Így fog kinézni a NATO, ha Amerika rájuk csapja az ajtót

GettyImages-2168330769
2025.04.03. 06:13
Európának fel kell készülnie arra, hogy az Egyesült Államok esetleges távozása után neki kell megoldania a védelmi szövetség működését. Ehhez az időn és a pénzen kívül Amerika tevőleges támogatására is szükség lenne.

Eddigi 76 éves története során az Észak-atlanti Szerződés Szervezete számos válsággal nézett szembe, de egyik sem volt olyan súlyos, mint amivel ma szembesül. Hivatalba lépése óta Donald Trump amerikai elnök megkérdőjelezte a szövetség kollektív védelmi kötelezettségvállalásának legfontosabb alapelveit.

Az Egyesült Államok februárban szövetségeseivel szembefordulva Oroszország mellé állt, amikor leszavazta azt az ENSZ-határozatot, amely elítélte Oroszország ukrajnai invázióját.

Trump ráadásul többször megkérdőjelezte a NATO kollektív védelemre vonatkozó garanciáját, amikor kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem fogja megvédeni azokat a szövetségeseket, akik „nem fizetnek” – annak ellenére, hogy 2014 óta szinte minden NATO-tag drámaian megnövelte védelmi kiadásait. Mivel Trump nem becsüli sokra a szövetséget és annak kollektív védelmi kötelezettségvállalását, még az sem lenne meglepő, ha kormányzata végül a NATO-ból való kilépés mellett döntene. 

A NATO nem hasonlít semmilyen más katonai szövetségre. Saját politikai és katonai parancsnoksággal, integrált parancsnoki struktúrával, közös finanszírozással, valamint közös védelmi tervezéssel, kiképzéssel, gyakorlatokkal és műveletekkel rendelkezik. Bár ezek a felelősségek megoszlanak a tagok között, az Egyesült Államok mindegyikben központi szerepet játszik. Nemcsak a szövetség legnagyobb és legjelentősebb bástyája; régóta ragaszkodik ahhoz is, hogy a többi tag elfogadja saját védelmi képességeiknek az Egyesült Államok által vezetett struktúrába való integrálását, biztosítva ezzel, hogy Washington ellenőrizze azok alkalmazását a nagyobb katonai műveletekben – írja a Foreign Affairs hasábjain megjelent cikkében Ivo H. Daalder, aki 2009 és 2013 között az Egyesült Államok NATO-hoz delegált nagykövete volt.

Kapcsolódó
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.

A NATO struktúrája teljes mértékben az Egyesült Államokra van szabva

Kezdetekben ez nem így volt. Az Egyesült Államok csak európai partnereinek – akik a II. világháború utáni szovjet expanzióktól tartottak – határozott sürgetésére egyezett bele az Észak-atlanti Szerződés 1949. áprilisi aláírásába. Kezdetben kollektív biztonsági szerződésnek, nem pedig állandó szövetségnek vagy szervezetnek tervezték. Ez Észak-Korea 1950-es dél-koreai invázióját követően változott meg. A támadás intő jel volt, hogy a Szovjetunió akár figyelmeztetés nélkül is lecsaphat a NATO-ra. Az amerikai döntéshozók felismerték, hogy a hatékony elrettentéshez és védelemhez többre van szükség, mint írásos kötelezettségvállalásra. Közös parancsnokság alatt álló, állandó erők és egy olyan politikai testület kell, amely képes azokat egy meglepetésszerű támadás esetén gyorsan mozgósítani.

Így alakult ki az Észak-atlanti Szerződésből az Észak-atlanti Szerződés Szervezete. A tagállamok állandó képviselőket neveztek ki az Észak-atlanti Tanácsba, az új szervezet irányítótestületébe, és megállapodtak egy integrált katonai parancsnoki struktúra létrehozásában, amelynek élén egy főparancsnok áll. Az első, akit 1951 elején erre a posztra kineveztek, az amerikai tábornok és későbbi amerikai elnök, Dwight D. Eisenhower volt.

