Az Oscar-díjas rendező most igazán betalált, új filmje kegyetlenül őszinte
További Cinematrix cikkek
-
Mint egy erotikus lázálom, olyan ez az új westernhorror
- Erre nem számítottunk: új főhőse lesz a következő Predator-filmnek?
- Megjelent a Wednesday új évadának előzetese, ekkor debütál a sorozat
- Az Andor főszereplője elárulta az Indexnek, mi kell ahhoz, hogy kirobbanjon egy forradalom
- Már 150 ezernél is többen látták a Véletlenül írtam egy könyvet című magyar filmet
Andrea Arnold Oscar-díjas filmrendező új alkotással jelentkezett. A Bird című film, akár a rendezőnő korábbi műveinek zöme, megjárta az európai filmfesztiválok jelentős részét, olyan nagy eseményeket például, mint a Berlinale. Közben versenyzett számos gálán, mint a Brit Független Filmek Díja, Cannes-ból pedig elismeréssel tért haza. Az alkotás egyfajta felnövéstörténet, ahol a brit nyomor egy igen szokatlan arcát láthatjuk.
A művet bizonyos kettősség járja át. Egyrészt van egy védőhálóérzésünk, miszerint főszereplőnk biztonságban van, holott úton-útfélen abúzussal, zaklatással, családon belüli erőszakkal és különböző bandák öntörvényű igazságosztásával találja szembe magát. Másfelől azt az üzenetet kapjuk, hogy a testvéri és szülői szeretet – minden önzés és kegyetlenség ellenére – képes túlélni, pedig sokszor kikopni látszik a történet során.
Ez a kettősség adja a Bird szokatlan fantáziavilágát, amit egy realista környezetbe ágyaz. Bár vannak terhelő pillanatok, a film nem hagy rossz szájízt a nézőben. Ennek ellenére képes érzelmileg is hatást gyakorolni a közönségre, továbbá több szempontból is elgondolkodtató.
Két tűz között felnőni
A cselekmény középpontjában a 12 éves Bailey (Nykiya Adams) áll, aki egy diszfunkcionális családban nő fel. Vér szerinti szülei már rég nincsenek együtt. Apjával, Buggal (Barry Keoghan) él, aki szigorúan fogja, sokszor erőlteti rá lányára az akaratát. Velük lakik még féltestvére, Hunter (Jason Buda) is, aki apja egy korábbi kapcsolatából született.
Bug éppen arra készül, hogy elvegye újdonsült barátnőjét, Kayleigh-t (Frankie Box), ami komolyan aggasztja Bailey-t. Eközben Hunter egy utcai bandával lóg együtt, akik önhatalmú igazságosztóként ténykednek, mellette pedig nyomasztja, hogy barátnőjét a lány szülei el akarják tiltani tőle, amit nem akar annyiban hagyni.
Közben Bailey édesanyja, Peyton (Jasmine Jobson) a város másik részében él egy bántalmazó férfival, aki nemcsak a nőt, de Bailey három kistestvérét is terrorizálja, ami miatt nem tud nyugodni főszereplőnk. Ebben a hányatott, kiélezett helyzetben próbálja a fiatal lány megtalálni önmagát, miközben a pubertás elérkezése miatt női gondokkal is szembe kell néznie, jobbára egyedül.
A teljes talajvesztés pillanatában mégis történik valami. Egy véletlen folytán Bailey összefut egy Bird (Franz Rogowski) nevű különc férfival, aki épp családját keresi. A lány kezdeti bizalmatlansága ellenére úgy dönt, segít a férfinek, s nem is sejti, hogy ez teljesen megváltoztatja majd az életét.
A történet igen nyersen mutat be számos nehéz témát, legyen szó családon belüli erőszakról, függőségekről, kilátástalanságról, elidegenedésről, de közben mégsem nyomasztja megállás nélkül a nézőt.
Andrea Arnold patikamérlegen porciózta ki, hogy ezek a súlyos témák igazán komolyan vehetők legyenek, semmi se vegye el az élüket, de közben biztosítsa azt a finom, alig érezhető hátteret, hogy tudjuk: főszereplőnk biztonságban van. Ez meseszerű élményt ad, miközben a realizmust a többi szereplő viselkedése, döntései és történetei biztosítják.

A valóságon innen
Nincsenek túlnyújtott, felesleges dialógusok, elnagyzolt részek. Bár az alkotás első felében kicsit vontatottan bontakozik ki a történet, a cselekmény második része már jóval intenzívebb. Itt jelennek meg azok a mesés hatású elemek, amelyek miatt egyre inkább a fantázia világában érezzük magunkat, és elkezdjük megkérdőjelezni a valóságtartalmát annak, amit látunk. De közben mégis rávilágít a történet arra, hogy
bizonyos pillanatokban elég egy aprócska segítség, hogy egy tragikus kimenetelű esemény jobbra fordulhasson.
