Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitika üzletágának vezetője az InfoRádióban úgy vélekedett, óvatosan kell fogadni Donald Trump azon jelzését, hogy másodlagos büntetővám vár azon országokra, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Szerinte az elmúlt hónapok azt mutatták, hogy Donald Trump a vámokkal kapcsolatos kommunikációt arra használja, hogy egyre jobb pozícióhoz juttassa az Egyesült Államokat.
"Alighanem az orosz-ukrán háborút lezáró béketárgyalásokban is ez a szándéka olyannyira, hogy még azt is hozzátette, hogy ha Vlagyimir Putyin hajlandó felgyorsítani a béketárgyalások irányába a törekvéseket, akkor megenyhülhet ebben a nyilatkozatban. Trump sokkal inkább annak a lehetőségét lengette be, hogy ha cukorkával nem megy, akkor korbáccsal igyekszik majd rávenni az oroszokat a mielőbbi béketárgyalásokra."
Hozzátette: Oroszország exportárbevételének nagyon jelentős részét, csaknem a felét az energiaértékesítésekből nyeri, így Oroszországnak - ha egy ilyen lépésre sor kerülne - potenciálisan fájhatna.
Hortay Olivér szerint nagyon nehéz megbecsülni, hogy egy ilyen intézkedés milyen következményekkel járna az orosz kőolajat vásárló országok, mint Kína, India, Törökország, Magyarország vagy Szlovákia számára.
"Donald Trump nem fogalmazott konkrétan a másodlagos vámokról, illetve az sem teljesen világos, hogy hogyan ellenőrizni egyáltalán ennek a betartását. Az elmúlt évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a büntetőintézkedéseket, a szankciókat rendre megkerülik a piaci szereplők; hogy egy példát mondjak, India vált az orosz nyersolaj legnagyobb felvásárlójává, és az Európai Unió egyik legnagyobb olajtermék-exportőrévé."
Hogy Kína és India milyen módon oldaná meg az esetleges másodlagos büntetővámok kikerülését, szintén nagyon nehéz előre jelezni Hortay Olivér szerint, de azt jó eséllyel ki lehet jelenteni, hogy
képesek lennének ezek az országok megoldani azt, hogy továbbra is megvásárolhassák az orosz olajat.
Ha viszont máshonnan pótolnák, az hiányt és áremelkedést okozhat - tette hozzá.
Hortay Olivér szerint azonban ez ellentétes Donald Trump érdekeivel, akinek az a célja, hogy a kínálat bővüljön, az árak pedig minél alacsonyabb szinten maradjanak.