Azóta a NATO a kollektív védelmet ezen az integrált folyamaton keresztül szervezi meg, amely minden egyes taghoz hozzárendeli azokat a képességeket, amelyeket be kell szerezniük és be kell vetniük. Bár a tagok felelősek saját fegyveres erőik finanszírozásáért és bevetéséért, a közös parancsnokság tervezi és irányítja a NATO-műveleteket.

Az integrált védelmi tervezés több mint hét évtizede jellemzi a szövetséget. Ez a megközelítés azonban csak azért működött, mert az Egyesült Államok domináns és egységesítő szerepet játszott. A NATO parancsnoki struktúrájának kulcspozícióit mindig is amerikai főtisztek töltötték be. Az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának vezetőjét bízták meg a NATO legfőbb parancsnokának szerepével.

Az Egyesült Államok szárazföldi, haditengerészeti és légi erői a szövetség számos kritikus katonai funkcióját látják el. Az amerikai hadsereg szállítja továbbá az európai égboltot védő integrált légvédelmi hálózat központi elemeit, kommunikációs hálózatait, valamint hírszerzési, megfigyelési és felderítési képességeit. Mindenekelőtt az amerikai nukleáris fegyverek jelentik a NATO végső elrettentő erejét.

Ahhoz is Amerika kell, hogy menedzselni lehessen a távozását

A NATO európizálása három olyan dolgot igényel, amelyek jelenleg hiányoznak: pénzt, időt és Amerika együttműködését. Ennek az alapvető váltásnak a költségei az európai védelmi kiadások jelentős növelését teszik majd szükségessé – Mark Rutte NATO-főtitkár szerint a tagok GDP-jük „jóval több mint három százalékát” fordítják majd védelemre. A szükséges képességek beszerzése, a haderő kiképzése és felszerelése, valamint a hadszíntérre telepítése azonban még megfelelő források mellett is évekbe, ha nem egy évtizedbe telik. Emiatt Európának szüksége lesz Washington aktív együttműködésére. Néhány területen – nevezetesen a nukleáris fegyverek esetében – nem egyértelmű, hogy bárki számára is előnyös lenne a teljes körű átállás.

Szerencsére úgy tűnik, hogy az európai vezetők megértették a problémát, amellyel szembe kell nézniük, és ennek megfelelően kezdenek cselekedni.

Egy március eleji uniós csúcstalálkozón az európai vezetők megállapodtak abban, hogy 150 milliárd euró védelmi célú kölcsönt vesznek fel, és a védelmi kiadásokat kivonják az uniós tagok éves kiadásait korlátozó költségvetési szabályok alól, ami a következő tíz évben további 650 milliárd eurót szabadíthat fel.

Rendkívül fontos, hogy Németország, amely annak ellenére, hogy Európa legnagyobb gazdasága, sokáig viszonylag keveset költött a védelemre, jelentős változást eszközölt saját kiadási szabályaiban. Márciusban a német parlament beleegyezett abba, hogy a védelmi kiadások, a hírszerző szolgálatok finanszírozása és az Ukrajnának nyújtott támogatás mentesüljön az ország szigorú költségvetési korlátozásai alól, ami a következő években akár 400 milliárd euróval is növelheti a védelmi büdzsét. Ezt a példát sok más kormány is követi.

Az európai tagállamoknak legalább arra kötelezniük kéne magukat, hogy a 2030-as évek elejére a szövetség regionális védelmi terveinek végrehajtásához szükséges erők 75-80 százalékát biztosítják – hosszabb távon pedig szinte az összeset. Ez magában foglalja a kritikus képességek fejlesztését – beleértve a műholdas kommunikációt és a fejlett lég- és rakétavédelmet – a nagy intenzitású és tartós harci műveletek végrehajtásához. Az európai vezetőknek emellett meg kell duplázniuk az élőerő toborzását és kiképzését.

Az átállás sikeréhez azonban még elegendő pénz és idő mellett is szükség lesz Washington aktív támogatására. Ha az Egyesült Államok gyorsan és koordinálatlanul lépne ki a NATO-ból és vonulna ki Európából,

az évtizedek alatt felépített integrált struktúra valószínűleg összeomlana.

