A világ egy korlátok nélküli elnököt láthatott, aki több milliárd ember sorsát kockáztatja – írja Trump bejelentéséről a CNN

2025. április 3. – 04:58

A világ egy korlátok nélküli elnököt láthatott, aki több milliárd ember sorsát kockáztatja – írja Trump bejelentéséről a CNN
Trump aláír egy végrehajtási rendeletet, miután a Fehér Házban, a washingtoni Rózsakertben tartott „Tegyük újra gazdaggá Amerikát” című rendezvényen a kölcsönös vámokról beszélt, 2025. április 2-án – Fotó: Leah Millis / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Az elnökök általában mindent megtesznek annak érdekében, hogy elkerüljék az ország gazdasági motorjának megingását és a globális stabilitás veszélyeztetését – különösen, ha a munkanélküliség alacsony és a növekedés folyamatos, ahogyan az Joe Bidentől való hivatalátvételkor is volt. Ám Trump egy megdöbbentő húzással (185 ország szinte összes importtermékére új vámokat vetett ki) figyelmen kívül hagyta szinte minden közgazdász tanácsát – írja elemzésében Stephen Collinson, a CNN újságírója.

Collinson szerint Trump hisz abban a mítoszban, hogy az importált áruk versenyképtelenné tétele növelni fogja a hazai termelést – annak ellenére, hogy a kereskedelmi háborúk rendszerint rosszul végződnek, és hogy a vámok inkább a 19. századra jellemzőek, semmint a 21. századra.

Szerdán Trump egy hatalmas posztert szorongatott, amely az új vámkulcsokat mutatta, miközben az a szélben ide-oda billegett. A világ egy korlátok nélküli elnököt láthatott, aki a gazdasági bizonytalanságokkal játszva több milliárd ember sorsát kockáztatja – írta Stephen Collinson.

A CNN szerzője szerint Trump – azzal az indokkal, hogy újraéleszti az iparosodás utáni régiók gazdaságait – most valójában saját választóinak fog fájdalmat okozni. Öt hónappal ezelőtti megválasztásában nagy szerepe volt annak, hogy az amerikaiak frusztráltak voltak az infláció miatt, amely megemelte az élelmiszer- és lakhatási költségeket. A demokrata elnökjelölt, Kamala Harris nem tudott meggyőző válaszokat adni arra, hogyan csökkentené az árakat, míg Trump munkásbarátnak próbálta mutatni magát, például amikor egy pennsylvaniai McDonald’sban sült krumplit sütött.

Most azonban egy olyan gazdaságpolitikát választott, amely szinte mindennek – a gyorsételektől az elektronikáig, az autóktól az új otthonokig – megemeli az árát. A szegényebb amerikaiak jobban megsínylik majd ezt, mint Trump milliárdos barátai, ahogyan a fix jövedelmű nyugdíjasok is, akik kénytelenek lesznek végignézni, ahogyan nyugdíjalapjaik értéke csökken.

Hétvégén az NBC-nek adott interjújában Trump kijelentette, „egy cseppet sem érdekli őt”, ha az autók ára megugrik. Az új vámok bevezetése a CNN elemzője szerint azt mutatja, hogy komolyan gondolja ezt az álláspontot. Mindez megdöbbentő politikai húzás egy milliárdos elnöktől, aki egy milliomosokból és milliárdosokból álló kormányt vezet – írja Collinson.

Az elemzés szerint senki sem tudja pontosan, hogyan fog végződni ez a gazdasági kísérlet. Ha az új vámok teljes skáláját bevezetik, és Trump nem változtatja meg az álláspontját az utolsó pillanatban – ahogyan azt korábban már megtette –, akkor a világ egy teljes körű kereskedelmi háború küszöbén áll.

A külföldi vezetők ugyanolyan politikai nyomás alatt állnak, mint Trump, és óriási lesz rajtuk a nyomás, hogy válaszcsapást mérjenek az Egyesült Államokra.

A Fehér Ház nem magyarázta meg, miért van szükség 49 százalékos vám kivetésére például Kambodzsára, vagy miért kell még nehezebbé tenni az afrikai fejlődő országok helyzetét. Sőt, Trump még a pingvinekkel is kereskedelmi háborúba kezdett: a 10 százalékos vámot a Heard- és McDonald-szigetekre is kivetették, annak ellenére, hogy ezek csupán egy tengeri madárrezervátumot jelentenek.

A CNN elemzése szerint Trump úgy érezte, hogy szerdán történelmi pillanatot teremtett, és ezt világossá is tette. „Ez egy nagyon nagy pillanat lesz. Úgy gondolom, hogy emlékezni fogtok erre a napra” – mondta kabinetjének és a kongresszusi vezetőknek. „Remélem, évek múlva visszatekintetek majd, és azt mondjátok: »Tudjátok, igaza volt. Ez az egyik legfontosabb nap lett országunk történetében.«”

Egyes közgazdászok szerint Trump tényleg egy fordulópontot hozott létre – csak éppen olyat, amely hasonlít az 1930-as évek nagy gazdasági világválságához, amelyet az akkor bevezetett vámháborúk okoztak.

Stephen Collinson szerint Trump retorikája továbbra is a globalizáció kritikáján alapul. Szerdán így fogalmazott: „Évtizedeken át kifosztották, elrabolták, meggyalázták és kirabolták országunkat barátok és ellenségek egyaránt. Az amerikai acélmunkások, autóipari dolgozók, farmerek és szakmunkások súlyos szenvedéseken mentek keresztül. Kínok közt nézték végig, ahogy a külföldi vezetők ellopták a munkahelyeiket, a külföldi csalók kifosztották a gyáraikat, és a külföldi sakálok darabokra szaggatták egykor gyönyörű amerikai álmunkat.”

A gazdaság azonban ennél bonyolultabb. Az Egyesült Államok hosszú ideje azért tartott fenn alacsony vámokat, mert a szabadkereskedelmi rendszer, amelyben az USA dominál, hosszú távon előnyös volt számára – mutat rá a szerző. Most viszont az amerikaiak számára sokkal nehezebb lesz új autót venni, lapostévét vásárolni, vagy akár csak megtölteni a bevásárlókosarat. Ha az infláció újra megugrik, és a fogyasztók visszafogják költéseiket, az recesszióhoz vezethet – és ezzel Trump a demokratáknak kedvezhet.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 409,51 Ft
USD 361,12 Ft
További élő árfolyamok!