11 büntetőpont is járhat érte, mégis naponta szegik meg ezt a szabályt: ilyen nagy bajt okozhat
A közutak veszélyes játékterek, ahol a felelőtlenség súlyos következményekkel járhat.

A közlekedésben a biztonság megőrzése érdekében számos szabályt alkottak meg, ezek közül az egyik legfontosabb a követési távolság betartása. Sokan mégis naponta szegik meg ezt az előírást, ami súlyos balesetekhez és komoly büntetésekhez vezethet.
A követési távolság fontossága
A követési távolság az a térköz, amit a járművek között tartani kell ahhoz, hogy vészhelyzetben biztonságosan meg tudjanak állni. Ez különösen fontos nagy sebességnél vagy rossz látási viszonyok között, például esőzés közben. A KRESZ egyértelműen fogalmaz: „Járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, hogy az elöl haladó jármű hirtelen fékezése esetén is meg lehessen állni.”

A büntetőfékezés veszélyei
A követési távolság be nem tartása mellett a büntetőfékezés is komoly veszélyt jelent. Ez a manőver, amikor valaki szándékosan hirtelen fékez, hogy ezzel megleckéztesse a mögötte haladót, rendkívül kockázatos. A hirtelen fékezés miatt a hátul lévő jármű vezetője nem biztos, hogy időben reagál, ami ütközéshez vezethet.
Súlyos következmények
A baleset bekövetkeztekor nemcsak anyagi kár keletkezhet, hanem súlyos személyi sérülések is előfordulhatnak, ilyenkor a Btk. 235. § (1) bekezdése értelmében akár 1-től 3 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés okozása miatt. Sőt, a bíróság akkor is elrendelheti a börtönbüntetést országúti önbíráskodás esetén (például büntetőfékezésnél), ha senki nem sérül meg, ennek még az sem feltétele, hogy egyáltalán koccanás történjen.
Noha a törvény alapján szabadságvesztés is járhat, a gyakorlatban inkább a pénzbírság jellemző. Ennek a mértéke mindig az elkövető személyi és vagyoni körülményeitől függ. A pénzbüntetés napi tételeinek a számát a bíró határozza meg, ami 30 és 540 napi tétel között mozoghat. Az egynapi tételnek megfelelő összeg pedig legalább 1000 és legfeljebb 500 ezer forint lehet – gyors számolással ez annyit tesz, hogy minimum 30 ezer, maximum 270 milliós bírság is kiszabható.
A konkrét összeg tehát ezeknek a szorzatából tevődik össze, ám ezenkívül még a felmerülő bűnügyi költséget is meg kell fizetni – azaz szinte minden esetben több százezres bírsággal szembesülhetnek a tettesek.
Emellett munkaképesség esetén gyakori büntetés a közérdekű munka kiszabása is, de csak akkor, ha az anyagi helyzet nem teszi lehetővé a pénzbüntetésnek még a részletekben történő megfizetését sem.
A vétkes vezető más büntetésre is számíthat. A közúti veszélyeztetés miatt 11 büntetőpontot kaphat, de minimum 5 büntetőpont jár a közúti közlekedés rendjének megzavarásáért. Összesen 18 pontig gyűjtögethetnek a magyar járművezetők, utána a vezetői engedélyt nyolc napon belül visszavonják – viszlát, jogosítvány!
Ráadásul a biztosítótársaságok is megemelik a kötelező biztosítás díját a balesetet okozó sofőröknek. A legrosszabb verziók akkor valósulnak meg, hogyha az érintett járművezetők nem tudnak a helyszínen megállapodni, biztosítási lapot cserélni, mert ilyenkor már rendőri beavatkozás szükséges – és akkor kezdetét veszi a jogi procedúra.

Így vezess biztonságosan
- Tartsd be a követési távolságot!
- Ne büntetőfékezz!
- Koncentrálj a vezetésre!
- Legyél türelmes!
- Nem árt az udvariasság!
A közlekedési szabályok (KRESZ) betartása mindannyiunk érdeke. Felelősségteljes vezetéssel megelőzhetőek a balesetek, és biztonságosabbak lehetnek az utak is.
Így lehet hatékonyan eltávolítani a szélvédőre tapadt rovarokat: nyomuk sem marad
A szélvédőre tapadt rovarok eltávolítása bosszantó feladat, de a megfelelő módszerekkel pillanatok alatt tisztává varázsolhatod az üveget.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- közlekedés
- biztonság