Az európai országok egyszerűen nem rendelkeznek olyan katonai és technológiai erőforrásokkal, amelyekkel azonnal pótolni tudnák az Egyesült Államok által biztosítottakat – pontosan azért, mert Washington évtizedeken keresztül világossá tette számukra, hogy az ilyen kapacitások kiépítése redundáns és pazarló. Egyes területeken, például a nukleáris fegyverek terén az Egyesült Államok talán még a NATO-ban való maradást is előnyben részesíti, ha az alternatíva az, hogy több európai nemzet saját nukleáris képességet épít ki.

Európa már nem bízik Washington elkötelezettségében a kontinens biztonsága iránt, és ezen bizalom megingása máris messzemenő kétségeket vetett fel a NATO jövőjét illetően. Azonban még mindig van olyan út, amely megőrzi a biztonsági garanciákat. Most Európának kell finanszíroznia és biztosítania ennek az elrettentő erőnek a nagy részét. Az Egyesült Államokat nem számítva a NATO másik 31 tagállama több mint 600 millió embert számlál, és gazdasági erőforrásaik több mint tízszer akkorák, mint Oroszországé. Ezek az országok, annak ellenére, hogy oly sokáig az Egyesült Államokra voltak utalva, teljes mértékben képesek arra, hogy saját maguk gondoskodjanak jövőbeli biztonságukról. Azonban ezt most azonnal el kell kezdeni! 

Kapcsolódó
Európa még jól is kijöhet abból, hogy Trump hátat fordít neki

Európa még jól is kijöhet abból, hogy Trump hátat fordít neki

Az öreg kontinens motiváltabb arra, hogy saját kezébe vegye biztonságát.

(Borítókép: Donald Trump Michiganben 2024. augusztus 29-én. Fotó: Bill Pugliano / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Donald Trump kijelentette, az Egyesült Államok feladhatja béketörekvéseit Ukrajnában

Donald Trump kijelentette, az Egyesült Államok feladhatja béketörekvéseit Ukrajnában

Az amerikai elnök pénteken a Fehér Házban nyilatkozott.

április 18., 20:55

  • Külföld
Ferenc pápa nagypénteki meditációiban a mai világ keresztútjairól írt

Ferenc pápa nagypénteki meditációiban a mai világ keresztútjairól írt

A liturgikus eseményt Baldo Reina bíboros fogja vezetni.

április 18., 18:43

  • Külföld
Donald Trump bolondnak nevezte a marylandi szenátort

Donald Trump bolondnak nevezte a marylandi szenátort

Szerinte Chris Van Hollen könyörög a figyelemért.

április 18., 16:51

  • Címlapon
Koós György: Itthon sokkal hamarabb kiégnek a műsorok, gyorsabban elfogyasztjuk őket

Koós György: Itthon sokkal hamarabb kiégnek a műsorok, gyorsabban elfogyasztjuk őket

A televíziós rendező idén kapott életműdíjat munkásságáért.

tegnap, 19:33

  • Címlapon
Lázár János: Nemcsak a Tisza Párt, hanem a szavazói is veszélyesek a magyarokra

Lázár János: Nemcsak a Tisza Párt, hanem a szavazói is veszélyesek a magyarokra

A bankok szájba veréséről is beszélt a miniszter.

tegnap, 19:52

  • Külföld
Közelebb került a magyar nyelvű szakképzés lehetősége Ukrajnában

Közelebb került a magyar nyelvű szakképzés lehetősége Ukrajnában

A hatálybalépésig azonban még további viták és vélhető módosítások lehetnek hátra.

április 18., 21:13

  • Külföld
Orbán Viktor Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt Ferenc pápa temetésén

Orbán Viktor Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt Ferenc pápa temetésén

A katolikus egyházfő szertartását a Szent Péter-bazilikában tartják.

tegnap, 20:16

  • Külföld
Kárpátaljaiak a háborúról: Az ukránok békére vágynak, és hogy hagyja őket mindenki békén

Kárpátaljaiak a háborúról: Az ukránok békére vágynak, és hogy hagyja őket mindenki békén

K. Debreceni Mihály és Tarpai Viktória volt a KözTér KözBeszéd műsorának vendége.

április 18., 20:23

  • Külföld
Diákok és újságírók állnak bíróság elé az isztambuli tüntetések miatt

Diákok és újságírók állnak bíróság elé az isztambuli tüntetések miatt

Összesen 189-en érintettek az eljárásokban.

