Orbán Viktor: Érdemes elgondolkodnunk azon, hogy a jövőben ezt így akarjuk-e folytatni

D MTI20250324010
2025.04.03. 06:11
„Érdemes elgondolkodnunk azon, hogy a jövőben ezt így akarjuk-e folytatni, vagy az ilyen helyzetek megoldására kitalálunk valamilyen jogi megoldást” – fogalmazott Orbán Viktor kormányfő a parlamentben azzal kapcsolatban, hogy Varju László azután is elindulhatott az újpesti időközi választáson – és meg is nyerte azt –, hogy elítélte a bíróság. Törvénymódosító javaslat egyelőre nincs az asztalon, de több lehetséges út is áll a kormánypártok előtt.

Varju Lászlót az MTVA-székházban 2018-ban történt dulakodás, valamint egy, a 2018-as országgyűlési választást megelőző ügye miatt garázdaság, testi sértés és választási rend megzavarása váddal 900 ezer forintos pénzbüntetésre ítélték. A politikus és pártja is politikailag motivált eljárást emlegetett.

Gyors lemondás a szűkös határidő miatt

Varju László az ítélet után önként lemondott parlamenti mandátumáról. A Demokratikus Koalíció azt kommunikálta, hogy ennek hiányában az Országgyűlés kormánypárti kétharmada mondta volna ki az összeférhetetlenséget.

„Korábban, ha egy egyéni körzetben megválasztott képviselőnek idő előtt megszűnt a mandátuma, az adott körzetben időközi választást kellett kiírni. De a Fidesz a közelmúltban úgy változtatta meg a választási törvényeket, hogy az általános parlamenti választásokat megelőző egy évben nem lehet időközi választást tartani. Esetünkben ez azt jelenti, hogy 2025. április 1-jét követően időközi választás nem lehetséges. Ilyen esetben az új szabályok szerint a kiesett egyéni képviselő helyére listáról kell pótolni a képviselőt” – emlékeztetett a párt.

Az időközi választásra a lemondás után még maradt idő, Varju László 50 százalék feletti szavazataránnyal újra Újpest, valamint részben Angyalföld országgyűlési képviselője lett.

Kapcsolódó
Tarolt az elítélt ellenzéki jelölt az újpesti választáson

Tarolt az elítélt ellenzéki jelölt az újpesti választáson

Gyurcsány Ferenc a Fidesznek és a Tiszának is beszólt az eredmény után.

Orbán Viktor: Faramuci helyzet

Orbán Viktor az Országgyűlés március 24-i ülésén, Kálmán Olga (Demokratikus Koalíció) kérdésére kommentálta az újpesti választást. A kormányfő először köszönetet mondott a választópolgároknak, valamint a Fidesz–KDNP jelöltjét támogatóknak, és gratulált a győztesnek.

Kétségkívül faramuci helyzetben vagyunk, hiszen ezt a képviselőt egy bírói ítélet fosztotta meg a mandátumától, és most egy parlamenti időközi választás eredményeképpen ezt a mandátumot visszakapta. Érdemes elgondolkodnunk azon, hogy a jövőben ezt így akarjuk-e folytatni, vagy az ilyen helyzetek megoldására kitalálunk valamilyen jogi megoldást

– vélekedett Orbán Viktor.

A közügyektől való eltiltás a kulcs?

A Nemzeti Választási Iroda a Kinek van választójoga? című tájékoztató anyagában összefoglalta: nem választhat és nem választható (azaz nem rendelkezik sem aktív, sem passzív választójoggal) az,

  • aki közügyektől eltiltás hatálya alatt áll,
  • akit a bíróság kizárt a választójogból, mert a választójog gyakorlásához szükséges belátási képessége mentális zavara következtében tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent, vagy tartósan, teljeskörűen hiányzik.
  • Szavazati joggal ugyan rendelkezik, ám nem választható, aki jogerős ítélet alapján szabadságvesztés büntetését vagy büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti, és nincs eltiltva a közügyektől.

Ifj. Lomnici Zoltán az üggyel kapcsolatban az M1-en kijelentette, hogy „számos morális kérdés merül fel, ugyanakkor a jogszabályok egyértelműek”. Az alkotmányjogász úgy látja, ha egy korábbi országgyűlési képviselő, akit jogerősen elítéltek, újraindulhat a választáson, az jogosan ütközhet a társadalom értékítéletébe, de a jogalkalmazónak a jogszabályokat kell követni.

Alkotmánykonform lehet egy olyan megoldás is a jövőre nézve, hogy aki ilyen helyzetbe kerül – elveszíti a mandátumát, mert súlyos vagy közepesen súlyos bűncselekményeket, adott esetben erőszakos bűncselekményeket követett el –, az legalábbis egy szélesebb időkeretben ne indulhasson újra, ugyanazért a mandátumért ráadásul

– mondta Ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég tudományos igazgatója.

Az alkotmányjogász kifejtette (megjegyezve, hogy az elemző nem ad iránymutatást a jogalkotónak), több irányba lehet indulni:

  • Lehetséges irány, hogy a közügyektől való eltiltás automatikus legyen olyanokkal szemben, akik hivatalos személy minőségükben követtek el bűncselekményt.
  • A választással kapcsolatos bármilyen eljárási jogsértés esetén kötelező lehetne a közügyektől eltiltás.

Ifj. Lomnici Zoltán végül arra is felhívta a figyelmet, ha valaki a legmagasabb közjogi tisztségek egyikét viseli, magatartásával mintát kell mutatnia a társadalomnak. „Az milyen üzenet, hogy valaki közepesen súlyos, súlyos bűncselekményekért elítéltetik, majd néhány hónap múlva, mintha mi sem történt volna, újraindul?” – tette fel a kérdést az alkotmányjogász.

(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. március 24-én. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher / MTI)