Bár a film zömében keserédes, realista világot mutat be, egyes elemek korábbi kultikus alkotásokat idéznek, mint a Berlin felett az ég vagy A faun labirintusa, ahogy egyre jobban teret nyernek a természetfeletti jelek és utalások. Az egyik ilyen motívum, ami végigköveti a főhőst, az a madár figurája, váltogatva a madarak fajtái közül, attól függően, hogy Bailey milyen nehézséggel készül szembenézni. Ennek ellenére a film zömében a realitás talaján marad, nem mélyül el a mesés megközelítésben. A valóság szimbolikus felülírása egészen az utolsó jelentekig várat magára.

Technikai oldalról igazán érdekes rendezési és filmezési megközelítéseket, ötleteket kever Andrea Arnold és Robbie Ryan vezető operatőr. Ezek zömében jól ráerősítenek a cselekményre, azzal pedig, hogy a fix pozíciók helyett többségében mozgó kamerát alkalmaznak, a haladást, a bizonytalanságot, az emberközeliséget és az immerzivitást is kellően megragadják.
Joe Bini vágóként szintén remekül hozzátett a végeredményhez, a filmhez válogatott dalok pedig – amiben a Blur, a Coldplay és a The Verve számaitól egészen Yojiro Ryoko, Damon Albarn és Cyriaque Juigner zenéjéig minden van – kellően megteremtik az atmoszférát.
A nyomornegyedeket, kopott külvárosokat idéző helyszínek és díszletek szintén teljes egységet adnak, így voltaképp a film sikere csupán a színészeken múlik.
Erre pedig szintén nem lehet panasz, mivel az Oscar-jelölt Barry Keoghan játéka hiteles, jó értelembe véve hullámzó, dinamikus. Az akaratos, önző férfit is remekül láttatja, éppen úgy, ahogy a tinédzserként apává lett éretlen felnőttet, akibe minden rossz tulajdonsága ellenére is szorult némi szeretet a gyerekei iránt.
Nem csoda, hogy most mindenki erről az új botrányfilmről beszél
A Saltburn provokatív néznivaló, de a jobbik fajtából.
Nagy meglepetés
A karakterek nem egysíkúak, amivel szinte mindenki remekül él. Franz Rogowski hitelesen jeleníti meg az elveszett, érzelmes különcöt, és a fiatalabb művészek is jók. Jason Buda túl sok bizonyítási lehetőséget nem kap, de amit igen, azt szinte maradéktalanul kihasználja, az igazi meglepetés azonban Nykiya Adams.
A Baileyt alakító színésznőnek ugyanis a Bird a debütáló filmje, ezelőtt nem szerepelt vásznon. Andrea Arnold bizalmat szavazott a fiatal művésznek, még a forgatókönyvön is módosított valamennyit a kedvéért, és úgy látszik, döntése megtérült. Adams játéka végtelenül természetes, alig van olyan pillanat, amelyben hiteltelenséget vélnénk felfedezni, és az is szinte azonnal elmúlik. Szemben a fiatalabb generációk olykor kitett játékával,
a színésznő a finom, hétköznapi, valóságos mozzanatokra fókuszál, ettől válik hitelessé a film és az üzenet egyaránt.
Összességében a Bird abszolút célt ér saját elképzeléseivel a saját terepén. Őszinte, küzdelmekkel tarkított felnövéstörténet, amelyben jó ötletek jó alkotókkal jó helyen találkoznak. Gyengesége mindössze a túlzottan lassú építkezés, illetve a vitatható, már-már meséssé váló végkifejlet, de ezek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a végeredmény elérje azt a hatást, amit az író-rendező szeretett volna. Andrea Arnold filmje méltó a rendezőnő korábbi, széles körben elismert és díjazott alkotásaihoz, mint a Fish Tank vagy az American Honey.
8/10
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Azahriah menedzsere pszichológushoz jár a mentális egészsége megőrzése érdekében
Tóth Gergő szerint most a pihenés a legfontosabb.
április 19., 19:37
- Kultúr
Elárvult, függő lett, tizenévesen a drogok rabja, ma mégis milliók imádják
85 éves a színészlegenda, Al Pacino.
55 perce
- Kultúr
Meghalt az Eurovíziós Dalfesztivál legendás énekesnője
Clodagh Rodgers 78 évet élt.
április 19., 15:21
- Mindeközben
Polgár Árpád potom pénzért lelt rá egy magyar műtárgyra Amerikában: „Több millió forintos hasznot tudtam realizálni”
50 perce
- Mindeközben
Összezavart minket Kate Hudson új frizurája, mintha csak édesanyját, Goldie Hawn-t látnánk a fotón
tegnap, 18:37
- Kultúr
Ryan Gosling, a Mandalóri és Darth Maul: bejelentették a Star Wars új projektjeit
Tokióban gyűlt össze a messzi-messzi galaxis rajongótábora.