április 18., 20:26

  • Címlapon
Bede Zsolt berontott Ferenc pápa gyászmiséjére, ahol Magyar Péterrel üvöltözött

Bede Zsolt berontott Ferenc pápa gyászmiséjére, ahol Magyar Péterrel üvöltözött

Botrányt rendezett a jobboldali aktivista a Szent István-bazilikában.

tegnap, 13:05

  • Külföld
Eljutottunk odáig, hogy már kiborgcsótányokat vetnek be

Eljutottunk odáig, hogy már kiborgcsótányokat vetnek be

Új fejezetet a legmodernebb, biohibrid technológia keresési és mentési műveletekhez való felhasználásában.

április 18., 15:46

  • Külföld
Visszatér a sorkötelezettség Horvátországban, még idén megkezdődhet az újoncok kiképzése

Visszatér a sorkötelezettség Horvátországban, még idén megkezdődhet az újoncok kiképzése

A törvényt októberben fogadhatja el a parlament.

április 18., 16:21

  • Címlapon
Egyszerre rémisztő, sokkoló és előremutató, ami az araboknál történik

Egyszerre rémisztő, sokkoló és előremutató, ami az araboknál történik

Egyre biztosabb, hogy ez lesz a jövő.

tegnap, 15:22

  • Címlapon
Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség

Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség

Az uniós vízummentesség bevezetése több helyen ünnepnek számított.

tegnap, 18:30

  • Külföld
Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu

Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu

Donald Trump vámjai az e-kereskedelemre is hatással vannak.

április 18., 06:18

  • Külföld
A Hamász elutasította Izrael tűzszüneti ajánlatát, megnyílhat a pokol kapuja

A Hamász elutasította Izrael tűzszüneti ajánlatát, megnyílhat a pokol kapuja

Izrael legfrissebb ajánlata 45 napos tűzszünetet tartalmazott.

április 18., 13:46

  • Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot követel Magyarországtól Benjamin Netanjahu ügyében

A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot követel Magyarországtól Benjamin Netanjahu ügyében

Az ICC május 23-ig adott határidőt a válaszadásra.

április 18., 07:21

  • Külföld
Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget

Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget

Az egyházfő nagycsütörtöki gondolatait a Szent Péter bazilikában ezernyolcszáz pap hallgatta.

április 18., 07:43

  • Külföld
A Trump-kormányzat megtiltaná a külföldi hallgatók felvételét a Harvard Egyetemre

A Trump-kormányzat megtiltaná a külföldi hallgatók felvételét a Harvard Egyetemre

Nem csillapodnak a kedélyek az intézmény és az amerikai kormány között.

április 18., 13:43

  • Külföld
Kétoldalú védelmi együttműködést kötött az Egyesült Államok és Magyarország

Kétoldalú védelmi együttműködést kötött az Egyesült Államok és Magyarország

A két nemzet új szintre emelte a kapcsolatát.

április 18., 11:25

  • Címlapon
Mint egy erotikus lázálom, olyan ez az új westernhorror

Mint egy erotikus lázálom, olyan ez az új westernhorror

A Bűnösök igazi mestermű, mégis alig pár helyen játsszák a magyar mozik.

tegnap, 19:35

  • Külföld
A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről terjesztettek elő törvényjavaslatot Szlovéniában

A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről terjesztettek elő törvényjavaslatot Szlovéniában

A termesztést, az előállítást és az exportot is szabályoznák.

április 18., 10:20

  • Címlapon
Egy 21 éves női exkézilabdázó halt meg a budapesti közlekedési balesetben

Egy 21 éves női exkézilabdázó halt meg a budapesti közlekedési balesetben

A 2023–24-es szezon végén vonult vissza a sportolástól az Érd korábbi játékosa.

tegnap, 12:37

  • Külföld
Amerikai csapás Jemenben, legalább 38-an meghaltak

Amerikai csapás Jemenben, legalább 38-an meghaltak

Több mint 100-an megsebesültek.

április 18., 12:11