nagy rejtélye, amire hamarosan fény derülhet

2025 / 04 / 03 / Bobák Zsófia
A Merkúr öt nagy rejtélye, amire hamarosan fény derülhet
Miért sötét a Merkúr? Hol és hogyan keletkezett? Tényleg van rajta víz? A rejtélyekre hamarosan fény derülhet.

A Merkúr a Naprendszer legbelső, tehát a Naphoz legközelebbi bolygója, ami sok rejtélyt tartogat a csillagászok számára. Közvetlen megfigyelésére eddig ritkán nyílt lehetőség, mivel eddig mindössze két NASA misszió, a Mariner-10 és a MESSENGER küldetés során küldtek szondát a felszín közelébe, hogy részletes méréseket végezzenek, felvételeket készítsenek és adatokat gyűjtsenek a bolygóról. A két űrprogram során fény derült a Merkúr néhány meglepő jellemzőjére, a Mariner-10 során megfigyeléseket tettek például a bolygó mágneses mezejével és a rendhagyóan nagy tömegű belső maggal kapcsolatban, a Messenger pedig megerősítette azokat a feltételezéseket, ami szerint vízjég található a sarki kráterek mélyén.

A 2018-ban útnak indult japán-európai BepiColombo misszió lesz a következő küldetés, aminek köszönhetően a Merkúr újra látogatót kap és több mint egy évtized után újból szonda fog körülötte keringeni. A BepiColombo a transzfermoduljában két űreszközt, a JAXA MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) és az ESA MPO (Mercury Planetary Orbiter) egységet szállítja, amelyek 2027-ben kezdik meg a tudományos munkát a bolygó közelében. A misszió célja, hogy az eddigieknél alaposabban feltérképezzék az égitestet és tisztább képet kapjanak az eddig még megválaszolatlan kérdésekkel kapcsolatban. A misszió többek között segíthet tisztázni azt az öt rejtélyt, amelyet az ESA listája alapján a galériában foglaltunk össze.

Ez a cikk eredetileg 2024.09.09-én jelent meg a Rakétán.

(Fotó: NASA)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!