Ha éppen most tervezel tetoválást, lehet, hogy ettől meggondolod magad.

Egy friss kutatás szerint a tetoválások növelhetik a rák kockázatát, a Dél-Dániai Egyetem (SDU) kutatói legalábbis kiderítették, hogy a tetoválófesték nemcsak a bőrben marad, hanem a nyirokcsomókban* is felhalmozódik, emiatt bizonyos daganatos betegségek esélye is megugorhat. A kutatók szerint ez pedig arra utal, hogy

a tetoválótinta gyulladást idézhet elő a nyirokrendszerben, ami rendellenes sejtnövekedést és hosszú távon daganatos megbetegedéseket okozhat.

*A nyirokcsomók feladata a szervezet immunrendszerének támogatása. Kiszűrik a nyirokfolyadékból a káros anyagokat, mint például baktériumokat, vírusokat vagy egyéb idegen részecskéket, és segítenek az immunválasz kialakításában.

A kutatásban több mint 5 900 dán ikerpár adatait vizsgálták –ez lehetővé tette az azonos genetikai és környezeti tényezők figyelembevételét –, az elemzések szerint pedig a bőr- és limfómás daganatok előfordulása magasabb a tetovált személyek körében. A tanulmány azt is sugallja, hogy a tetoválás mérete sem mindegy, ugyanis például

a tenyérnél nagyobb tetoválások akár háromszorosára is növelhetik a limfóma kockázatát.

Az SDU egyik adjunktusa, Signe Bedsted Clemmensen szerint „ez arra utal, hogy minél nagyobb a tetoválás és minél régebb óta van a bőrön, annál több festék halmozódik fel a nyirokcsomókban”.

A kutatók most azt vizsgálják, hogy a festék színe befolyásolja-e a daganat kialakulásának kockázatát, és hogy bizonyos típusú limfómák összefüggésbe hozhatók-e a tetoválásokkal.

Hány embert érinthet?

Nem találtunk adatot arra vonatkozóan, hogy mekkora tetováltak aránya a magyarok körében, azonban a briteknél egy 2022-es felmérés szerint minden negyedik embernek (26%) van tetoválása, ebből kiindulva pedig ez a téma elég sokakat érinthet.

(Forrás: Sky News, fotó: Unsplash / Jamakassi)

Ez is érdekelhet:

Kiderült, milyen étrenddel tehetünk a legjobbat a szervezetünknek

A kutatók (ismét) kiderítették, hogyan táplálkozzunk jól.

Nem igaz, amit eddig hittünk a mikrohullámú sütőkről

Spoiler: nagyon nem steril, csak forró.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában
Hirdetés