Hány év munkaviszony után jár nyugdíj? – Van, akinek 20 is elég, másnak 40 sem

A nyugdíjra való jogosultság nem csupán az életkortól, hanem a megszerzett szolgálati időtől is függ. Vannak, akik 20 év munkaviszony után már teljes öregségi nyugdíjat kapnak, míg másoknak akár 40 év munka sem garantálja, hogy a megélhetésük biztosított legyen. Cikkünkben mutatjuk, hogy mikor melyik eshetőség érvényes, és hány év munkaviszony után jár nyugdíj.

Mennyi szolgálati idő szükséges a nyugdíjhoz?

A teljes öregségi nyugdíjhoz minimum 20 év szolgálati idő kell, feltéve, hogy az érintett elérte a korhatárt. Akik ennél kevesebb, de legalább 15 év munkaviszonyt szereztek, résznyugdíjra jogosultak, amely alacsonyabb összegű ellátást jelent. Aki 15 évnél is kevesebb szolgálati időt tud igazolni, az nem jogosult állami nyugdíjra, és legfeljebb az időskorúak járadékára számíthat szociális támogatás formájában. A nyugdíjkorhatár az évek során fokozatosan emelkedett. A korábban születettek még 62 évesen nyugdíjba mehettek, de a jelenlegi szabályok szerint a teljes öregségi nyugdíjra való jogosultsághoz a betöltött 65. életév szükséges.

Létezik azonban egy speciális kedvezmény is: a nők számára biztosított „nők 40” program, amely lehetővé teszi, hogy 40 év jogosultsági idő után életkortól függetlenül nyugdíjba vonuljanak. Ez a jogosultsági idő nem csupán a munkában töltött évekből áll, hanem beleszámítanak bizonyos ellátási időszakok is, például a gyermekneveléssel kapcsolatos juttatások.

Nyugdíjasok.

Hogyan alakul a nyugdíj összege?

A szolgálati idő nemcsak a jogosultságot határozza meg, hanem a nyugdíj összegét is. A nyugdíj összege az évek során szerzett keresetek és a befizetett járulékok alapján kerül kiszámításra. Ez azt jelenti, hogy minél hosszabb a munkaviszony, annál nagyobb arányban számítják be az átlagfizetést a nyugdíj megállapításánál.

  • 20 év munkaviszony esetén az átlagbér 53%-a jár nyugdíjként,
  • 25 év után ez az arány 63%-ra emelkedik,
  • 30 évnél a korábbi keresetünk 68%-át kapjuk,
  • 40 év szolgálati idővel pedig az átlagbér 80%-át érhetjük el.

20 év szolgálati idő felett, tehát már teljes öregségi nyugdíjban részesülünk. Becsapós lehet az elnevezés, hiszen csak a keresetünk kicsivel több mint feléhez jutunk hozzá nyugdíjként. 100%-os térítéshez körülbelül 50 év szolgálati időre lenne szükség. Az első 25 évben minden ledolgozott év 2%-kal növeli a nyugdíjat, 25 és 38 év között pedig évente 1%-kal. 38 év után ez az arány ismét nő, és minden további év 1,5%-kal emeli a nyugdíjat.

Ha maradt még kérdése az öregségi nyugdíjjal kapcsolatosan, akkor bátran keresse kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

Nyugdíjas spórol.

Hány év munkaviszony után jár nyugdíj: mi számít szolgálati időnek?

Mint már említettük, azt, hogy hány év munkaviszony után jár nyugdíj, a szolgálatban töltött idő határozza meg. Szolgálati időnek számít:

  • Álláskeresési járadék időszaka,
  • Ápolási díjban töltött idő,
  • Táppénzes időszakok, például betegszabadság, és a baleseti táppénz,
  • Gyermeknevelési ellátások (GYES, GYED, CSED),
  • Rehabilitációs ellátások és járadékok,
  • Katonai vagy polgári szolgálat,
  • 1998 előtti felsőfokú tanulmányok nappali tagozaton (feltételekkel).

Fontos megjegyezni azonban, hogy nem minden munkaviszonynak tűnő időszak minősül szolgálati időnek. Az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők esetében például nem elég, ha létezett a jogviszony, az is kell, hogy az adott időszakban ténylegesen befizették a nyugdíjjárulékokat. Ha ezek a befizetések elmaradtak, akkor az adott időszak nem számít bele a nyugdíjba, hacsak nem pótolják utólag.

Mi nem számít szolgálati időnek?

A részmunkaidős állásoknál, ha a járulékfizetés nem érte el a minimálbér után számított összeget, az adott év nem teljes évként kerül beszámításra szolgálati időként. Ezen felül egyáltalán nem számít szolgálati időnek például a fizetés nélküli szabadság, vagy a munkavégzés alóli mentesítés időtartama sem. Értelemszerűen a szabadságvesztés időtartama sem számít szolgálati időnek, valamint olyan időszakok sem, amikor a biztosítás szünetelt, vagyis járulékfizetés nem történt, például magánvállalkozóként.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha nem kértél adókedvezményt év közben, most pótolhatod – ekkor utal majd a NAV

Május 20-ig nézhetjük át és adhatjuk be a NAV által készített adóbevallási tervezetet....

Téli horgászás békés halakra – blog

Nem a tél a pontyozásra legalkalmasabb időszak, de azért lehet télen is pontyot, keszeget is fogni.

Meddig ehetők a húsvéti maradékok? Ez a szín vagy szag már veszélyt jelez, dobd ki azonnal

A húsvéti finomságok napokig kitartanak – vagy mégsem?

Elképesztő, hányan dőlnek be a weboldalas átveréseknek – Te is veszélyben vagy? 

Egyre többen válnak weboldalas átverés áldozatává. Csalók hamis linkeket küldenek e-mailben vagy sms-ben.

50 000 forintra nő a kisgyermekeseknek adható támogatás: havonta jár és visszamenőleg is kérhető

A támogatás már nemcsak a magánbölcsődék után kérhető, hanem az önkormányzati fenntartású intézmények esetén is.

Mikor ingyenes a hagyatéki eljárás? Ha így rendelkezel, biztonságban lesz a család

Nem kell minden esetben öröklési illetéket fizetni, elmondjuk mikor jár a mentesség.