április 19., 13:51
- Kultúr
A locsolásért járó pénzt mindenki lecseréli, ha megismeri ezeket a recepteket
A Sóbors húsvéti receptjeivel az ünnepi menü is gyerekjáték.
április 19., 15:41
- Kultúr
A magyarok Pandacsöki Boborjánja, aki már az egész országot megnevettette
70 éves lett Dolák-Saly Róbert.
április 20., 06:13
- Kultúr
Mindenki irigyelte őket, pedig hajszálon függött a világ legjobb focistáinak élete
Hátborzongató korrajz tragikus emberi sorsokkal.
április 19., 14:04
- Kultúr
Alig hitt a szemének, amikor fenyegető üzenetet talált az asztalán
Vírusként terjed a nyomásgyakorlás.
április 19., 14:42
- Kultúr
Elégették a behívójukat, de a hősi halált így sem tudták elkerülni
Ezt most mind nem láttuk, de éreztük.
április 20., 06:06
- Kultúr
Kovács Kati: Télen a szomszéd megengedte, hogy egy szál petrezselymet kikaparjak a földből
Hatvanéves jubileumot ünnepel nyáron az MVM Dome-ban.
április 20., 12:10
- Mindeközben
Véget ért a találgatás, bejelentették az új Éhezők viadala-film főszereplőit
tegnap, 16:12
- Mindeközben
Telegdy-Kapás Boglárka: „Egyáltalán nem úgy terveztük az évet, ahogy alakult”
tegnap, 14:48
- Kultúr
Ez a jövő: megnyílt az Onyx, és mindent felülírt, amit eddig a gasztronómiáról tudtunk
Ez valami egészen új és egyedi.
április 20., 12:35
- Kultúr
Lapozz, ha mersz: H. P. Lovecraft sötét képzeletét átható város mélyére vezet az út
Hol a valóság repedezik: nyomozás a Mérhetetlen Vének árnyékában.
április 19., 11:33
- Mindeközben
Köllő Babett 15 éves lánya is veszélybe került az isztambuli földrengés miatt: „Mindenki sikított”
tegnap, 13:38
- Címlapon
Itt az újabb fordulat az MNB-botrányban: hűtlen kezelés miatt büntetőfeljelentést tesz az új vezetés
A Pallas Athéné Alapítvány pedig 400 millió forint vagyonjuttatásban részesül.
58 perce
- Kultúr
Csütörtök óta tudjuk: lesznek művészek a Marson!
Nem véletlenül került Trabant Weiler könyvének a címlapjára.
április 20., 09:37
- Kultúr
Tizennégy év különbséggel tűnt el a milliárdos család két gyermeke
Az erdő istene nem kegyelmez.
április 18., 10:52
- Kultúr
Utoljára még csinálnak egy nagy cirkuszt, de így már soha többé nem láthatjuk őket
Hamar kiderül, tudunk-e élni nélkülük.
április 19., 10:01
- Kultúr
Egy hajszál választ el bennünket a világégéstől, de vajon mihez kezdünk, ha mindennek vége?
Az Analog Balaton új klipje sötét jövőt fest.
április 19., 10:11
- Kultúr
Műsorváltozás lesz a Hunyadi miatt a TV2-n
A változás két szombatot is érint.
április 18., 18:23
- Címlapon
Lázár János: Nemcsak a Tisza Párt, hanem a szavazói is veszélyesek a magyarokra
A bankok szájba veréséről is beszélt a miniszter.
tegnap, 19:52
- Kultúr
Az Oscar-díjas rendező újfent betalált, filmje szívszorító mese
Amennyire elemi és szerethető, annyira gyötrő is.
április 18., 19:07
- Címlapon
Egyszerre rémisztő, sokkoló és előremutató, ami az araboknál történik
Egyre biztosabb, hogy ez lesz a jövő.
tegnap, 15:22
- Kultúr
Nyugati hadjáratra indul a Hunyadi
Külföldön is vetítik az „európai Trónok harcát”.
április 18., 17:56
- Kultúr
Kiss Noémi: Futok a Margit-szigeten, nagyhét van
Margit a legjobb irodalom, mai, friss, köznapi, emberi és fokozhatatlan. Szakadékok vannak benne, szenvedés, drogok.
április 19., 08:04
- Mindeközben
Stohl András óriásit bakizott A 100 milliós játszmában, ezt senki nem bírta ki nevetés nélkül
tegnap, 09:15
- Kultúr
Egyszerre nácizott és zsidózott le egy rendőrt a Hatodik érzék sztárja
Haley Joel Osment azóta bocsánatot kért.
április 19., 05:55
- Kultúr
A hírnév tönkreteszi a személyiséget, és ürességbe taszít
Ez történik, amikor két sztár találkozik.
április 18., 16:59
- Kultúr
Zseniális évaddal tért vissza a Netflix sorozata, ez már sci-fi a javából
A Black Mirror végre megint kihagyhatatlan néznivaló.
április 18., 20:12
Rovataink a Facebookon