Tudományos cikkel folytatták a NASA szakemberei azt a kutatást, amelyről először 2019-ben számoltak be a nagyközönségnek. Mint azt akkor elmondták, egereket küldtek a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hogy a viselkedésüket, és az űrben való tartózkodásuk szervezetükre gyakorolt hatásait tanulmányozzák. A rágcsálók 37 napot töltöttek az ISS-en, a megfigyelésükről pedig egy kétperces videót közöltek a YouTube-on. A NASA célja a kísérlettel az volt, hogy minél több információt nyerjen a jövőbeli, emberi küldetésekhez.
A mikrogravitáció hosszú távú hatásainak megértése például alapvető fontosságú ahhoz, hogy Elon Musk a tervei szerint a 2030-as évekre embereket tudjon küldeni a Marsra.
A mikrogravitáció alapvetően a gravitáció egy nagyon gyenge formája, amelyet egy pályán keringő űrhajóban tapasztalhatunk. A NASA a 2019-es jelentésében kijelentette: „felkészülnek arra, hogy űrhajósokat olyan utazásokra küldjenek, amelyeknek hosszabb szakaszai telnek majd mikrogravitációban” – utalva ezzel a Marsra és a Holdra tervezett expedíciókra. Ahhoz azonban, hogy az asztronauták hosszú távon alkalmazkodni tudjanak a különleges környezethez, nélkülözhetetlen annak megértése, hogy ez milyen hatással van a szervezetre. Ennek a tanulmányozására küldte fel az egereket az ISS-re a NASA, miután az ő szervezetük hasonlóságot mutat az emberekével.
Az akkor elkezdett kutatást egy idei tanulmánnyal folytatták, amelyben arra összpontosítottak, hogy az űrbéli sugárzás miként befolyásolja a csontsűrűséget. A szakemberek a korábban felküldött egerek adataiból arra a következtetésre jutottak, hogy minden űrben eltöltött hónap alatt egy százalékkal csökken a csontsűrűség, ami kevesebb mint két hét alatt 20 százalékos izomtömeg-veszteséggel jár.
A földi és az űrbéli egerek csontozatának összehasonlításakor megállapították továbbá, hogy utóbbi rágcsálók esetében a csontvesztés nem volt egyenletes, az a súlytól terhelt testrészekre volt jellemző. Az egerek combcsontjai esetében például nagyobb mértékű volt a csontritkulás, mint például a gerincet tekintve, ám ez feltételezések szerint nem a magasabb sugárzásnak, hanem a mikrogravitációnak volt köszönhető.
Ezen kívül azt is kimutatták, hogy a koponyacsontok a többi csonttól eltérően sűrűbbé váltak, amit feltételezhetően a felsőtestben megnövekedett vérnyomás okozott.
(LADBible)
(Borítókép: Egér az űrben. Illusztráció: Getty Images)